1. Një bllok 1 kg rrëshqet poshtë mbi sipërfaqen e lakuar të lëmuar. Përcaktoni energjinë kinetike dhe shpejtësinë e bllokut në sipërfaqen më të ulët. Nxitimi për shkak të gravitetit është 10 m/s 2.
I njohur:
Masa (m) = 1 kg
Ndryshimi në lartësi (h) = 5 m
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/ s²
Kërkohet: Energjia kinetike (KE) dhe shpejtësia e bllokut.
zgjidhje:
(a) Energjia kinetike
Energjia mekanike fillestare = energjia potenciale gravitacionale
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Xhaul
Energjia mekanike përfundimtare = energjia kinetike
ME t = KE = ½ mv t2
Parimi i ruajtjes së energjisë mekanike thotë se energjia fillestare mekanike = energjia përfundimtare mekanike:
ME o = ME t
PE = KE
50 = KE
Energjia kinetike (KE) = 50 Xhaul.
(b) Shpejtësia e Bllokut
Parimi i ruajtjes së energjisë mekanike:
Energjia mekanike fillestare (ME₂o ) = energjia mekanike përfundimtare ( ME₂t )
Energjia potenciale gravitacionale (PE) = energjia kinetike (KE)
50 = ½ mv²
2(50) / m = v2
100 / 1 = v2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
[irp]
2. Një objekt 2 kg rrëshqet poshtë pa fërkim. Cila është energjia kinetike dhe shpejtësia e objektit në 2 metra mbi tokë? Përshpejtimi për shkak të gravitetit është 10 m/s²?
I njohur:
Masa (m) = 2 kg
Ndryshimi në lartësi (h) = 10 – 2 = 8 m
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/ s²
Kërkohet : energji kinetike (KE) dhe shpejtësi (v) në 2 metra mbi tokë.
zgjidhje:
(a) Energjia kinetike në 2 metra mbi tokë
Energjia mekanike fillestare = energjia potenciale gravitacionale
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Xhaul
Energjia mekanike përfundimtare = energjia kinetike
ME t = KE = ½ mv t2
Parimi i ruajtjes së energjisë mekanike thotë se energjia fillestare mekanike = energjia përfundimtare mekanike:
ME o = ME t
PE = KE
160 = KE
Energjia kinetike (KE) në 2 metra mbi tokë është 160 xhaul.
(b) Shpejtësia e objektit në sipërfaqen më të ulët
Parimi i ruajtjes së energjisë mekanike:
Energjia mekanike fillestare (ME₂o ) = energjia mekanike përfundimtare ( EM₂t )
Energjia potenciale gravitacionale (PE) = energjia kinetike (KE)
160 = ½ mv²
160 = ½ (2) kundër 2
160 = v 2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s
[wpdm_package id='1167′]
- Puna e kryer nga forca, problemet dhe zgjidhjet
- Problemet dhe zgjidhjet e energjisë kinetike të punës
- Probleme dhe zgjidhje të parimeve të punës-energjisë mekanike
- Problemet dhe zgjidhjet e energjisë potenciale gravitacionale
- Energjia potenciale e sustës elastike, problemet dhe zgjidhjet e saj
- Problemet me energjinë dhe zgjidhjet
- Zbatimi i parimit të ruajtjes së energjisë mekanike për lëvizjen në rënie të lirë
- Zbatimi i parimit të ruajtjes së energjisë mekanike për lëvizjen lart e poshtë në lëvizjen me rënie të lirë
- Zbatimi i parimit të ruajtjes së energjisë mekanike për lëvizjen në një sipërfaqe të lakuar
- Zbatimi i parimit të ruajtjes së energjisë mekanike për lëvizjen në planin e pjerrët
- Zbatimi i parimit të ruajtjes së energjisë mekanike për lëvizjen e predhës