1. Dutý válcový objekt (I = m R² ) se pohybuje bez prokluzování po drsné nakloněné rovině s počáteční rychlostí 10 m/s. Nakloněná rovina má úhel elevace θ s tan θ = 0.75. Pokud je gravitační zrychlení g = 10 ms⁻² , rychlost objektu se sníží na 5 ms⁻¹ , pak vzdálenost objektu na nakloněné rovině je…
Známý:
Moment setrvačnosti dutého válce (I) = m R²
Elevační úhel = θ , kde tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²
Počáteční rychlost (v o ) = 10 m/s
Konečná rychlost (vt ) = 5 m/s
Hledá se: Vzdálenost 
Řešení:
Vypočítejte výšku dosaženou válcem pomocí rovnice zachování mechanické energie.

Počáteční výška (h o ) = 0 metrů
Počáteční rychlost (v o ) = 10 m/s
Konečná rychlost (vt ) = 5 m/s
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Válec dosahuje výšky 7.5 metru.
Vzdálenost uražená válcem:

Vzdálenost, kterou válec urazí, je 12.5 metru.
Správná odpověď je A.
Popis rovnice:
o = počáteční, t = konečná, ME = mechanická energie , PE = potenciální energie, KE = kinetická energie , m = hmotnost , g = gravitační zrychlení, h = výška, v = lineární rychlost, ω = úhlová rychlost , I = moment setrvačnosti, R = poloměr válce
2. Plný válec (I = ½ m R² ) o hmotnosti 3 kg se pohybuje bez prokluzování po drsné nakloněné rovině s úhlem elevace θ se sin θ = 0.6. Pokud je gravitační zrychlení g = 10 ms⁻² a počáteční rychlost objektu je 10 m/s, pak je délka nakloněné roviny, kterou objekt urazí,…
Známý:
Moment setrvačnosti plného válce (I) = ½ m R²
Hmotnost válce = 3 kg
Počáteční rychlost (v o ) = 10 m/s
Konečná rychlost (v t ) = 0 m/s (objekt se zastaví)
Elevační úhel ( θ ) = θ , kde sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/s2
Hledá se: Délka nakloněné roviny, kterou objekt urazí
Řešení:
Vypočítejte výšku dosaženou válcem pomocí rovnice zachování mechanické energie.


Počáteční výška (h o ) = 0 metrů
Počáteční rychlost (v o ) = 10 m/s
Konečná rychlost (v t ) = 0 m/s (objekt se zastaví)
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Válec dosahuje výšky 7.5 metru.
Vzdálenost uražená válcem:

Vzdálenost, kterou válec urazí, je 12.5 metru.
3. Dutý válcový objekt (I = m R² ) o poloměru R se pohybuje bez prokluzování po drsné nakloněné rovině s úhlem α, kde sin α = 0.8. Pokud je gravitační zrychlení g = 10 ms⁻² a počáteční rychlost je 8 ms⁻¹ , pak délka nakloněné roviny, které objekt dosáhne před zastavením, je…
Známý:
Moment setrvačnosti plného válce (I) = m R²
Počáteční rychlost (v o ) = 8 m/s
Konečná rychlost (v t ) = 0 m/s (objekt se zastaví)
Elevační úhel nakloněné roviny ( θ ) = θ , kde sin θ = 0.8
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²
Hledá se: Vzdálenost uražená válcem
Řešení:
Vypočítejte výšku dosaženou válcem pomocí rovnice zachování mechanické energie.


Počáteční výška (h o ) = 0 metrů
Počáteční rychlost (v o ) = 8 m/s
Konečná rychlost (vt ) = 0 m/s
Gravitační zrychlení (g) = 10 m/ s²

Válec dosahuje výšky 6.4 metru.
Vzdálenost uražená válcem:

Vzdálenost, kterou válec urazí, je 8 metru.