1. Massa 2 kg fonti adnectitur. Si elongatio fontis 4 cm est, energiam potentialem fontis elastici determina . Acceleratio gravitatis est 10 m/ s².
Notum:
Massa (m) = 2 kg
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Pondus (w) = mg = (30 000)(10) = 300 000 N
Elongatio (x) = 4 cm = 0.04 m
Quaesitum: Energia potentialis elastici elastici
solution:
Formula legis Hookeanae :
F = kx
F = vis, k = constans elastica, x = mutatio longitudinis elasticae
Constans vernalis:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Energia potentialis elastici elastici:
PE = ½ kx 2 = (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Joules
Solutio alternativa:
PE = ½ kx² = ½ (w / x) x² = ½ wx = ½ mgx
w = pondus, m = massa, x = mutatio longitudinis fontis
PE = (2)(10)(0.04) = (10)(0.04) = 0.4 Joules.
[irp]
2. Elongatio fontis vi F = 50 N extensi est 10 cm. Quae est energia potentialis fontis elastici si elongatio fontis est 12 cm?
Notum:
Elongatio (x) = 10 cm = 0.1 m
Vis (F) = 50 N
Quaesitum : Energia potentialis elastici elastici
solution:
Constans vernalis:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Energia potentialis elastici elastici si elongatio elastici 12 cm est:
PE = ½ kx 2 = (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Joules.
[irp]
3. Graphica proportionis F contra x in figura infra monstrata. Quae est energia potentialis elastici elastici, si elongatio elastici 10 cm est?

Notum:
Vis (F) = 5 N
Elongatio veris (x) = 2 cm = 0.02 m
Quaesita: Energia potentialis elastici elastici si elongatio elastici est 0.1 m.
solution:
Constans vernalis:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Energia potentialis elastici elastici si elongatio elastici est 0.1 m:
PE = ½ kx 2 = (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Joules.
4. Athleta in instrumentum elasticum ponderis 500 N prosiluit, elastico 4 cm brevior fit. Determina quantitatem energiae potentialis ad athletam cogendum.
A. 20 Joule
B. 10 Joule
Circa 5 Joulia
D. 2 Joule
Notum:
Vis (F) = 500 N
Mutatio longitudinis veris (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Quaesitum: Energia potentialis veris
solution:
Constantem elasticam fontis computa utens aequatione legis Hookeianae:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
Energia potentialis elastica veris:
PE = ½ k Δx 2 = (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)
PE = 10 Joule
Responsum rectum est B.
5. Fons, cum massa 500 grammatum suspenditur, longitudo eius 5 cm augetur. Constantem eius et energiam potentialem determina.
Notum:
Massa rei (m) = 500 grammata = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Acceleratio (g) = 10 m/ s²
Pondus obiecti (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newtoni
Mutatio longitudinis veris (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Quaesita: constans fontis (k) et energia potentialis (PE)
solution:
Primum, constantem fontis computa utens aequatione legis Hookeianae:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Elasticitas potentialis veris:
PE = ½ k Δx 2 = (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)
PE = 0.125 Joule
[wpdm_package id='1179′]
- Opus a vi factum, problemata et solutiones
- Problemata et solutiones energiae cineticae laboris
- Problemata et solutiones principii energiae mechanicae laboris
- Problemata et solutiones energiae potentialis gravitationalis
- Problemata et solutiones energiae potentialis elasticae elasticae
- Problemata et solutiones potentiae
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum casus liberi
- Applicatio conservationis energiae mechanicae pro motu sursum et deorsum in motu casus liberi.
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum in superficiebus curvatis
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum in plano inclinato
- Applicatio conservationis energiae mechanicae ad motum proiectilium