1. Pie atsperes ir piestiprināta 2 kg masa. Ja atsperes pagarinājums ir 4 cm, nosakiet elastīgās atsperes potenciālo enerģiju . Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 m/ s².
Zināms:
Masa (m) = 2 kg
Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²
Svars (w) = mg = (2)(10) = 20 N
Pagarinājums (x) = 4 cm = 0.04 m
Vēlams: elastīgās atsperes potenciālā enerģija
šķīdums:
Hūka likuma formula :
F = kx
F = spēks, k = atsperes konstante, x = atsperes garuma izmaiņas
Atsperes konstante:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Elastīgās atsperes potenciālā enerģija:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.04) 2 = (250) (0.0016) = 0.4 džouli
Alternatīvs risinājums:
PE = ½ kx 2 = ½ (w / x) x 2 = ½ wx = ½ mgx
w = svars, m = masa, x = atsperes garuma izmaiņas
PE = ½ (2) (10) (0.04) = (10) (0.04) = 0.4 džouli.
[irp]
2. Atsperes pagarinājums, ja to iedarbojas ar spēku F = 50 N, ir 10 cm. Kāda ir elastīgās atsperes potenciālā enerģija, ja atsperes pagarinājums ir 12 cm?
Zināms:
Pagarinājums (x) = 10 cm = 0.1 m
Spēks (F) = 50 N
Meklē : Elastīgās atsperes potenciālā enerģija
šķīdums:
Atsperes konstante:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Elastīgās atsperes potenciālā enerģija, ja atsperes pagarinājums ir 12 cm:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.12) 2 = (250) (0.0144) = 3.6 džouli.
[irp]
3. F un x grafiks, kas parādīts attēlā zemāk. Kāda ir elastīgās atsperes potenciālā enerģija, ja atsperes pagarinājums ir 10 cm?

Zināms:
Spēks (F) = 5 N
Atsperes pagarinājums (x) = 2 cm = 0.02 m
Meklē: elastīgās atsperes potenciālā enerģija, ja atsperes pagarinājums ir 0.1 m.
šķīdums:
Atsperes konstante:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Elastīgās atsperes potenciālā enerģija, ja atsperes pagarinājums ir 0.1 m:
PE = ½ kx 2 = ½ (250) (0.1) 2 = (125) (0.01) = 1.25 džouli.
4. Sportists uzlec uz atsperīga instrumenta ar 500 N svaru, atspere saīsinās par 4 cm. Nosakiet potenciālās enerģijas daudzumu, lai piespiestu sportistu.
A. 336 000 džoulu
B. 259 200 džouli
Aptuveni 554 400 džouli
D. 543 600 džouli
Zināms:
Spēks (F) = 500 N
Atsperes garuma izmaiņas (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Meklē: Pavasara potenciālā enerģija
šķīdums:
Aprēķiniet atsperes elastības konstanti, izmantojot Hūka likuma vienādojumu:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
Atsperes elastīgā potenciālā enerģija:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500) (0.04) 2 = (6250) (0.0016)
PE = 10 džouli
Pareizā atbilde ir B.
5. Kad atspere sver 500 gramus, tās garums palielinās par 5 cm. Nosakiet tās konstanti un potenciālo enerģiju.
Zināms:
Objekta masa (m) = 500 grami = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Paātrinājums (g) = 10 m/ s²
Objekta svars (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 ņūtoni
Atsperes garuma izmaiņas (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Vēlama: atsperes konstante (k) un potenciālā enerģija (PE)
šķīdums:
Vispirms aprēķiniet atsperes konstanti, izmantojot Hūka likuma vienādojumu:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Atsperes potenciālā elastība:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100) (0.05) 2 = (50) (0.0025)
PE = 0.125 džouli
[wpdm_package id='1179′]
- Spēka paveiktā darba problēmas un risinājumi
- Darba kinētiskās enerģijas problēmas un risinājumi
- Darba-mehāniskās enerģijas principu problēmas un risinājumi
- Gravitācijas potenciālās enerģijas problēmas un risinājumi
- Elastīgo atsperu potenciālā enerģija, problēmas un risinājumi
- Barošanas problēmas un risinājumi
- Mehāniskās enerģijas nezūdamības likuma piemērošana brīvā kritiena kustībai
- Mehāniskās enerģijas nezūdamības likumsakarības pielietojums kustībai augšup un lejup brīvā kritienā
- Mehāniskās enerģijas nezūdamības likumsakarības piemērošana kustībai uz līknes virsmām
- Mehāniskās enerģijas nezūdamības likumsakarības piemērošana kustībai slīpā plaknē
- Mehāniskās enerģijas nezūdamības likuma piemērošana šāviņa kustībai