1. Блок од 1 кг се лизга надолу по мазната закривена површина. Определете ја кинетичката енергија и брзината на блокот на најниската површина. Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/ s².
Познато:
Маса (м) = 1 кг
Промената на висината (h) = 5 m
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Се бара: Кинетичка енергија (KE) и брзина на блокот.
Решение:
(а) Кинетичка енергија
Почетната механичка енергија = гравитациона потенцијална енергија
ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 џули
Конечната механичка енергија = кинетичка енергија
ME t = KE = ½ mv t2
Принципот на зачувување на механичката енергија вели дека почетната механичка енергија = конечната механичка енергија:
МЕ o = МЕ t
ПЕ = КЕ
50 = КЕ
Кинетичка енергија (KE) = 50 Џули.
(б) Брзина на Блок
Принципот на зачувување на механичката енергија:
Почетната механичка енергија (ME₂o ) = конечната механичка енергија ( ME₂t )
Гравитационата потенцијална енергија (PE) = кинетичка енергија (KE)
50 = ½ mV 2
2(50) / m = v2
100 / 1 = v2
100 = v2
v = √100
v = 10 м/с
[ирп]
2. Предмет од 2 кг се лизга надолу без триење. Колкава е кинетичката енергија и брзината на предметот на 2 метри над земјата? Забрзувањето поради гравитацијата е 10 m/s²?
Познато:
Маса (м) = 2 кг
Промената на висината (h) = 10 – 2 = 8 m
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Барани : кинетичка енергија (KE) и брзина (v) на 2 метри над земјата.
Решение:
(а) Кинетичка енергија на 2 метри над земјата
Почетната механичка енергија = гравитационата потенцијална енергија
ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 џули
Конечната механичка енергија = кинетичка енергија
ME t = KE = ½ mv t2
Принципот на зачувување на механичката енергија вели дека почетната механичка енергија = конечната механичка енергија:
МЕ o = МЕ t
ПЕ = КЕ
160 = КЕ
Кинетичката енергија (KE) на 2 метри над земјата е 160 Џули.
(б) Брзина на објектот на најниската површина
Принцип на зачувување на механичката енергија:
Почетната механичка енергија (ME₂o ) = конечната механичка енергија ( EM₂t )
Гравитационата потенцијална енергија (PE) = кинетичка енергија (KE)
160 = ½ mV 2
160 = ½ (2) v 2
160 = v2
v = √160 = √(16)(10) = 4√10 м/с
[wpdm_package id='1167']
- Работа извршена со сила проблеми и решенија
- Проблеми со работа-кинетичка енергија и решенија
- Проблеми и решенија на принципите на работа-механичка енергија
- Проблеми со гравитациската потенцијална енергија и решенија
- Проблеми и решенија за потенцијална енергија на еластична пружина
- Проблеми со напојувањето и решенија
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија при движење на слободен пад
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење нагоре и надолу при движење на слободен пад
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на закривена површина
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на наклонета рамнина
- Примена на правилото за зачувување на механичката енергија за движење на проектилот