1. Corpus 1 kg libere e quiete cadit, ab altitudine 80 m. Acceleratio gravitatis est 10 m/s² . Quae est energia cinetica cum corpus terram attingit?
Notum:
Massa (m) = 1 kg
Altitudo (h) = 80 m
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Quaesita: energia cinetica cum corpus terram tangit
solution:
Energia mechanica initialis (ME₂o ) = energia potentialis gravitationalis (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Joulia
Energia mechanica finalis (M E t ) = energia cinetica (K E )
Principium conservationis energiae mechanicae :
M E o = M E t
PE = KE
800 = K E
Energia cinetica finalis est octingenta Joulia.
[irp]
2. Corpus 4 kg libere ex quiete cadit, ab altitudine 10 m. Acceleratio gravitatis est 10 ms –2 . Quae est energia cinetica et velocitas 5 metra supra solum?
Notum:
Mutatio altitudinis (h) = 10 – 5 = 5 metra s²
Massa (m) = 4 kg
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Quaesita: Energia cinetica quinque metris supra terram et velocitas quinque metris supra terram.
solution:
(a) Energia cinetica quinque metris supra terram
Energia mechanica initialis (MEo ) = energia potentialis gravitatis ( PEo )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Joulia
Energia mechanica finalis (EMt ) = energia cinetica (EK)
M E t = K E
Principium conservationis energiae mechanicae affirmat energiam mechanicam initialem = energiam mechanicam finalem.
M E o = M E t
200 = K E
Energia cinetica quinque metris supra terram est ducenti Joulia.
(b) velocitas quinque metris supra terram
Energia mechanica initialis ( MEo ) = energia mechanica finalis ( MEt )
PE = KE
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v²
100 = v²
v = √100
v = 10 m/s
Velocitas corporis quinque metris supra terram est decem m/s.
[irp]
3. Mangifera libere e quiete cadit, ex altitudine duorum metrorum. Acceleratio gravitatis est 10 ms –2 . Determina velocitatem mangiferae cum terram attingit.
Notum:
Altitudo (h) = 2 metra s
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Quaesitum est: velocitas mangi cum terram attingit.
solution:
Energia mechanica initialis (MEo ) = energia potentialis gravitatis ( PEo )
ME = PE = mgh = m (10)(2) = 20 m
Energia mechanica finalis (M E t ) = energia cinetica (K E )
M E t = K E = ½ mv²
Principium conservationis energiae mechanicae statuit energiam mechanicam initialem = energiam mechanicam finalem.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ v²
2(20) = v²
40 = v²
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166′]
- Opus a vi factum, problemata et solutiones
- Problemata et solutiones energiae cineticae laboris
- Problemata et solutiones principii energiae mechanicae laboris
- Problemata et solutiones energiae potentialis gravitationalis
- Problemata et solutiones energiae potentialis elasticae elasticae
- Problemata et solutiones potentiae
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum casus liberi
- Applicatio conservationis energiae mechanicae pro motu sursum et deorsum in motu casus liberi.
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum in superficie curva
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum in plano inclinato
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum proiectilium