Механикалық энергия сұрақтарының 6 мысалы
Механикалық жұмыс-энергия теоремасы
1. Блоктың ығысуының келесі суретін қараңыз! g = 10 м/с 2 деп есептеңіз . Егер блок пен еден арасындағы кинетикалық үйкеліс коэффициенті μ k = 0,5 болса, онда объектінің ығысуының мәні ….
A. 5,00 м
B. 4,25 м
C. 3,00 м
D. 2,50 м
Шығыс 2,00 м
Талқылау
Белгілі болғандай :
Кинетикалық үйкеліс коэффициенті ( μk ) = 0,5
Блоктың массасы (м) = 4 кг
Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2
Блоктың салмағы (w) = mg = (4)(10) = 40 Ньютон
Егер блок тегіс бетте болса, онда қалыпты күш (N) = салмақ (w) = 40 Ньютон.
Бастапқы жылдамдық (v1 ) = 5 м/с
Соңғы жылдамдық (v2 ) = 0 м/с
Сұрақ қойылды : заттың (заттардың) орнын ауыстыру?
Жауап :
Жұмыс-механикалық энергия теоремасы консервативті емес күшпен жасалған жұмыс (W) объектінің механикалық энергиясының немесе соңғы механикалық энергияның (EM2) – бастапқы механикалық энергияның (EM1) өзгеруіне тең екенін айтады . Кинетикалық үйкеліс – консервативті емес күш, ал блокқа әсер ететін жалғыз консервативті емес күш – кинетикалық үйкеліс күші.
W = Δ EM
f k s = EM 2 – EM 1
Кинетикалық үйкеліс арқылы атқарылатын жұмыс:
W = f k s = ( μ k )(N)(s) = (0,5)(40)(s) = 20 с
Механикалық энергияның өзгерістері:
Δ EM = EM 2 – EM 1 = (EK + EP) 2 – (EK + EP) 1
Нысан тегіс бетте қозғалады және биіктігі өзгермейді ( Δ h = 0), сондықтан гравитациялық потенциалдық энергия өзгермейді ( Δ EP = EP 2 – EP 1 = 0). Демек, механикалық энергияның өзгеруі тек кинетикалық энергияның өзгеруін қамтиды.
Δ EM = EK 2 – EK 1 = ½ mv 2 2 – ½ mv 1 2 = ½ м (v 2 2 – v 1 2 )
Δ EM = ½ (4)(0 2 – 5 2 ) = (2)(25) = 50
Блоктың ығысуы:
W = Δ EM
20 с = 50
s = 50 / 20 = 2,5 метр
Дұрыс жауап - D.
Механикалық энергияның сақталу заңы
2. А және В нысандарының массалары бірдей. А нысаны h метр биіктіктен, ал В нысаны 2h метр биіктіктен құлайды. Егер А нысаны жерге vm/s жылдамдықпен соғылса, онда В нысаны жерге ... кинетикалық энергиямен соғылады.
A. 2 мв 2
B. 2- бөлім
C. 3/4 мв 2
D. 1/2 мв 2
E. 1/4 мв 2
Талқылау
2 сағат биіктіктен еркін құлаған В затының соңғы жылдамдығы:
v 2 = 2 г (2 сағ) = 4 г
В нысанының кинетикалық энергиясы:
EK B = ½ мв 2 = ½ м (4 гх) = 2 мг сағ —– 1-теңдеу
В нысанының бастапқы механикалық энергиясы гравитациялық потенциалдық энергия = мг/сағ. В нысанының соңғы механикалық энергиясы кинетикалық энергия = ½ мв2.
Механикалық энергияның сақталу заңы :
мг/с = ½ мв 2.
mgh = ½ mv 2 болғандықтан , 1-теңдеудегі mgh мәнін ½ mv 2 мәнімен алмастыра аламыз.
B нысанының кинетикалық энергиясы = 2 мг/сағ = 2(½ мв² ) = мв²
Дұрыс жауап - B.
3. Төмендегі суретке қараңыз! Зат 20 м биіктіктен еркін құлайды. Егер ауырлық күшінің үдеуінің жылдамдығы 10 м/с болса, онда зат жерден 15 м биіктікте болған кездегі жылдамдығы....
A. 2 м/с
B. 5 м/с
C. 10 м/с
D. 15 м/с
Шығыс 20 м/с
Талқылау
Соңғы механикалық энергия = бастапқы механикалық энергия
2-нүктедегі объектінің кинетикалық энергиясы = гравитациялық потенциал энергиясының 5 метрге азаюы
½ мв 2 = мг
½ v 2 = (10)(20-15)
½ v 2 = (10)(5)
½ v 2 = 50
v 2 = (2)(50)
v 2 = 100
v = 10 м/с
Дұрыс жауап - C.
4. Суретте көрсетілгендей, блок көлбеу жазықтықтың жоғарғы жағында ұсталады. Босатылған кезде блок көлбеу бойымен үйкеліссіз сырғанайды. Блок көлбеу түбіне жеткен кездегі жылдамдығы...
B. 8 мс -1
C. 10 мс -1
D. 12 мс -1
E. 16 мс -1
Талқылау
Бастапқы механикалық энергия = гравитациялық потенциал энергиясы = мг/сағ = м (10)(5) = 50 м
Соңғы механикалық энергия = кинетикалық энергия = 1/2 мв 2
Механикалық энергияның сақталу заңы бастапқы механикалық энергия = соңғы механикалық энергия деп тұжырымдайды.
ЭМ o = ЭМ t
50 м = 1/2 мв 2
50 = 1/2 v 2
2 (50) = v 2
100 = v 2
v = 10 м/с
Дұрыс жауап - C.
5. Суретте көрсетілгендей, массасы m кг блок жерден h метр биіктіктен ұшырылды. M нүктесінде болған кездегі потенциалдық энергияның (EP) және кинетикалық энергияның (EK) қатынасы….
A. 1: 3 
B. 1: 2
C. 2: 1
D. 2: 5
E. 3: 7
Талқылау
M нүктесіндегі гравитациялық потенциалдық энергия:
EP M = мг (0,3 сағ)
M нүктесіндегі кинетикалық энергия = гравитациялық потенциал энергиясының h-0,3 сағ-қа азаюы = 0,7 сағ
EK M = EP = мг (0,7 сағ)
M нүктесіндегі гравитациялық потенциалдық энергия мен кинетикалық энергияның қатынасы:
EP M : EK M
мг (0,3 сағ): мг (0,7 сағ)
0,3: 0,7
3: 7
Дұрыс жауап - Е.
6. Төмендегі P нүктесінен еркін түсіп жатқан А нысанының суретіне қараңыз!
Егер EP Q және EK Q сәйкесінше Q нүктесіндегі потенциалдық энергия және кинетикалық энергия болса (g = 10 м/с2 ) , онда EP Q : EK Q ... болады.
A. 16: 9
B. 9: 16
C. 3: 2
D. 2: 3
E. 2: 1
Талқылау
Q нүктесіндегі гравитациялық потенциалдық энергия:
EP Q = мг/сағ = (м)(10)(1,8) = 18 м
Q нүктесіндегі кинетикалық энергия = гравитациялық потенциал энергиясының 5-1,8-ге төмендеуі = 3,2 метр
EK Q = EP = mgh = m (10)(3,2) = 32 м
Q нүктесіндегі гравитациялық потенциалдық энергия мен кинетикалық энергияның қатынасы:
EP Q : EK Q
18 м: 32 м
18: 32
9: 16
Сұрақ көзі:
Жоғары сынып/кәсіптік орта мектепке арналған физикадан ұлттық емтихан сұрақтары
