Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за вертикално движење при слободен пад – проблеми и решенија

1. Едно лице фрла камен од 1 кг нагоре со брзина од 2 m/s додека стои на работ на карпа, така што каменот може да падне во основата на карпата 40 метри подолу. Колкава е кинетичката енергија на каменот на 10 метри над земјата? Забрзување поради гравитацијата g = 10 m/ s².

Познато:

Маса (м) = 1 кг

Почетна брзина (v₂o ) = 2 m/s

Промената на висината = 40 – 10 = 30 метри

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Се бара: кинетичка енергија на камен на 10 метри над земјата

Решение:

Почетната механичка енергија

Почетната гравитациска потенцијална енергија (EP) = mgh = (1)(10)(30) = 300 Џули

Почетната кинетичка енергија (KE) = ½ mv о 2 = ½ (1)(2) 2 = ½ (4) = 2 Џули

Почетната механичка енергија = почетната гравитациона потенцијална енергија + почетната кинетичка енергија = 300 + 2 = 302 Џули.

Конечната механичка енергија

Конечната механичка енергија = конечната кинетичка енергија = почетната гравитациска потенцијална енергија + почетната кинетичка енергија = 300 + 2 = 302 Џули.

[ирп]

2. Едно лице фрла предмет од 1 кг нагоре во воздух со почетна брзина од 10 m/s. Определете (а) гравитационата потенцијална енергија на максималната висина (б) максималната висина.

Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/ s²

Познато:

Маса (м) = 1 кг

Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s

Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Барана : гравитациона потенцијална енергија на максимална висина и максимална висина

Решение:

(а) гравитационата потенцијална енергија на максималната висина

Почетна механичка енергија:

Почетната механичка енергија (ME) = почетната кинетичка енергија (KE) = ½ mv о 2 = ½ (1)(10) 2 = ½ (100) = 50 Џули.

Конечната механичка енергија:

Конечната механичка енергија (ME) = гравитационата потенцијална енергија (PE)

Принципот на зачувување на механичката енергија:

Почетната механичка енергија = конечната механичка енергија

КЕ = ПЕ

50 = ПЕ

Гравитационата потенцијална енергија е 50 Џули.

(б) Максималната висина

PE = mgh

50 = (1)(10) ч

50 = 10 часа

h = 50 / 10 = 5 метри

Максималната висина е 5 метри над земјата.

[wpdm_package id='1174']

  1. Работа извршена со сила проблеми и решенија
  2. Проблеми со работа-кинетичка енергија и решенија
  3. Проблеми и решенија на принципите на работа-механичка енергија
  4. Проблеми со гравитациската потенцијална енергија и решенија
  5. Проблеми и решенија за потенцијалната енергија на еластичните пружини
  6. Проблеми со напојувањето и решенија
  7. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија при движење на слободен пад
  8. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење нагоре и надолу при движење на слободен пад
  9. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на закривена површина
  10. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на наклонета рамнина
  11. Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на проектилот

Оставете коментар