1. A distancia focal da lente obxectiva é de 400 cm e a distancia focal da lente ocular é de 20 cm. Se o ollo está relaxado, determina:
a) O aumento total do telescopio (M)
b) a distancia da imaxe á lente obxectiva ( d ob '),
c) a distancia da imaxe á lente ocular ( d o c )
d) a distancia entre as lentes
Coñecido:
A distancia focal da lente obxectiva (f ob ) = 400 cm
A distancia focal da lente ocular ( f o c ) = 20 cm
O ollo está relaxado de xeito que a imaxe real xerada pola lente obxectiva se atopa no punto focal da lente obxectiva e no primeiro punto focal da lente ocular.
Solución:
a) O aumento total (M)
M = f ob / f o c
M = 400 cm / 20 cm = 20 X
A imaxe é virtual e invertida.
b) A distancia da imaxe á lente obxectiva ( d ob ')
Se o ollo está relaxado, a distancia da imaxe á lente obxectiva ( d ob ') = a distancia focal da lente obxectiva ( f ob ) = 400 cm = 4 m.
c) A distancia da imaxe real á lente ocular ( d o c )
Se o ollo está relaxado, a distancia entre a imaxe real e a lente ocular ( soc ) = a distancia focal da lente ocular (foc ) = 20 cm = 0.2 m.
d) A distancia entre as lentes
A distancia entre as lentes = a lonxitude do telescopio (l) = a distancia focal da lente obxectiva (f ob ) + a distancia focal da lente ocular (f o c ) = 400 cm + 20 cm = 420 cm.
[irp]
2. A distancia entre a lente obxectiva e a lente ocular é de 20 cm . O aumento total do telescopio cando o ollo está relaxado é de 40X. Calcula a distancia focal da lente ocular (f o c ) e a distancia focal da lente obxectiva (f ob ).
Coñecido:
a lonxitude do telescopio (l) = 20 cm
o aumento total do telescopio (M) = 40
Solución:
Se o ollo está relaxado, a distancia focal da lente ocular (f o c ) + a distancia focal da lente obxectiva (f o b ) = a lonxitude do telescopio (l)
f o c + f ob = l
f ob = l – f o c
f ob = 20 – f o c —–> ecuación 1
Aumento total do telescopio (M):
M = f ob / f o c
f ob = M f o c
f ob = 40 f o c —–> ecuación 2
Distancia focal da lente ocular :
Substitúese f ob na ecuación 1 por f ob na ecuación 2:
f ob = 20 – f o c
40 f o c = 20 – f o c
40 f o c + f o c = 20
41 f o c = 20
f o c = 20 cm / 41
f o c = 0.5 cm
A distancia focal da lente ocular = 0.5 cm.
Distancia focal da lente obxectiva :
f ob = 20 – f o c
f ob = 20 – 0.5
f ob = 19.5 cm
[wpdm_package id='876′]
- Problemas e solucións de espellos cóncavos
- Problemas e solucións de espellos convexos
- Problemas e solucións das lentes diverxentes
- Problemas e solucións das lentes converxentes
- Instrumentos ópticos Problemas e solucións do ollo humano
- Problemas e solucións de lentes de contacto para instrumentos ópticos
- Gafas para instrumentos ópticos
- Problemas e solucións das lupas de aumento para instrumentos ópticos
- Microscopio óptico para instrumentos: problemas e solucións
- Problemas e solucións dos telescopios de instrumentos ópticos