1. Эки кутуча шкивдин үстүнөн өтүүчү шнур менен туташтырылган. Шнурдун жана шкивдин массасын жана шкивдеги сүрүлүүнү эске албагыла. 1-кутучанын массасы = 2 кг, 2-кутучанын массасы = 3 кг, тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу = 10 м/с2 . Төмөнкүлөрдү табыңыз: (а) Системанын ылдамдануусун (б) Шнурдагы тартылуу күчүн!

чечим
Белгилүү:
1-кутучанын массасы (м1 ) = 2 кг
2-кутучанын массасы (м2 ) = 3 кг
Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2
1-кутучанын салмагы (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Ньютон
2-кутучанын салмагы (w2 ) = m2 g = (3)(10) = 30 Ньютон
Чечим:
(а) ылдамдануунун чоңдугу жана багыты
w 2 > w 1 болгондуктан, 2-кутуча ылдый карай, ал эми 1-кутуча өйдө карай ылдамданат.
Ылдамдануу менен бирдей багытка ээ болгон күчтөрдүн (w2 жана T1 ) белгиси оң. Ылдамданууга карама-каршы багытка ээ болгон күчтөрдүн (T2 жана w1 ) белгиси терс.
∑ F = ma
w2 - T2 + Т1 - w1 = (м1 + м2) а ——-> Т1 = Т2 = Т
w 2 – T + T – w 1 = (м 1 + м 2 ) a
w 2 – w 1 = (м 1 + м 2 ) a
30 – 20 = (2 + 3) а
10 = 5 а
a = 10/5
а = 2 м/ с2
Ылдамдануунун чоңдугу 2 м/ с2.
(b) Тартылуу күчү
2-кутуча:
2-кутучага эки күч таасир этет: биринчиси, 2-кутучанын салмагы (w2 ) , ылдый карай багытталган, ошондуктан ал оң мааниге ээ. Экинчиси, 2-кутучага (T2) таасир этүүчү тартылуу күчү , өйдө карай багытталган, ошондуктан ал терс мааниге ээ. Ньютондун кыймылдын экинчи мыйзамын колдонуңуз .
∑ F = ma
w 2 – T 2 = м 2 a
30 – Т 2 = (3)(2)
30 – Т 2 = 6
Т 2 = 30 – 6
T 2 = 24 Ньютон
1-кутуча:
1-кутуга эки күч таасир этет. Биринчиден , 1-кутучанын салмагы (w1 ) ылдый карай багытталган, демек ал терс. Экинчиден , 1-кутучага (T1 ) таасир эткен тартылуу күчү өйдө карай багытталган, демек ал оң. Ньютондун кыймылдын экинчи мыйзамын колдонуңуз:
∑ F = ma
T 1 – w 1 = m 1 a
Т 1 – 20 = (2)(2)
Т 1 – 20 = 4
Т 1 = 20 + 4
T 1 = 24 Ньютон
Тартылуу күчүнүн чоңдугу = T 1 = T 2 = T = 24 Ньютон
[ирп]
2. Оддолгон горизонталдуу беттеги нерсе. 1-нерсенин массасы = 2 кг, 2-нерсенин массасы = 4 кг, тартылуу күчүнүн ылдамдануусу = 10 м/с2 , статикалык сүрүлүү коэффициенти = 0.4, кинетикалык сүрүлүү коэффициенти = 0.3. Система тынч абалдабы же ылдамданганбы? Эгерде система ылдамданган болсо, системанын ылдамдануусунун чоңдугун жана багытын табыңыз!

чечим
Белгилүү:
Объекттин массасы 1 (м1 ) = 2 кг
Объекттин массасы 2 (м2 ) = 4 кг
Тартылуу күчүнөн улам пайда болгон ылдамдануу (g) = 10 м/с 2
Статикалык сүрүлүү коэффициенти ( μs ) = 0.4
Кинетикалык сүрүлүү коэффициенти ( μk ) = 0.3
Объекттин салмагы 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Ньютон
Объекттин салмагы 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 Ньютон
Нерсеге таасир этүүчү нормалдуу күч 1 (N) = w 1 = 20 Ньютон
Нерсеге таасир этүүчү статикалык сүрүлүү күчү 1 (fs ) = μs N = (0.4)(20) = 8 Ньютон
1 (f k ) = μ k N = (0.3)(20) = 6 Ньютонго таасир этүүчү кинетикалык сүрүлүү күчү
Каалаган: ылдамдануу (а)
Чечим:
w 2 > f s (40 Ньютон > 8 Ньютон) болгондуктан, 2-нерсе вертикалдуу түрдө ылдый карай, ал эми 1-нерсе горизонталдуу түрдө оңго карай ылдамданат. 1-нерсеге таасир этүүчү сүрүлүү күчү кинетикалык сүрүлүү күчү болуп саналат (f k ). Ньютондун кыймылдын экинчи мыйзамын колдонуңуз:
∑ F = ma
w 2 – the = (m 1 + m 2 ) a
40 – 6 = (2 + 4) а
34 = 6 а
а = 34 / 6 = 17 / 3
а = 5.7 м/ с2
Ылдамдануунун чоңдугу = 5.7 м/с 2
[wpdm_package id='484′]
- Масса жана салмак
- нормалдуу күч
- Ньютондун экинчи кыймыл мыйзамы
- Сүрүлүү күчү
- Горизонталдык бетте сүрүлүү күчү жок кыймыл
- Сүрүлүү күчү менен бирдей ылдамдануу менен эки дененин орой горизонталдык беттеги кыймылы
- Сүрүлүү күчү жок жантайыңкы тегиздиктеги кыймыл
- Сүрүлүү күчү менен одоно жантайыңкы тегиздиктеги кыймыл
- Лифттеги кыймыл
- Денелердин кыймылы шкивдер жана жиптер менен байланышкан
- Ылдамдануулары бирдей болгон эки дене
- Жалпак ийри сызыкты тегеректөө – тегерек кыймылдын динамикасы
- Ийилген ийри сызыкты тегеректөө – тегерек кыймылдын динамикасы
- Горизонталдуу тегерек боюнча бир калыптагы кыймыл
- Бир калыптагы тегерек кыймылдагы борбордон тепкич күч