Определете максималната височина на движение на снаряда

Решени задачи за движение на снаряд – определяне на максималната височина

1. Рита футболна топка се откъсва от земята под ъгъл θ = 60 ° , като хоризонталата има начална скорост 10 m/s. Изчислете максималната височина! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s².

Известни:

Ъгъл (θ) = 60 °

Начална скорост (v₂o ) = 10 m/s

Желана височина: Максимална височина (в)

решение:

Решаване на задачи за движение на снаряд – определяне на максималната височина 1Вертикален компонент на началната скорост:

sin 60 o = v oy / v o

v oy = v o sin 60 o = (10)(sin 60 o ) = (10)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Изберете посока нагоре като положителна и посока надолу като отрицателна.

Известни:

Ускорение на гравитацията (g) = -10 m/s² ( отрицателно надолу)

Вертикалният компонент на началната скорост (v oy ) = + 5 √ 3 m/s (положителен нагоре)

Крайна скорост на максималната височина (v ty ) = 0

Желана височина: Максимална височина (в)

решение:

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 2 = ( 5 √ 3) 2 + 2 (-10) h

0 = 2 5 ( 3) – 20 ч.

0 = 75 – 20 часа

75 = 20 часа

h = 75/20

h = 3.75 метра

Максималната височина е 3.75 метра.

[ирп]

2. Тяло е изстреляно нагоре под ъгъл 30 ° спрямо хоризонталата от сграда с височина 20 метра. Началната му скорост е 4 m/s. Изчислете максималната височина! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s².

Известни:

Ъгъл (θ) = 30 °

Начална височина (h) = 20 метра

Начална скорост (v₂o ) = 4 m/s

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Желана височина: Максимална височина (h)

решение:

Вертикален компонент на началната скорост:

sin 30 o = v oy / v o

v oy = v o sin 30 o = (4)(sin 30 o ) = (4)(0.5) = 2 m/s

Изберете посока нагоре като положителна и посока надолу като отрицателна.

Известни:

Ускорение на гравитацията (g) = -10 m/s² ( отрицателно надолу)

Вертикалният компонент на началната скорост (v oy ) = +2 m/s (положителен нагоре)

Крайна скорост на максимална височина (v ty ) = 0

Желана височина: Максимална височина

решение:

Максимална височина:

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 2 = 2 2 + 2 (-10) ч

0 = 4 – 20 часа

4 = 20 часа

h = 4/20

h = 0.2 метра

Максималната височина е 0.2 метра + 20 метра = 20.2 метра.

[ирп]

[wpdm_package id='528']

[wpdm_package id='536']

  1. Разделете началната скорост на хоризонтални и вертикални компоненти
  2. Определете хоризонталното изместване
  3. Определете максималната височина
  4. Определете интервала от време
  5. Определете позицията на обектите
  6. Определете крайната скорост

Оставете коментар