1. Təpilmiş futbol topu yerdən üfüqi xəttə θ = 30 ° bucaq altında , ilkin sürəti 14 m/s olan şəkildə çıxır. Top yerə dəyməzdən əvvəl son sürəti hesablayın.
Məlumdur:
Bucaq ( θ ) = 30 °
Başlanğıc sürət (v o ) = 14 m/s
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = 10 m/s 2
İstənilən: Top yerə dəyməzdən əvvəl son sürət
Həll yolu:
Başlanğıc sürətin üfüqi komponenti:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
Şaquli istiqamətdə son sürət
Yuxarı istiqaməti müsbət, aşağı istiqaməti isə mənfi olaraq seçin.
Məlumdur:
Başlanğıc sürət (v o ) = 7 m/s (müsbət yuxarı)
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = – 10 m/s² ( mənfi aşağıya doğru)
Hündürlük (h) = 0 (obyektin başlanğıc vəziyyətinə qayıtması)
İstənilən: Son sürət ( vt )
Həll yolu:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
v t = √49 = 7 m/s
Üfüqi istiqamətdə son sürət
Üfüqi istiqamətdə ilkin sürət 7 √3 m/s-dir. Sürət sabitdir , buna görə də son sürət ilkin sürətlə eynidir.
Cisim yerə dəyməzdən əvvəl son sürət
![]()
2. 5 metr hündürlüyündə bir binadan üfüqi xətt ilə 30 ° bucaq altında yuxarıya doğru proyeksiyalanmış cisim . Onun ilkin sürəti 10 m/s-dir. Cisim yerə dəyməzdən əvvəl son sürəti hesablayın! Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s2- dir.
Məlumdur:
Bucaq ( θ ) = 30 o
İlkin hündürlük (h o ) = 5 metr
Başlanğıc sürət (v o ) = 10 m/s
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = 10 m/s 2
İstənilən: Son sürət
Həll yolu:
Başlanğıc sürətin üfüqi komponenti:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Şaquli istiqamətdə son sürət
Məlumdur:
Başlanğıc sürət (v o ) = 5 m/s (müsbət yuxarı)
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = – 10 m/s² ( mənfi aşağıya doğru)
Hündürlük (h) = -5 m ( mənfidir, çünki yer ilkin hündürlüyün altındadır)
İstənilən: Son sürət ( vt )
Həll yolu:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/ s
Üfüqi istiqamətdə son sürət
Üfüqi istiqamətdə son sürət 5 √3 m/s-dir.
Son sürət
![]()
3. Kiçik bir top 12 metr hündürlüyündə bir binadan üfüqi olaraq ilkin sürəti v o = 8 m/s olan bir şəkildə proyeksiya edilir . Top yerə dəyməzdən əvvəl son sürəti hesablayın ! Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s2-dir.
Məlumdur:
Hündürlük (h) = 12 metr
Başlanğıc sürət (v o ) = 8 m/s
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = 10 m/s 2
İstənilən: Son sürət ( vt )
Həll yolu:
Başlanğıc sürətin üfüqi komponenti:
v ox = v o = 8 m/s
Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:
v oy = 0 m/s
Şaquli istiqamətdə son sürət
tənliyi ilə hesablanır sərbəst düşmə hərəkəti.
Məlumdur:
Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = 10 m/s 2
Hündürlük (h) = 12 m
İstənilən: Son sürət ( vt )
Həll yolu:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
v t = √240 m/s
Üfüqi istiqamətdə son sürət
Üfüqi istiqamətdə ilkin sürət 8 m/s-dir. Sürət sabitdir, beləliklə, ilkin sürət son sürətə bərabərdir. Beləliklə, üfüqi istiqamətdə son sürət 8 m/s-dir.
Son sürət
![]()
[wpdm_paket id='534']
[wpdm_paket id='536']
- Başlanğıc sürəti üfüqi və şaquli komponentlərə ayırın
- Üfüqi yerdəyişməni təyin edin
- Maksimum hündürlüyü təyin edin
- Vaxt intervalını təyin edin
- Obyektin mövqeyini müəyyənləşdirin
- Son sürəti təyin edin
Başlanğıc sürətin üfüqi komponenti:
Üfüqi yerdəyişmə:
Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:
Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:
Havadakı vaxt sərbəst düşmə hərəkəti tənliyi ilə hesablanır.
Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:
Həll yolu:
Başlanğıc sürətin üfüqi komponenti ::
Başlanğıc sürətin üfüqi komponenti = başlanğıc sürət = 10 m/s.
Başlanğıc sürəti x komponentinə (üfüqi) və y komponentinə (şaquli) ayırın.