3 spørgsmål om normalkraftligningen
1. En blok har en masse på 5 kg. Hvis g = 10 m/s² , bestem:
a) blokkens vægt
b) normalkraften, hvis blokken placeres på et fladt plan
c) normalkraften, hvis blokken hviler på et skråplan, der danner en vinkel på 30 ° med vandret
kendt:
Blokkens masse (m) = 5 kg
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²
Ønskes: w, N på planet og N på hældningen
Opløsning:
a) Bjælkevægt
w = mg = 5 (10) = 50 Newton
b) Normalkraften, hvis blokken er i et fladt plan
N = w = 50 Newton
c) Normalkraften, hvis blokken er på et skråplan
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newton
2. Et viskelæder på 120 gram presses vinkelret på tavlen med en kraft på 15 N. Hvad er normalkraften, der virker på viskelæderet?
kendte:
Masse (m) = 120 gram = 0.12 kg
Kraft (F) = 15 Newton
Ønsket: Normalkraft
Opløsning:
Normalkraft = tryk = 15 Newton
3. Drikkevand på flaske, der stadig er i kassen, trækkes ud med en kraft på F = 200 N, som danner en vinkel på 37 ° med vandret. Sin 37 ° = 0.6. Massen af pap og indhold er 20 kg. Hvis den statiske friktionskoefficient på gulvet er 0.5, og den kinetiske friktionskoefficient på gulvet er 0.2, bestem normalkraften, der virker på papen.
kendt:
Trækkraft (F) = 200 N
Sin 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
Papmasse (m²) = 20 kg
Papens vægt (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Ønsket: Normalkraft på pap (N)
Opløsning:
Beregn normalkraften ved hjælp af normalkraftformlen:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 Newton