Tapassing fan it behâld fan meganyske enerzjy foar fertikale beweging yn frije fal - problemen en oplossingen

1. In persoan smyt in stien fan 1 kg omheech mei in snelheid fan 2 m/s wylst er op 'e râne fan in klif stiet, sadat de stien 40 meter leger nei de foet fan 'e klif falle kin. Wat is de kinetische enerzjy fan in stien op 10 meter boppe de grûn? Fersnelling troch swiertekrêft g = 10 m/ s².

Bekend:

Massa (m) = 1 kg

Begjinsnelheid (v o ) = 2 m/s

De feroaring yn hichte = 40 – 10 = 30 meter

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Winske: kinetyske enerzjy fan stien op 10 meter boppe de grûn

Oplossing:

De earste meganyske enerzjy

De earste gravitasjonele potinsjele enerzjy (EP) = mgh = (1)(10)(30) = 300 Joules

De earste kinetyske enerzjy (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(2) 2 = ½ (4) = 2 Joule

De earste meganyske enerzjy = de earste gravitasjonele potinsjele enerzjy + de earste kinetyske enerzjy = 300 + 2 = 302 Joules.

De definitive meganyske enerzjy

De definitive meganyske enerzjy = de definitive kinetyske enerzjy = de earste gravitasjonele potinsjele enerzjy + de earste kinetyske enerzjy = 300 + 2 = 302 Joules.

[irp]

2. In persoan smyt in objekt fan 1 kg omheech yn 'e loft mei in begjinsnelheid fan 10 m/s. Bepale (a) de gravitasjonele potinsjele enerzjy op 'e maksimale hichte (b) de maksimale hichte.

De fersnelling troch swiertekrêft is 10 m/ s²

Bekend:

Massa (m) = 1 kg

Begjinsnelheid (v o ) = 10 m/s

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Winske : de gravitasjonele potinsjele enerzjy op 'e maksimale hichte en de maksimale hichte

Oplossing:

(a) de gravitasjonele potinsjele enerzjy op 'e maksimale hichte

De earste meganyske enerzjy:

De earste meganyske enerzjy (ME) = de earste kinetyske enerzjy (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(10) 2 = ½ (100) = 50 Joule.

De definitive meganyske enerzjy:

De definitive meganyske enerzjy (ME) = de gravitasjonele potinsjele enerzjy (PE)

It prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy:

De earste meganyske enerzjy = de definitive meganyske enerzjy

KE = PE

50 = PE

De gravitasjonele potinsjele enerzjy is 50 Joule.

(b) De maksimale hichte

PE = mgh

50 = (1)(10) oeren

50 = 10 oeren

h = 50 / 10 = 5 meter

De maksimale hichte is 5 meter boppe de grûn.

[wpdm_package id='1174′]

  1. Wurk dien troch krêftproblemen en oplossingen
  2. Arbeid-kinetyske enerzjyproblemen en oplossingen
  3. Problemen en oplossingen fan prinsipes fan wurkmeganyske enerzjy
  4. Problemen en oplossingen fan swiertekrêft potinsjele enerzjy
  5. De potinsjele enerzjy fan elastyske fearproblemen en oplossingen
  6. Problemen mei enerzjy en oplossingen
  7. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar frije falbeweging
  8. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar op- en delbeweging yn frije falbeweging
  9. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op it kromme oerflak
  10. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in hellend flak
  11. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar projektylbeweging

Lit in reaksje efter