1. Тело од 1 кг кое паѓа во слободен пад од состојба на мирување, од висина од 10 м.
Определи:
(а) Работа извршена од силата на гравитацијата
(б) Промената на гравитационата потенцијална енергија
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Познато:
Маса (м) = 1 кг
Висина (в) = 10 м
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Тежина (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Решение:
(а) Работа извршена од силата на гравитацијата
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Џули
(б) Промената на гравитационата потенцијална енергија
Промената на гравитационата потенцијална енергија е еднаква на работата што ја врши гравитацијата.
Δ EP = 100 Џули
[ирп]
2. Предмет од 10 N се лизга надолу по мазната наклонета рамнина долж 2 метри. Определете ја работата извршена од силата на тежината!
Познато:
тежина (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10) (грев 30 o ) = (10) (0.5) = 5 N
d = 2 m
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Се бара: работа извршена со сила на тежина
Решение:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 џули
Алтернативно решение:
Sin 30 o = h / d
0.5 = ч / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Работа извршена од силата на тежината;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Џули
[ирп]
3. Предмет од 1,500 грама на 20 метри над земјата , слободно паѓа на земјата. Колкава е гравитационата потенцијална енергија на предметот? Забрзувањето предизвикано од гравитацијата е 10 m/ s²?
Познато:
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Маса (м) = 1500 грама = 1500/1000 килограми = 1.5 килограми
Висина (в) = 20 метри
Се бара: Гравитациска потенцијална енергија
Решение:
PE = mgh = (1.5 кг)(10 m/s² ) (20 m) = 300 кг m² / s² = 300 Џули
4. Врз основа на сликата подолу, ако масата на објектот 1 е 2 кг, а масата на објектот 2 е 4 кг, споредбата на потенцијалната енергија на објектот 1 и објектот 2 е …..
Познато:
Маса на објектот 1 (м1) = 2 килограми
Маса на објектот 2 (m2 ) = 4 килограми
Висина 1 ( в² ) = 12 метри
Висина 2 ( в² ) = 9 метри
Се бара: Споредба на потенцијалната енергија на објектот 1 и објектот 2
Решение:
PE = mgh
m = маса (неговата меѓународна единица е килограм, скратено kg)
g = забрзување поради гравитацијата (неговата меѓународна единица е метри во секунда на квадрат, скратено m/ s² )
h = висина (неговата меѓународна единица е метар, скратено m)
PE = гравитациона потенцијална енергија (нејзината меѓународна единица е kg m 2 / s 2 или Џул)
Гравитационата потенцијална енергија на објектот 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2) (g) (12) = 24 g
Гравитационата потенцијална енергија на објектот 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4) (g) (9) = 36 g
Споредба на потенцијалната енергија на објектот 1 и објектот 2:
ПЕ 1 : ПЕ 2
24 г: 36 г
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175']
- Работа извршена со сила проблеми и решенија
- Проблеми со работа-кинетичка енергија и решенија
- Проблеми и решенија на принципите на работа-механичка енергија
- Проблеми со гравитациската потенцијална енергија и решенија
- Проблеми и решенија за потенцијалната енергија на еластичните пружини
- Проблеми со напојувањето и решенија
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија при движење на слободен пад
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење нагоре и надолу при движење на слободен пад
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на закривена површина
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на наклонета рамнина
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на проектилот