Xətti Hərəkətdə Həll Edilən Məsələlər – Sabit Sürət
1. Avtomobil sabit 10 m/s sürətlə hərəkət edir. 10 saniyə və 60 saniyədən sonrakı məsafəni təyin edin.
Həll
Sabit sürət 10 metr/saniyə deməkdir ki, bu da avtomobilin hər 1 saniyədə 10 metr məsafə qət etməsi deməkdir.
2 saniyədən sonra avtomobil 20 metr məsafə qət edir,
5 saniyədən sonra avtomobil 50 metr məsafə qət edir,
10 saniyədən sonra avtomobil 100 metr məsafə qət edir ,
60 saniyədən sonra avtomobil 600 metr yol qət edir.
[irp]
2. Avtomobil düz yolda sabit 72 km/saat sürətlə hərəkət edir. Avtomobilin 2 dəqiqə və 5 dəqiqədən sonra məsafəsini təyin edin.
Həll
72 km/saat = (72)(1000 metr) / 3600 saniyə = 72,000 / 3600 saniyə = 20 metr/saniyə.
Sabit sürət 20 metr/saniyə deməkdir ki, avtomobil hər 1 saniyədə 20 metr məsafə qət edir.
120 saniyə və ya 2 dəqiqədən sonra avtomobil 20 metr x 120 = 2400 metr məsafə qət edir ,
300 saniyə və ya 5 dəqiqədən sonra avtomobil 20 metr x 300 = 6000 metr məsafə qət edir.
[irp]
3. Cisim düz yolda 100 metr məsafəni 50 saniyəyə qət edir. Cisiminin sürətini təyin edin.
Həll
100 metr / 50 saniyə = 10 metr / 5 saniyə = 2 metr/saniyə.
4. Aşağıdakı diaqrama əsasən sürəti təyin edin….
Həll
Sürət = Məsafə / keçən vaxt
Sürət = 2 metr / 1 saniyə = 4 metr / 2 saniyə = 6 metr / 3 saniyə = 8 metr / 4 saniyə = 2 metr/saniyə.
5. A və B avtomobilləri paralel relslərdə bir-birinə yaxınlaşırlar. İki avtomobil arasındakı məsafə 100 metr olduqda, A avtomobili 10 m/s, B avtomobili isə 40 m/s sabit sürətlə hərəkət edir. (a) B avtomobilini keçməzdən əvvəl A avtomobilinin məsafəsini (b) B avtomobilinin A avtomobilini keçməzdən əvvəlki zaman intervalını təyin edin.
Həll
A avtomobili sabit sürətlə saniyədə 10 metr hərəkət edir, yəni A avtomobili hər 1 saniyədə 10 metrə qədər hərəkət edir. 2 saniyədən sonra A avtomobili 20 metrə qədər hərəkət edir.
B avtomobili sabit sürətlə saniyədə 40 metr hərəkət edir, yəni B avtomobili hər 1 saniyədə 40 metrə qədər hərəkət edir. 2 saniyədən sonra B avtomobili 80 metrə qədər hərəkət edir.
20 metr + 80 metr = 100 metr.
(a) A avtomobili ilə B avtomobili arasında məsafə 20 metrdir. B avtomobili ilə A avtomobili arasında məsafə 80 metrdir.
(b) B avtomobilinin A avtomobilini keçməzdən əvvəlki vaxt intervalı 2 saniyədir. A avtomobilinin B avtomobilini keçməzdən əvvəlki vaxt intervalı 2 saniyədir.
5. Əgər avtomobilin sürətölçənində 108 km/saat göstərilirsə, avtomobilin bir dəqiqədə qət etdiyi məsafəni təyin edin.
Həll yolu:
Sürətölçən sürəti ölçən bir cihazdır. Avtomobilin sürəti saatda 108 km-dir.
108 km/saat = (108) (1000 metr) / 3600 saniyə = 30 metr/saniyə.
1 dəqiqə = 60 saniyə
Avtomobilin sürəti saniyədə 30 metrdirsə, bu, avtomobilin 1 saniyədə 30 metrə qədər məsafə qət etməsi deməkdir.
1 saniyədən sonra avtomobil 1 x 30 metr = 30 metrə qədər irəliləyir.
2 saniyədən sonra avtomobil 2 x 30 metr = 60 metrə qədər irəliləyir.
60 saniyədən sonra avtomobil 60 x 30 metr = 1800 metrə qədər irəliləyir.
6. Tom topu düz Endryuya atır . Tom və Endryu 10.08 m məsafəyə qədər ayrılıblar . Top üfüqi şəkildə atılır və 20 m/ s sürətlə hərəkət edir (cazibə qüvvəsi nəzərə alınmır). Endryu top atıldıqdan 4.00 x 10 -3 saniyə sonra topu vurur . Əgər vuran şəxs sabit 5.00 m/s sürətlə hərəkət edirsə, vuran şəxs topu vuran şəxs tərəfindən vurulur ...
Məlumdur:
Tom və Endryu arasındakı məsafə = 10.08 metr
Topun sürəti (v) = 20 m/s
Vaxt intervalı (t) = 4 x 10 -3 saniyə = 0.004 saniyə
Vurucunun sürəti (v) = 5 m/s
İstenilen: Top vuran tərəfindən top... qədər irəlilədikdən sonra vurulur.
Həll yolu:
Topun məsafəsi:
s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 metr
Zərbəçinin məsafəsi:
s 2 = vt = 5 t
Topun məsafəsi + vuran oyunçunun məsafəsi = Tom və Endryu arasındakı məsafə.
0.08 + 5 t = 10.08
5 t = 10.08 – 0.08
5 t = 10
t = 10/5
t = 2 saniyə
Zərbəçinin məsafəsi:
s 2 = vt = 5 t = (5) (2) = 10 metr
7. Maşını ilə geyilən ovçu maralı təqib edir. Maşın saatda 72 km sürətlə, maral isə saatda 64.8 km sürətlə qaçır. Maşınla maral arasındakı məsafə 2012 metr olduqda, ovçu tüfəngindən atəş açır. Güllələr silahdan 200 m/s sürətlə çıxır. Maralın vurulduğu vaxt intervalını təyin edin.
A. 0.5 saniyə
B. 1 saniyə
C. 1.25 s
D. 1.5 saniyə
Məlumdur:
Avtomobilin sürəti (vb ) = 72 km/saat = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s
Maralın sürəti (vr ) = 64.8 km/saat = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s
Güllə atıldıqda, avtomobil ilə maral (lar) arasındakı məsafə = 202 metrdir
Atəş sürəti (v p ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s
20 m/s sürətlə hərəkət edən bir avtomobildə olan ovçular tərəfindən saxlanılan silahlar, beləliklə, avtomobilin sürəti də güllənin sürətinə əlavə olunur.
Axtarılır: Maralın vurulduğu vaxt intervalını təyin edin
Həll yolu:
Maşınları və maralları sabit sürətlə hərəkət etdirməyi düşünün.
Tənlik: v = s / t və ya s = vt
v = sürət, s = məsafə, t = zaman intervalı
Məsafə = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t
Məsafə = Y p = v p t = 220 t
Maralın qət etdiyi məsafə = güllənin qət etdiyi məsafə
202 + 18 t = 220 t
202 = 220 t – 18 t
202 = 202 t
t = 202/202
t = 1 saniyə
Düzgün cavab B-dir.
[irp]
[wpdm_paket id='507']
[wpdm_paket id='517']
- Məsafə və yerdəyişmə
- Orta sürət və orta sürət
- Sabit sürət
- Sabit sürətlənmə
- Sərbəst düşmə hərəkəti
- Sərbəst düşmədə aşağı hərəkət
- Sərbəst düşmədə yuxarı və aşağı hərəkət