Определяне на положението на обект при движение на снаряд

Решени задачи в движението на снаряд – определяне на позицията на обект

1. Тяло е изстреляно нагоре под ъгъл 60 ° спрямо хоризонталата с начална скорост 12 m/s. Определете положението на обекта след движение в продължение на 1 секунда! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s².

Известни:

Ъгъл ( θ ) = 60 °

Начална скорост ( v₂o ) = 12 m/s

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търси се: Позиция на обекта след движение в продължение на 1 секунда

решение:

Решаване на задачи за движение на снаряд – определяне на позицията на обект 1Хоризонтален компонент на началната скорост:

v ox = v o cos θ = (12 m/s)(cos 60 o ) = (12 m/s)(0.5) = 6 m/s

Вертикален компонент на началната скорост:

v oy = v o sin θ = (12 m/s)(sin 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s

Положение на обекта в хоризонтална посока:

Известни:

Хоризонтален компонент на скоростта (v x ) = 6 m/s

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Търси се: хоризонтален обхват (x)

решение:

6 метра/секунда означава, че топката се движи с 6 метра всяка 1 секунда. Разстоянието, което топката изминава след движение в продължение на 1 секунда, е 6 метра. Следователно позицията на топката в хоризонтална посока е 6 метра.

Позиция на обекта във вертикална посока:

Изберете посока нагоре като положителна и посока надолу като отрицателна.

Известни:

Начална скорост (v₂o ) = 6 √ 3 m/s (положителна нагоре)

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Ускорение на гравитацията (g) = -10 m/s² ( отрицателно надолу)

Търсена височина след движение за 1 секунда

решение:

h = vo т + 1/2 гт2 = (6√3) (1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 метра.

Позиция на обекта след движение в продължение на 1 секунда:

Хоризонтално изместване (x) = 6 метра

Вертикално изместване (y) = 5.2 метра

[ирп]

2. Тяло е изстреляно нагоре под ъгъл 30 ° спрямо хоризонталата от сграда с височина 20 метра. Началната му скорост е 50 m/s. Изчислете вертикалното преместване, след като тялото се движи 1 секунда! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s².

Известни:

Ъгъл ( θ ) = 30 °

Начална височина (h o ) = 20 метра

Начална скорост (v₂o ) = 50 m/s

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търсена височина :

решение:

Вертикален компонент на началната скорост:

v oy = v o sin θ = (50 m/s)(sin 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s

Височина:

Изберете посока нагоре като положителна и посока надолу като отрицателна.

Известни:

Начална скорост (v₂o ) = 25 m/s (положителна нагоре)

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Ускорение на гравитацията (g) = -1 0 m/s² ( отрицателно надолу)

Търсена височина :

решение:

h = v o t + 1/2 gt ​​​​2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 метра.

Височината на тялото след движение за 1 секунда е 20 метра над мястото, където тялото е проектирано , или 40 метра над земята.

[ирп]

3. Малка топка е хвърлена хоризонтално с начална скорост v = 10 m/s от сграда с височина 10 метра. Изчислете преместването на топката след движение от 1 секунда ! Ускорението на гравитацията е 10 m/ s²

Известни:

Начална височина (h) = 10 метра

Начална скорост (v₂o ) = 10 m/s

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търси се: Позиция на топката след 1 секунда движение!

решение:

Решаване на задачи за движение на снаряд – определяне на позицията на обект 2Хоризонтално изместване:

Известни:

Хоризонтален компонент на скоростта (v x ) = 10 m/s

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Търси се: Позиция на обекта

решение:

10 метра/секунда означава, че обектът се движи с 10 метра всяка 1 секунда. Преместването след движение в продължение на 1 секунда е 10 метра. Следователно хоризонталното преместване е 10 метра.

Вертикално изместване:

Изчислено като движение при свободно падане.

Известни:

Времеви интервал (t) = 1 секунди

Ускорение на гравитацията (g) = 10 m/ s²

Търсена височина: след движение за 1 секунда (h)

решение:

h = 1/2 gt ​​​​2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 метра.

След 1 секунда обектът пада на 5 метра. Височина над нивото на земята = 10 метра – 5 метра = 5 метра.

Позицията на обекта след преместване за 1 секунда:

Позиция на обекта в хоризонтална посока (x) = 10 метра

Позицията на обекта във вертикална посока (y) = 5 метра

[ирп]

[wpdm_package id='532']

[wpdm_package id='536']

  1. Разделете началната скорост на хоризонтални и вертикални компоненти
  2. Определете хоризонталното изместване
  3. Определете максималната височина
  4. Определете интервала от време
  5. Определете позицията на обекта
  6. Определете крайната скорост

Оставете коментар