Определете крайната скорост на движение на снаряда

1. Рита футболна топка се откъсва от земята под ъгъл θ = 30 ° спрямо хоризонталата с начална скорост 14 m/s. Изчислете крайната скорост преди топката да удари земята.

Известни:

Ъгъл ( θ ) = 3 °

Начална скорост (v₂o ) = 14 m/s

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търсена: Крайна скорост преди топката да удари земята

решение:

Решаване на задачи за движение на снаряд - определяне на крайната скорост 1Хоризонтален компонент на началната скорост:

v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s

Вертикален компонент на началната скорост:

v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s

Крайна скорост във вертикална посока

Изберете посока нагоре като положителна и посока надолу като отрицателна.

Известни:

Начална скорост (v o ) = 7 m/s (положителна нагоре)

Ускорение на гравитацията (g) = – 10 m/s² ( отрицателно надолу)

Височина (h) = 0 (обектът се връща в начална позиция)

Търсена: Крайна скорост (v t )

решение:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49

v t = √49 = 7 м/с

Крайна скорост в хоризонтална посока

Началната скорост в хоризонтална посока е 7 √ 3 m/s. Скоростта е постоянна, така че крайната скорост е същата като началната скорост.

Крайна скорост преди обектът да удари земята

Решаване на задачи за движение на снаряд - определяне на крайната скорост 2

2. Тяло е изстреляно нагоре под ъгъл 30 ° спрямо хоризонталата от сграда с височина 5 метра. Началната му скорост е 10 m/s. Изчислете крайната скорост преди обектът да удари земята! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s².

Известни:

Ъгъл ( θ ) = 30 °

Начална височина (h o ) = 5 метра

Начална скорост (v₂o ) = 10 m/s

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търсена: Крайна скорост

решение:

Хоризонтален компонент на началната скорост:

v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Вертикален компонент на началната скорост:

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

Крайна скорост във вертикална посока

Известни:

Начална скорост (v o ) = 5 m/s (положителна нагоре)

Ускорение на гравитацията (g) = – 10 m/s² ( отрицателно надолу)

Височина (h) = -5 m ( отрицателна, защото земята е под началната височина)

Търсена: Крайна скорост (v t )

решение:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125

v t = √125 м/с

Крайна скорост в хоризонтална посока

Крайната скорост в хоризонтална посока е 5 √3 m/s.

Крайна скорост

Решаване на задачи за движение на снаряд - определяне на крайната скорост 3

3. Малка топка е изстреляна хоризонтално с начална скорост v = 8 m/s от сграда с височина 12 метра. Изчислете крайната скорост, преди топката да удари земята ! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s²

Известни:

Височина (h) = 12 метра

Начална скорост (v₂o ) = 8 m/s

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търсена: Крайна скорост (v t )

решение:

Решаване на задачи за движение на снаряд - определяне на крайната скорост 4Хоризонтален компонент на началната скорост:

vox = vo = 8 м/ с

Вертикален компонент на началната скорост:

v oy = 0 м/с

Крайна скорост във вертикална посока

изчислено с помощта на уравнението на движение на свободно падане.

Известни:

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Височина (в) = 12 м

Търсена: Крайна скорост (v t )

решение:

v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240

v t = √240 м/с

Крайна скорост в хоризонтална посока

Началната скорост в хоризонтална посока е 8 m/s. Скоростта е постоянна, така че началната скорост е равна на крайната скорост. Следователно крайната скорост в хоризонтална посока е 8 m/s.

Крайна скорост

Решаване на задачи за движение на снаряд - определяне на крайната скорост 5

[wpdm_package id='534']

[wpdm_package id='536']

  1. Разделете началната скорост на хоризонтални и вертикални компоненти
  2. Определете хоризонталното изместване
  3. Определете максималната височина
  4. Определете интервала от време
  5. Определете позицията на обекта
  6. Определете крайната скорост

Оставете коментар