Określ przedział czasu ruchu pocisku

Rozwiązane problemy z ruchem pocisku – wyznaczanie przedziału czasu

1. Kopnięta piłka nożna odrywa się od podłoża pod kątem θ = 30 ° do poziomu z prędkością początkową 10 m/s. Oblicz czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wysokości! Przyspieszenie ziemskie wynosi 10 m/ s².

Znany:

Kąt (θ) = 3 0 o

Prędkość początkowa (vo ) = 10 m/s

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwany: przedział czasu potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wysokości

rozwiązanie:

Rozwiązywanie problemów ruchu pocisku – wyznaczanie przedziału czasu 1Składowa pionowa prędkości początkowej:

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

Czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wysokości jest określony przez równanie ruchu pionowego . Wybierz kierunek w górę jako dodatni, a kierunek w dół jako ujemny.

Znany:

Prędkość początkowa (vo ) = 5 m/s (dodatnia w górę)

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = – 10 m/s2 ( ujemne w dół)

Prędkość końcowa na maksymalnej wysokości (v t ) = 0

Poszukiwany: przedział czasu (t)

rozwiązanie:

v t = vo + g t

0 = 5 + (-10)t

0 = 5 – 10 ton

5 = 10 tony

t = 5/10 = 0.5 sekund

Zobacz też  Eksperyment Younga z dwiema szczelinami – problemy i rozwiązania

2. Ciało wyrzucono w górę pod kątem 30 ° do poziomu z prędkością początkową 30 m/s. Oblicz czas lotu! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².

Znany:

Kąt (θ) = 3 0 o

Prędkość początkowa (vo ) = 8 m/s

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwany: Czas do uderzenia ciała o ziemię

rozwiązanie:

Rozwiązywanie problemów ruchu pocisku – wyznaczanie przedziału czasu 2Składowa pionowa prędkości początkowej:

v oy = v o sin θ = (8 m/s)(sin 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s

Najpierw obliczamy odstęp czasu potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wysokości, korzystając z równania ruchu pionowego.

Wybierz kierunek w górę jako dodatni, a kierunek w dół jako ujemny.

Znany:

Prędkość początkowa (vo ) = 4 m/s (dodatnia w górę)

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = – 10 m/s2 ( ujemne w dół)

Prędkość końcowa na maksymalnej wysokości (v t ) = 0

Poszukiwany: przedział czasu (t)

rozwiązanie:

v t = vo + g t

0 = 4 + (-10)t

0 = 4 – 10 ton

4 = 10 tony

t = 4/10 = 0,4 sekund

Czas potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wysokości wynosi 0.4 s.

Czas spędzony w powietrzu wynosi 2 x 0.4 s = 0.8 s.

Zobacz też  Siła normalna – problemy i rozwiązania

3. Ciało wyrzucono w górę pod kątem 30 ° do poziomu z budynku o wysokości 10 metrów. Jego prędkość początkowa wynosi 40 m/s. Ile czasu zajmie ciału dotarcie do ziemi? Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/ s².

Znany:

Kąt (θ) = 3 0 o

Wysokość początkowa (h o ) = 10 metrów

Prędkość początkowa (vo ) = 40 m/s

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwany: Czas w powietrzu (t)

rozwiązanie:

Składowa pionowa prędkości początkowej:

v oy = v o sin θ = (40 m/s)(sin 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s

Najpierw obliczamy odstęp czasu potrzebny do osiągnięcia maksymalnej wysokości, korzystając z równania ruchu pionowego.

Wybierz kierunek w górę jako dodatni, a kierunek w dół jako ujemny.

Znany:

Prędkość początkowa (vo ) = 20 m/s (dodatnia w górę)

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = – 10 m/s2 ( ujemne w dół)

Prędkość końcowa w punkcie szczytowym (v t ) = 0

Poszukiwany: przedział czasu (t)

rozwiązanie:

v t = vo + g t

0 = 20 + (-10)t

0 = 20 – 10 ton

20 = 10 tony

t = 20/10 = 2 sekundy

Czas w powietrzu = 2 x 2 sekundy = 4 sekundy.

Obiekt znajduje się 10 metrów nad ziemią. 4 sekundy to czas potrzebny na dotarcie do miejsca równoległego do położenia początkowego. Piłka nadal porusza się w dół.

Czas potrzebny do dotarcia do ziemi oblicza się za pomocą równania ruchu swobodnego spadania.

Znany:

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Wysokość (h) = 10 metrów

Poszukiwany: przedział czasu (t)

rozwiązanie:

h = 1/2 gt ​​2

10 = 1/2 (10) t2

10 = 5 ton 2

t2 = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 sekundy

Przedział czasu = 1.4 sekundy.

Całkowity odstęp czasu = 4 sekundy + 1.4 sekundy = 5.4 sekundy.

Zobacz też  Transformatory i energia elektryczna – problemy i rozwiązania

4. Mała piłka została rzucona poziomo z prędkością początkową v0 = 15 m/s z budynku o wysokości 5 metrów. Oblicz czas w powietrzu ! Przyspieszenie grawitacyjne wynosi 10 m/s2.

Znany:

Wysokość (h) = 5 metrów

Prędkość początkowa (vo ) = 15 m/s

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwany: Czas w powietrzu (t)

rozwiązanie:

Rozwiązywanie problemów ruchu pocisku – wyznaczanie przedziału czasu 3Czas spędzony w powietrzu oblicza się za pomocą równania ruchu swobodnie spadającego.

Znany:

Wysokość (h) = 5 metrów

Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2

Poszukiwany: przedział czasu (t)

rozwiązanie:

h = 1/2 gt ​​2

5 = 1/2 (10) t2

5 = 5 ton 2

t2 = 5/5 = 1

t = √1 = 1 sekunda

Zobacz też  Określ wypadkową dwóch wektorów, korzystając ze składowych wektora

[wpdm_package id='531′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Rozłóż prędkość początkową na składowe poziome i pionowe
  2. Określ przemieszczenie poziome
  3. Określ maksymalną wysokość
  4. Określ przedział czasu
  5. Określanie położenia obiektów
  6. Określ prędkość końcową

Zostaw komentarz