Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op kromme oerflakken - problemen en oplossingen

1. In blok fan 1 kg glydt nei ûnderen op it glêde, bûgde oerflak. Bepale de kinetyske enerzjy en de snelheid fan it blok op it leechste oerflak. De fersnelling troch swiertekrêft is 10 m/ s².

Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op kromme oerflakken 1Bekend:

Massa (m) = 1 kg

De feroaring yn hichte (h) = 5 m

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Winsk: Kinetyske enerzjy (KE) en de snelheid fan it blok.

Oplossing:

(a) Kinetyske enerzjy

De earste meganyske enerzjy = gravitasjonele potinsjele enerzjy

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joule

De definitive meganyske enerzjy = kinetyske enerzjy

ME t = KE = ½ mv t²

Prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy stelt dat de earste meganyske enerzjy = de definitive meganyske enerzjy:

ME o = ME t

PE = KE

50 = KE

Kinetyske enerzjy (KE) = 50 Joule.

(b) Snelheid fan it blok

It prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy:

De earste meganyske enerzjy (ME o ) = de definitive meganyske enerzjy (ME t )

De gravitasjonele potinsjele enerzjy (PE) = kinetyske enerzjy (KE)

50 = ½ mv²

2(50) / m = v2

100 / 1 = v 2

100 = v2

v = √100

v = 10 m/s

[irp]

2. In objekt fan 2 kg glydt sûnder wriuwing nei ûnderen. Wat is de kinetyske enerzjy en de snelheid fan it objekt op 2 meter boppe de grûn? De fersnelling troch swiertekrêft is 10 m/ s²

Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op kromme oerflakken 2Bekend:

Massa (m) = 2 kg

De feroaring yn hichte (h) = 10 – 2 = 8 m

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Winske : kinetyske enerzjy (KE) en snelheid (v) op 2 meter boppe de grûn.

Oplossing:

(a) Kinetyske enerzjy op 2 meter boppe de grûn

De earste meganyske enerzjy = de gravitasjonele potinsjele enerzjy

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joule

De definitive meganyske enerzjy = kinetyske enerzjy

ME t = KE = ½ mv t²

It prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy stelt dat de earste meganyske enerzjy = de definitive meganyske enerzjy:

ME o = ME t

PE = KE

160 = KE

De kinetyske enerzjy (KE) op 2 meter boppe de grûn is 160 Joule.

(b) De snelheid fan it objekt op it leechste oerflak

Prinsipe fan behâld fan meganyske enerzjy:

De earste meganyske enerzjy (ME o ) = de definitive meganyske enerzjy (EM t )

De gravitasjonele potinsjele enerzjy (PE) = kinetyske enerzjy (KE)

160 = ½ mv²

160 = ½ (2) tsjin 2

160 = v2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s

[wpdm_package id='1167′]

  1. Wurk dien troch krêftproblemen en oplossingen
  2. Arbeid-kinetyske enerzjyproblemen en oplossingen
  3. Problemen en oplossingen fan prinsipes fan wurkmeganyske enerzjy
  4. Problemen en oplossingen fan swiertekrêft potinsjele enerzjy
  5. Potinsjele enerzjy fan elastyske fearproblemen en oplossingen
  6. Problemen mei enerzjy en oplossingen
  7. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar frije falbeweging
  8. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar op- en delbeweging yn frije falbeweging
  9. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in krom oerflak
  10. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op it hellende flak
  11. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar projektylbeweging

Lit in reaksje efter