3 въпроса относно уравнението на нормалната сила
1. Блок има маса 5 kg. Ако g = 10 m/s² , определете:
а) теглото на блока
б) нормалната сила, ако блокът е поставен върху равна равнина
в) нормалната сила, ако блокът лежи върху наклонена равнина, която сключва ъгъл от 30 ° спрямо хоризонталата
известен:
Масата на блока (m) = 5 kg
Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²
Търси се: w, N в равнината и N по наклона
Решение:
а) Тегло на гредата
w = mg = 5 (10) = 50 Нютона
б) Нормалната сила, ако блокът е в плоска равнина
N = w = 50 Нютона
в) Нормалната сила, ако блокът е върху наклонена равнина
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 нютона
2. Гумичка с тегло 120 грама се притиска перпендикулярно на дъската със сила 15 N. Каква е нормалната сила, действаща върху гумичката?
известен:
Маса (m) = 120 грама = 0.12 кг
Сила (F) = 15 нютона
Търси се: Нормална сила
Решение:
Нормална сила = тяга = 15 нютона
3. Бутилирана питейна вода, която все още е в кутията, се дърпа със сила F = 200 N, която образува ъгъл от 37 ° с хоризонталата. Sin 37 ° = 0.6. Масата на картона и съдържанието му е 20 kg. Ако коефициентът на статично триене върху пода е 0.5, а коефициентът на кинетично триене върху пода е 0.2, определете нормалната сила, действаща върху картона.
известен:
Сила на опън (F) = 200 N
Sin 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
Маса на картона (m) = 20 кг
Теглото на картона (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Търси се: Нормална сила върху картон (N)
Решение:
Изчислете нормалната сила, като използвате формулата за нормална сила:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 нютона