Διαθλαστικά πλέγματα – προβλήματα και λύσεις
1. Ένα πλέγμα που περιέχει 4000 σχισμές ανά εκατοστό φωτίζεται με μονοχρωματικό φως και παράγει τη φωτεινή γραμμή δεύτερης τάξης υπό γωνία 30°. Ποιο είναι το μήκος κύματος του φωτός που χρησιμοποιείται; (1 Å = 10-10 m )
Γνωστό:
Η απόσταση μεταξύ των σχισμών (d) = 1 / (4000 σχισμές / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10 -4 cm = 2.5 x 10 -6 μέτρα
Τάξη (n) = 2
Αμαρτία 30 o = 0.5
1 Å = 10 -10 m
Παρατηρήστε ένα αντικείμενο που κινείται κατακόρυφα προς τα πάνω μέχρι να φτάσει σε ένα μέγιστο ύψος πριν κινηθεί προς τα κάτω προς την αρχική του θέση. Όταν κινείται κατακόρυφα προς τα πάνω κατά h, το βάρος έχει αντίθετη κατεύθυνση από την μετατόπιση. Έτσι, το βάρος ασκεί αρνητικό έργο στο αντικείμενο.