Mehāniskās enerģijas nezūdamības likumsakarības piemērošana vertikālai kustībai brīvā kritienā – problēmas un risinājumi

1. Stāvot uz klints malas, cilvēks met 1 kg smagu akmeni augšup ar ātrumu 2 m/s tā, lai akmens nokristu klints pakājē 40 metrus zemāk. Kāda ir akmens kinētiskā enerģija 10 metru augstumā virs zemes? Brīvās krišanas paātrinājums g = 10 m/ s².

Zināms:

Masa (m) = 1 kg

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 2 m/s

Augstuma izmaiņas = 40 – 10 = 30 metri

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Meklē: akmens kinētiskā enerģija 10 metru augstumā virs zemes

šķīdums:

Sākotnējā mehāniskā enerģija

Sākotnējā gravitācijas potenciālā enerģija (EP) = mgh = (1)(10)(30) = 300 džouli

Sākotnējā kinētiskā enerģija (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(2) 2 = ½ (4) = 2 džouli

Sākotnējā mehāniskā enerģija = sākotnējā gravitācijas potenciālā enerģija + sākotnējā kinētiskā enerģija = 300 + 2 = 302 džouli.

Galīgā mehāniskā enerģija

Galīgā mehāniskā enerģija = galīgā kinētiskā enerģija = sākotnējā gravitācijas potenciālā enerģija + sākotnējā kinētiskā enerģija = 300 + 2 = 302 džouli.

[irp]

2. Cilvēks met 1 kg smagu priekšmetu gaisā ar sākotnējo ātrumu 10 m/s. Nosakiet (a) gravitācijas potenciālo enerģiju maksimālajā augstumā (b) maksimālajā augstumā.

Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 m/ s²

Zināms:

Masa (m) = 1 kg

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 10 m/s

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Vēlama : gravitācijas potenciālā enerģija maksimālajā augstumā un maksimālajā augstumā

šķīdums:

(a) gravitācijas potenciālā enerģija maksimālajā augstumā

Sākotnējā mehāniskā enerģija:

Sākotnējā mehāniskā enerģija (ME) = sākotnējā kinētiskā enerģija (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(10) 2 = ½ (100) = 50 džouli.

Galīgā mehāniskā enerģija:

Galīgā mehāniskā enerģija (ME) = gravitācijas potenciālā enerģija (PE)

Mehāniskās enerģijas nezūdamības princips:

Sākotnējā mehāniskā enerģija = galīgā mehāniskā enerģija

KE = PE

50 = PE

Gravitācijas potenciālā enerģija ir 50 džouli.

(b) Maksimālais augstums

PE = mg/h

50 = (1)(10) h

50 = 10 stundas

h = 50 / 10 = 5 metri

Maksimālais augstums ir 5 metri virs zemes.

[wpdm_package id='1174′]

  1. Spēka paveiktā darba problēmas un risinājumi
  2. Darba kinētiskās enerģijas problēmas un risinājumi
  3. Darba-mehāniskās enerģijas principu problēmas un risinājumi
  4. Gravitācijas potenciālās enerģijas problēmas un risinājumi
  5. Elastīgo atsperu problēmu un risinājumu potenciālā enerģija
  6. Barošanas problēmas un risinājumi
  7. Mehāniskās enerģijas nezūdamības likuma piemērošana brīvā kritiena kustībai
  8. Mehāniskās enerģijas nezūdamības likumsakarības pielietojums kustībai augšup un lejup brīvā kritienā
  9. Mehāniskās enerģijas nezūdamības likuma piemērošana kustībai uz izliektas virsmas
  10. Mehāniskās enerģijas nezūdamības likuma piemērošana kustībai slīpā plaknē
  11. Mehāniskās enerģijas nezūdamības likuma piemērošana šāviņa kustībai

Leave a Comment