Potentiel forskelsligning

3 spørgsmål om potentialforskelsligning

1. En elektrisk ladning bevæger sig i et homogent elektrisk felt med en kraft på 2√3 N over en afstand på 20 cm. Hvis kraftens retning er i en vinkel på 30 ° i forhold til den elektriske ladnings forskydning, hvad er så forskellen i den elektriske potentielle energi ved den elektriske ladnings start- og slutposition?

kendt:

Kraft (F) = 2√3 N

Afstand (s) = 20 cm = 0.2 m

Vinkel (θ) = 30 °

Ønskes: Elektrisk potentialforskel

Opløsning:

Arbejdet med at overføre ladning +q fra a til b er lig med forskellen i elektrisk potentialenergi i punkterne a og b.

ΔEP = ΔW

Hvis kraftens F retning i forhold til ladningsoverførselsretningen +q er vinklet θ, så er arbejdet med ladningsoverførsel +q fra a til b:

ΔW = F Δs cos θ = ( 2 √ 3 )(0,2)(cos 30) = (0,4 √ 3 )(0,5 √ 3 ) = (0,2)(3) = 0,6 Joule

2. Hvis kondensatorernes ladning og kapacitet vides at være henholdsvis 5 µC og 20 µF, skal spændingsforskellen mellem kondensatorerne bestemmes.

kendt:

Elektrisk ladning (q) = 5 µC = 5 x 10-6 C

Kondensatorkapacitet (C) = 20 µF = 20 x 10-6 F

Ønskes: Kondensator potentialforskel (V)

Opløsning:

Formlen for kondensatorens potentialforskel, kondensatorkapacitet og ladning:

V = q / C = (5 x 10-6 ) / 20 x 10-6 = 5/20 = 0,25 volt

3. To punktladninger QA = -4 µC og QB = 8 µC er 16 cm fra hinanden. Bestem det elektriske potentiale midt imellem de to ladninger.

kendt:

Elektrisk ladning 1 (QA ) = 4 x 10⁻⁶ C

Elektrisk ladning² (Q²B ) = 8 x 10⁻⁶ C

Afstand (r) = 8 cm = 0,08 m

Coulomb-konstant (k) = 9 × 10 ^ 9 Nm² / C²

Ønsket: Det elektriske potentiale ved C (V C )

Opløsning:

V A = kQ / r = (9 × 10^ 9 )(4 x 10 ^-6 ) / 0,08 = (36 × 10^ 3 ) ​​/ 0,08 = -450 volt

VB = kQ / r = (9 × 10⁶ ) (8 x 10⁻⁶ ) / 0,08 = (72 × 10⁶ ) / 0,08 = 900 volt

Det elektriske potentiale ved C (V C ) = 900 – 450 = 450 volt