Gravitasjonele potinsjele enerzjy - problemen en oplossingen

1. In frije fal fan in lichem fan 1 kg út rêst, fan in hichte fan 10 m.

Bepale:

( a) Arbeid dien troch swiertekrêft

(b) De feroaring yn gravitasjonele potinsjele enerzjy

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Gravitasjonele potinsjele enerzjy - problemen en oplossingen 1Bekend:

Massa (m) = 1 kg

Hichte (h) = 10 m

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Gewicht (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N

Oplossing:

(a) Arbeid dien troch swiertekrêft

W = wh = mgh

W = (1)(10)(10) = 100 Joule

(b) De feroaring yn gravitasjonele potinsjele enerzjy

De feroaring yn gravitasjonele potinsjele enerzjy is gelyk oan it wurk dien troch swiertekrêft.

ΔEP = 100 Joule

[irp]

2. In objekt fan 10 N glydt del op it glêde hellende flak oer 2 meter. Bepale it wurk dat dien wurdt troch de gewichtskrêft!

Gravitasjonele potinsjele enerzjy - problemen en oplossingen 2Bekend:

gewicht (w) = 10 N

w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N

d = 2 m

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Winske: wurk dien troch gewichtskrêft

Oplossing:

W = F d = b x d = (5)(2) = 10 Joule

Alternative oplossing:

Sin 30 o = h / d

0.5 = oere / 2

h = (0.5)(2)

h = 1 m

Wurk dien troch gewichtskrêft;

W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joule

[irp]

3. In objekt fan 1,500 gram op 20 meter boppe de grûn falt frij nei de grûn. Wat is de swiertekrêftpotinsjele enerzjy fan it objekt? De fersnelling troch swiertekrêft is 10 m/ s².

Bekend:

Fersnelling troch swiertekrêft (g) = 10 m/ s²

Massa (m) = 1500 gram = 1500/1000 kilogram = 1.5 kilogram

Hichte (h) = 20 meter

Winsk: De gravitasjonele potinsjele enerzjy

Oplossing:

PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joule

4. Basearre op de ûndersteande figuer, as de massa fan objekt 1 2 kg is en de massa fan objekt 2 4 kg is, dan is de ferliking fan potinsjele enerzjy fan objekt 1 en objekt 2 ...

Bekend:

Massa fan objekt 1 (m1) = 2 kilogramGravitasjonele potinsjele enerzjy - problemen en oplossingen 5

Massa fan objekt 2 (m² ) = 4 kilogram

Hichte 1 (h² ) = 12 meter

Hichte 2 (h² ) = 9 meter

Winsk: Ferliking fan potinsjele enerzjy fan objekt 1 en objekt 2

Oplossing:

PE = mgh

m = massa (de ynternasjonale ienheid is kilogram, ôfkoarte kg)

g = fersnelling troch swiertekrêft (de ynternasjonale ienheid is meter per sekonde yn it kwadraat, ôfkoarte as m/ s² )

h = hichte (de ynternasjonale ienheid is meter, ôfkoarte m)

PE = gravitasjonele potinsjele enerzjy (de ynternasjonale ienheid is kg m² / s² of Joule)

De gravitasjonele potinsjele enerzjy fan objekt 1:

EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g

De gravitasjonele potinsjele enerzjy fan objekt 2:

EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g

Ferliking fan 'e potinsjele enerzjy fan objekt 1 en objekt 2:

PE 1 : PE 2

24 g: 36 g

24: 36

24/12: 36/12

2: 3

[wpdm_package id='1175′]

  1. Wurk dien troch krêftproblemen en oplossingen
  2. Arbeid-kinetyske enerzjyproblemen en oplossingen
  3. Problemen en oplossingen fan prinsipes fan wurkmeganyske enerzjy
  4. Problemen en oplossingen fan swiertekrêft potinsjele enerzjy
  5. De potinsjele enerzjy fan elastyske fearproblemen en oplossingen
  6. Problemen mei enerzjy en oplossingen
  7. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar frije falbeweging
  8. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar op- en delbeweging yn frije falbeweging
  9. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in krom oerflak
  10. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar beweging op in hellend flak
  11. Tapassing fan behâld fan meganyske enerzjy foar projektylbeweging

Lit in reaksje efter