Menyelesaikan masalah dalam gerakan projektil – menentukan anjakan mendatar
1. Sebiji bola sepak yang disepak meninggalkan tanah pada sudut θ = 60 ° dengan ufuk mempunyai laju awal 16 m/s. Berapa lama masa yang diperlukan sebelum bola itu menyentuh tanah?
Diketahui:
Sudut ( θ ) = 60 °
Laju awal (v₂o ) = 16 m/s
Pecutan graviti (g) = 10 m/ s²
Dikehendaki: Anjakan mendatar (x)
Penyelesaian:
Komponen mendatar halaju awal:
v ox = v o cos θ = (16 m/s)(cos 60 o ) = (16 m/s)(0.5) = 8 m/s
Komponen menegak halaju awal:
v oy = v o sin θ = (16 m/s)(sin 60 o ) = (16 m/s)(0.5 √ 3 ) = 8 √ 3 m/s
Gerakan projektil boleh difahami dengan menganalisis komponen gerakan mendatar dan menegak secara berasingan. Gerakan x berlaku pada halaju malar dan gerakan y berlaku pada pecutan graviti malar.
Masa di udara
Masa ia kekal di udara ditentukan oleh gerakan y. Mula-mula kita cari masa menggunakan gerakan y dan kemudian gunakan nilai masa ini dalam persamaan x ( persamaan halaju malar ).
Pilih arah ke atas sebagai positif dan arah ke bawah sebagai negatif.
Diketahui:
Halaju awal (v o ) = 8 √ 3 m/s (v o ke atas)
Pecutan graviti (g) = -10 m/s² ( g ke bawah)
Tinggi (t) = 0 (bola kembali ke kedudukan yang sama)
Dikehendaki: Masa di Udara
Penyelesaian:
h = vot + 1/2 gt 2
0 = ( 8 √ 3) t + 1/2 (-10)t 2
0 = 8 √ 3 t – 5 t 2
8 √ 3 t = 5 t 2
8 (1.7) = 5 tan
14 = 5 tan
t = 14 / 5 = 2.8 saat
Anjakan mendatar
Diketahui:
Halaju (v) = 8 m/s
Selang masa (t) = 2.8 saat
Dikehendaki: Anjakan
Penyelesaian:
x = vt = (8 m/s)(2.8 s) = 22.4 meter
Anjakan mendatar ialah 22.4 meter.
2. Sebuah jasad diunjurkan ke atas pada sudut 60 ° dengan ufuk dari sebuah bangunan setinggi 50 meter. Laju awalnya ialah 30 m/s. Kirakan sesaran ufuk! Pecutan graviti ialah 10 m/ s².
Diketahui:
Sudut ( θ ) = 60 °
Tinggi (t) = 15 m
Laju awal (v o ) = 30 m/s
Pecutan graviti (g) = 10 m/ s²
Dikehendaki: x
Penyelesaian:
Komponen mendatar bagi halaju awal ::
v ox = v o cos θ = (30 m/s)(cos 60 o ) = (30 m/s)(0.5) = 15 m/s
Komponen menegak halaju awal:
v oy = v o sin θ = (30 m/s)(sin 60 o ) = (30 m/s)(0.5 √ 3 ) = 15 √ 3 m/s
Masa di udara
Mula-mula kita cari masa menggunakan gerakan y dan kemudian gunakan nilai masa ini dalam persamaan x (persamaan halaju malar). Pilih ke atas sebagai positif dan ke bawah sebagai negatif.
Diketahui:
Halaju awal (v o ) = 15 √ 3 m/s (positif ke atas)
Pecutan graviti (g) = -10 m/s² ( negatif ke bawah)
Tinggi (t) = -50 (Tanah 50 meter di bawah kedudukan awal)
Dikehendaki: t
Penyelesaian:
h = vot + 1/2 gt 2
-50 = ( 15 √ 3 ) t + 1/2 (-10) t 2
-50 = 15 √ 3 t – 5 t 2
5 t 2 – 15 √ 3 t – 50 = 0
Kira masa menggunakan formula ini:
a = 5, b = – 15 √ 3, c = – 50

Masa di udara ialah 6.7 saat.
Anjakan mendatar:
Diketahui:
Halaju (v) = 15 m/s
Selang masa (t) = 6.7 saat
Dikehendaki: anjakan
Penyelesaian:
s = vt = (15 m/s)(6.7 s) = 100.5 meter
Anjakan mendatar ialah 100.5 meter.
3. Sebiji bola kecil diunjurkan secara mendatar dengan halaju awal v = 10 m/s dari sebuah bangunan setinggi 10 meter. Kirakan anjakan mendatar ! Pecutan graviti ialah 10 m/ s²
Diketahui:
Tinggi (t) = 10 m
Halaju awal (v₂o ) = 10 m/s
Pecutan graviti (g) = 10 m/ s²
Dikehendaki: x
Penyelesaian:
Komponen mendatar bagi halaju awal = halaju awal = 10 m/s.
Masa di udara
Masa di udara dikira menggunakan persamaan gerakan jatuh bebas .
Diketahui:
Pecutan graviti (g) = 10 m/ s²
Tinggi (t) = 10 meter
Dikehendaki: t
Penyelesaian:
h = 1/2 gt 2
10 = 1/2 (10) t 2
10 = 5 t 2
t2 = 10 / 5 = 2
t = √2 = 1.4 saat
Anjakan mendatar
Anjakan mendatar dikira menggunakan persamaan gerakan pada halaju malar.
Diketahui:
Halaju (v) = 10 m/s
Selang masa (t) = 1.4 saat
Dikehendaki: x
Penyelesaian:
s = vt = (10 m/s)(1.4 s) = 14 meter
Anjakan mendatar ialah 14 meter.
[wpdm_package id='526']
[wpdm_package id='536']
- Selesaikan halaju awal kepada komponen mendatar dan menegak
- Tentukan anjakan mendatar
- Tentukan ketinggian maksimum
- Tentukan selang masa
- Tentukan kedudukan objek
- Tentukan halaju akhir