Уравнение за опъване на въжето

3 въпроса относно уравнението за опън на въжето

1. Картината по-долу показва три блока, а именно A, B и C, които са разположени върху гладка хоризонтална равнина. Ако масата A = 1 kg, масата B = 2 kg и масата C = 2 kg и F = 10 N, тогава определете съотношението на опъна на въжето между A и B към опъна на въжето между B и C.

известен:Уравнение 1 за опъване на въжето

Масата на A (m A ) = 1 kg

Маса B (m B ) = 2 kg

Масата на C (m C ) = 2 kg

Сила на опън (F) = 10 N

Търси се: T AB : T BC

Решение:

Изчислете ускорението на системата, използвайки формулата от втория закон на Нютон:

ΣF = mA

F = (m A + m B + m C ) a

10 = (1 + 2 + 2) а

10 = 5 а

а = 10 / 5

a = 2 м/ с²

Използвайте формулата за опъване на въжето, за да изчислите T AB

ΣF = mA

T AB = m A a = 1 (2) = 2 нютона

Използвайте формулата за опъване на въжето, за да изчислите T BC

ΣF = mA

T BC = (m A + m B ) a = (1 + 2) (2) = (3)(2) = 6 нютона

2. Обект A с маса 6 kg и обект B с маса 3 kg са свързани с въже, както е показано. Ако коефициентът на триене е 0.3 и g = 10 m/s² , определете ускорението на обекта и напрежението във въжетата на всеки блок.

известен:Уравнение 2 за опъване на въжето

Масата на обекта A (m A ) = 6 kg

Масата на обект B (m B ) = 3 kg

Коефициент на триене на блок A (µk ) = 0.3

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Теглото на блок A (w A ) = m A g = (6)(10) = 60 N

Нормална сила върху блок A (NA ) = w A = 60 N

Теглото на блок B (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 N

Търси се: Ускорението на системата (a) и опънът на въжето (T)

Решение:

Изчислете кинетичната сила на триене, т.е. силата на триене, когато блок А се движи:

F k = µ k N A = (0,3)(60) = 18 нютона

Изчислете ускорението на системата (а):

ΣF = mA

wB – Fk = (mA + mB ) a

30 – 18 = (6 + 3) а

12 = 9 а

a = 12 / 9 = 1,3 м/ с²

Изчислете опъна на нишката върху блок A (TA ) :

ΣF = mA

T A – F k = (m A ) a

ТА – 18 = (6)(1,3)

Т А – 18 = 7,8

TA = 7,8 + 18 = 25,8 нютона

Изчислете опъването на въжето върху греда B (T B ):

ΣF = mA

w B – T B = m B (a)

30 – Т B = 3 (1,3)

30 – Т B = 3,9

ТБ = 30 – 3,9

T B = 26,1 нютона

3. Две тела A и B с маси 5 kg и 3 kg са свързани чрез макара без триене. Силата P е приложена към макарата нагоре. Ако и двата блока първоначално са в покой на пода, какво е ускорението на блок A, ако големината на P е 60 N?

Определете също опъването на въжето върху блокове А и Б.

известен:Уравнение 3 за опъване на въжето

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Масата на A (m A ) = 5 kg

Теглото на блок A (w A ) = m A g = (5)(10) = 50 нютона

Маса B (m B ) = 3 kg

Теглото на блок B (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 нютона

Сила P = 60 N

Търси се: Ускорение на системата от греди A и B (a) и опънът на въжето върху греда A (T A ) и греда B (T B )

Решение:

Изчислете ускорението на системата, използвайки формулата от втория закон на Нютон.

ΣF = mA

w A – w B = (m A + m B ) a

50 – 30 = (5 + 3) а

20 = 8 а

а = 20 / 8

a = 2,5 м/ с²

Използвайте формулата за сила на опън, за да изчислите опъна във въжето

Напрежението на въжето на блок А:

ΣF = mA

w A – T A = m A a

50 – TA = 5 (2,5)

50 – TA = 12,5

T A = 50 – 12,5 = 37,5 нютона

Напрежението на въжето на блок Б:

ΣF = mA

T B – w B = m B a

Т Б – 30 = 3 (2,5)

Т Б – 30 = 7,5

T B = 7,5 + 30 = 37,5 нютона