Lentes para instrumentos ópticos: problemas e solucións

1. A potencia dunha lente de gafas é de -2 dioptrías. A distancia entre o ollo e as gafas é de 2 cm.

(a) As gafas teñen unha lente converxente ou diverxente?

(b) Cal é a distancia focal da lente?

(c) Ollo miope ou hipermetrope ? Se é hipermetrope, cal será entón o punto afastado?

Coñecido:

Potencia da lente (P) = -2 dioptrías

Solución:

(a) Lente converxente ou lente diverxente

O signo menos da potencia da lente indica que a lente de contacto é unha lente diverxente.

(b) A distancia focal

P = 1/f

-2 = 1/f

f = 1/-2 = -0.5 m = -50 cm

A distancia focal dunha lente diverxente é de 50 cm.

(c) Ollo miope ou hipermetrope?

-1/ d i = 1/f – 1/ d o

-1/ d i = -1/50 – 1/~ = -1/50 – 0

-1/ d i = -1/50

d i = 50 cm

A distancia da imaxe é 50 cm + 2 cm = 52 cm . 52 cm é o punto afastado do ollo hipermétrope. Para un ollo normal, o punto afastado é o infinito.

[irp]

2. A potencia dunha lente de gafas é de 4 dioptrías. A distancia entre o ollo e as gafas é de 2 cm.

(a) As gafas teñen lente converxente ou diverxente?

(b) Cal é a distancia focal da lente?

(c) Ollo miope ou hipermetrope ? Se é miope, cal será entón o punto de proximidade?

Coñecido:

potencia da lente (P) = 4 dioptrías

Solución:

(a) Lente converxente ou lente diverxente

O signo máis da potencia da lente indica que a lente de contacto é unha lente converxente.

(b) A distancia focal

P = 1/f

4 = 1/f

f = 1/4 = 0.25 m = 25 cm

A distancia focal da lente converxente é de 25 cm.

(c) Ollo miope ou hipermetrope?

-1/ d i = 1/f – 1/ d o

-1/ d i = 1/25 – 1/23 = 23/575 – 25/575 = -2/575

– d i = 575/-2 = -287.5 cm = -2.875 metros

d i = 287.5 cm = 2.875 metros s

A distancia da imaxe é de 287.5 cm + 2 cm = 289.5 cm . 289.5 cm é o punto próximo do ollo visible próximo . Para un ollo normal, o punto próximo está a 25 cm.

3. Un ollo ten un punto próximo de 16 cm e un punto afastado de 80 cm. Se usa lentes, pode ver os obxectos afastados con claridade. Usando as lentes, a distancia do obxecto máis próximo que se pode ver con claridade é...

A. 13 1/3 cm

B. 20 cm

C. 36 cm

Diámetro 48 1/3 cm

Coñecido:

O punto afastado da persoa está a 80 cm, polo que se conclúe que a persoa padece de miopía. A miopía causada polo cristalino do ollo está máis curvada do que debería ser nun ollo normal, polo que a distancia focal do cristalino redúcese. Isto fai que o feixe de luz do infinito (punto afastado) non se centre na retina, senón na parte frontal da retina.

Buscada: Distancia do obxecto máis próximo que se pode ver claramente coas lentes

Solución:

O punto afastado da persoa está a 80 cm. A lente das lentes debe producir unha imaxe a unha distancia de 80 cm diante dela. A imaxe está diante dos ollos e da lente das lentes, de xeito que a imaxe sexa virtual e vertical. Polo tanto, a distancia da imaxe (d') = -80 cm. Se a persoa leva lentes, pode ver obxectos moi afastados con claridade. Polo tanto, a distancia do obxecto (d) = o punto afastado do ollo normal = infinito = ~.

Distancia focal do cristalino do ollo:

1/f = 1/d + 1/d'

1/f = 1/~ + (- 1/80)

1/f = 0 – 1/80

1/f = – 1/80

f = – 80 / 1

f = – 80 cm

A distancia focal con signo negativo significa que a lente das gafas utilizada é unha lente cóncava ou diverxente.

Se a persoa usa a mesma lente de gafas, a que distancia está o obxecto máis próximo que se pode ver con claridade? Distancia focal da lente (f) = -80 cm. A lente debe producir unha imaxe a unha distancia de 16 cm diante do ollo e da lente, de xeito que a imaxe sexa virtual e con signo negativo. Polo tanto, a distancia da imaxe (d') = -16 cm.

1 / d = 1 / f – 1 / d' = -1/80 – (-1/16) = -1/80 + 1/16 = -1/80 + 5/80 = 4/80

d = 80/4 = 20 cm.

O obxecto máis próximo que se pode ver con claridade está a 20 cm.

A resposta correcta é B.

4. Baseándose na figura, pódese concluír que…

Lentes para instrumentos ópticos: problemas e solucións 1

Lentes para instrumentos ópticos: problemas e solucións 2

Solución:

Lentes para instrumentos ópticos: problemas e solucións 3 Lentes para instrumentos ópticos: problemas e solucións 4

Ollo hipermetrope

Ollo hipermetrope + lente converxente

Lente converxente = lente convexa = lente positiva

A resposta correcta é B.

5. O punto de visión próxima dunha persoa con hipermetropía é de 2 m. Para ver unha persoa con ollos normais, esta necesita usar lentes...

A. -1.5 dioptrías

B. -2.5 dioptrías

C. +3.5 dioptrías

D. +4.5 dioptrías

Coñecido:

O punto próximo das persoas con hipermetropía (hipermetropía) = 2 metros

O punto próximo do ollo normal = 25 cm = 0.25 metros

Buscase: O poder das lentes de contacto

Solución:

A lente debería producir unha imaxe a unha distancia de 2 metros diante do ollo, de xeito que a imaxe sexa virtual e con signo negativo. Polo tanto, a distancia da imaxe (d') = – 2 metros.

Para ver como unha persoa con ollo normal, a distancia do obxecto (d) = o punto próximo do ollo normal = 25 cm = 0.25 metros.

Distancia focal da lente das gafas:

1/f = 1/d + 1/d'

1/f = 1/0.25 + (-1/2) = 1/0.25 – 1/2 = 8/2 – 1/2 = 7/2

f = 2/7

A distancia focal con signo positivo significa que a lente de vidro utilizada é unha lente positiva, unha lente convexa ou unha lente converxente.

A potencia da lente:

P = 1 / f = 1: 2/7 = 1 x 7/2 = 7/2 = +3.5 dioptrías

A resposta correcta é C.

[wpdm_package id='870′]

  1. Problemas e solucións de espellos cóncavos
  2. Problemas e solucións de espellos convexos
  3. Problemas e solucións das lentes diverxentes
  4. Problemas e solucións das lentes converxentes
  5. Instrumentos ópticos Problemas e solucións do ollo humano
  6. Problemas e solucións de lentes de contacto para instrumentos ópticos
  7. Gafas para instrumentos ópticos
  8. Problemas e solucións das lupas de aumento para instrumentos ópticos
  9. Microscopio óptico para instrumentos: problemas e solucións
  10. Problemas e solucións dos telescopios de instrumentos ópticos

Deixe un comentario