Примена на правилото за зачувување на механичката енергија при движење на слободен пад – проблеми и решенија

1. Тело од 1 кг слободно паѓа од мирување, од висина од 80 m. Забрзувањето предизвикано од гравитацијата е 10 m/s 2. Колкава е кинетичката енергија кога телото ќе удри во земјата?

Познато:

Маса (м) = 1 кг

Висина (в) = 80 м

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Барана: кинетичка енергија кога телото ќе ја допре земјата

Решение:

Почетната механичка енергија (ME₂o ) = гравитациона потенцијална енергија (PE)

M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 џули

Конечната механичка енергија (M E t ) = кинетичка енергија (K E )

Принципот на зачувување на механичката енергија :

МЕ o = МЕт​​

П Е = К Е

800 = К Е

Конечната кинетичка енергија е 800 Џули.

[ирп]

2. Тело од 4 кг слободно паѓа од мирување, од висина од 10 m. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 ms –2 . Колкава е кинетичката енергија и брзината на 5 метри над земјата?

Познато:

Промената на висината (h) = 10 – 5 = 5 метри s

Маса (м) = 4 кг

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Се бара: Кинетичка енергија на 5 метри над земјата и брзина на 5 метри над земјата

Решение:

(а) Кинетичка енергија на 5 метри над земјата

Почетната механичка енергија (M E o ) = гравитационата потенцијална енергија (P E )

M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 џули

Конечната механичка енергија (EM t ) = кинетичка енергија (EK)

M E t = K E

Принципот на зачувување на механичката енергија вели дека почетната механичка енергија = конечната механичка енергија.

МЕ o = МЕт​​

200 = К Е

Кинетичката енергија на 5 метри над земјата е 200 џули.

(б) брзина на 5 метри над земјата

Почетната механичка енергија (M E o ) = конечната механичка енергија (M E t )

П Е = К Е

200 = ½ mV 2

2(200) / 4 = v2

100 = v2

v = √100

v = 10 м/с

Брзината на телото на 5 метри над земјата е 10 m/s.

[ирп]

3. Манго паѓа слободно од мирување, од висина од 2 метри. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 ms –2 . Определете ја брзината на мангото кога ќе ја погоди земјата.

Познато:

Висина (в) = 2 метри с

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Се бара: брзината на мангото кога ќе ја допре земјата.

Решение:

Почетната механичка енергија (M E o ) = гравитационата потенцијална енергија (P E )

M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m

Конечната механичка енергија (M E t ) = кинетичката енергија (K E )

M E t = K E = ½ mv2

Принципот на зачувување на механичката енергија вели дека почетната механичка енергија = конечната механичка енергија.

МЕ o = МЕт​​

20 м = ½ мв²

20 = ½ v 2

2(20) = v2

40 = v2

v = √40 = √(4)(10) = 2√10 м/ с

[wpdm_package id='1166']

  1. Работа извршена со сила проблеми и решенија
  2. Проблеми со работа-кинетичка енергија и решенија
  3. Проблеми и решенија на принципите на работа-механичка енергија
  4. Проблеми со гравитациската потенцијална енергија и решенија
  5. Проблеми и решенија за потенцијалната енергија на еластичните пружини
  6. Проблеми со напојувањето и решенија
  7. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија при движење на слободен пад
  8. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење нагоре и надолу при движење на слободен пад
  9. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на закривена површина
  10. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на наклонета рамнина
  11. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на проектилот

Оставете коментар