Mərmi hərəkətinin maksimum hündürlüyünü təyin edin

Mərmi hərəkətində həll edilmiş məsələlər – maksimum hündürlüyü təyin edin

1. Təpiklə vurulan futbol topu yerdən θ = 60 o bucaq altında qalxır, üfüqi hissənin ilkin sürəti 10 m/s-dir. Maksimum hündürlüyü hesablayın! Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s²- dir.

Məlumdur:

Bucaq (θ) = 60 o

Başlanğıc sürət (v o ) = 10 m/s

İstənilən: Maksimum hündürlük (h)

Həll yolu:

Mərmi hərəkəti məsələlərini həll etmək – maksimum hündürlüyü 1 təyin etməkBaşlanğıc sürətin şaquli komponenti:

sin 60 o = v oy / v o

v oy = v o sin 60 o = (10)(sin 60 o ) = (10)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Yuxarı istiqaməti müsbət, aşağı istiqaməti isə mənfi olaraq seçin.

Məlumdur:

Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = -10 m/s² ( mənfi aşağıya doğru)

Başlanğıc sürətin şaquli komponenti (v oy ) = + 5 √ 3 m/s (müsbət yuxarı)

Maksimum hündürlükdə son sürət (v ty ) = 0

İstənilən: Maksimum hündürlük (h)

Həll yolu:

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 2 = ( 5 √ 3) 2 + 2 (-10) saat

0 = 2 5 ( 3) – 20 saat

0 = 75 – 20 saat

75 = 20 saat

h = 75 / 20

h = 3.75 metr

Maksimum hündürlüyü 3.75 metrdir.

[irp]

2. 20 metr hündürlüyündə bir binadan üfüqi xətt ilə 30 ° bucaq altında yuxarıya doğru proyeksiyalanmış cisim . Onun başlanğıc sürəti 4 m/s-dir. Maksimum hündürlüyü hesablayın! Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s2 - dir.

Məlumdur:

Bucaq (θ) = 30 o

İlkin hündürlük (h) = 20 metr

Başlanğıc sürət (v o ) = 4 m/s

Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = 10 m/s 2

İstənilən: Maksimum hündürlük (h)

Həll yolu:

Başlanğıc sürətin şaquli komponenti:

sin 30 o = v oy / v o

v oy = v o sin 30 o = (4)(sin 30 o ) = (4)(0.5) = 2 m/s

Yuxarı istiqaməti müsbət, aşağı istiqaməti isə mənfi olaraq seçin.

Məlumdur:

Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi (g) = -10 m/s² ( mənfi aşağıya doğru)

Başlanğıc sürətin şaquli komponenti (v oy ) = +2 m/s (müsbət yuxarıya doğru)

Maksimum hündürlükdə son sürət (v ty ) = 0

İstənilən: Maksimum hündürlük

Həll yolu:

Maksimum hündürlük:

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 2 = 2 2 + 2 (-10) saat

0 = 4 – 20 saat

4 = 20 saat

h = 4 / 20

h = 0.2 metr

Maksimum hündürlük 0.2 metr + 20 metr = 20.2 metrdir.

[irp]

[wpdm_paket id='528']

[wpdm_paket id='536']

  1. Başlanğıc sürəti üfüqi və şaquli komponentlərə ayırın
  2. Üfüqi yerdəyişməni təyin edin
  3. Maksimum hündürlüyü təyin edin
  4. Vaxt intervalını təyin edin
  5. Obyektlərin yerini müəyyənləşdirin
  6. Son sürəti təyin edin

Şərh yaz