Grabitatearen ekuazioa

3 galdera grabitatearen ekuazioari buruz

1. 1 kg-ko masa duten hiru partikula triangelu aldeberdin baten erpinetan daude, eta triangelu horren aldeak 1 m luze dira. Zenbatekoa da partikula puntual bakoitzak jasaten duen grabitazio-indarra (G-tan)?

IrtenbideaGrabitatearen ekuazioa 1

Partikula batek jasaten duen grabitazio-indarraren magnitudea.

F 12 = G (m 1 )(m 2 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

F 13 = G (m 1 )(m 3 ) / r 2 = G (1)(1) / 1 2 = G/1 = G

1. puntuko grabitazio-indar erresultantea:

Irakurri gehiago

Eremu elektrikoaren ekuazioa

3 galdera eremu elektrikoaren ekuazioei buruz

1. 10 cm-ko erradioa duen bola eroale batek 500 μC-ko karga elektrikoa du. A, B eta C puntuak bolaren erdigunearekin lerrokatuta daude, bolaren erdigunetik 12 cm, 10 cm eta 8 cm-ko distantziara, hurrenez hurren. Kalkulatu eremu elektrikoaren intentsitatea A, B eta C puntuetan!

ezagunak:Eremu elektrikoaren ekuazioa 1

Bola eroalearen erradioa (R) = 10 cm = 0.1 m

Karga elektrikoa (q) = 500 μC = 500 x 10 -6 C

r A = 12 cm = 0,12 m

r B = 10 cm = 0,1 m

r C = 8 cm = 0,08 m

Coulomb-en konstantea (k) = 9 x 109

Nahi dena: A puntuan (E A ), B puntuan (E B ) eta C puntuan (E C ) dagoen eremu elektrikoaren intentsitatea

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Malguki-konstantearen ekuazioa

3 galdera malguki konstantearen ekuazioari buruz

1. Malguki batek 10 cm-ko luzera du libreki esekita. Mutur librean 200 gramoko pisu bat dago esekita, malgukiaren luzera 11 cm-koa izanik. g = 10 m/s 2 bada , zein da malgukiaren indar-konstantea?

Ezagunak:

Malgukiaren hasierako luzera (y1 ) = 10 cm = 0.10 m

Malgukiaren azken luzera (y2 ) = 11 cm = 0.11 m

Malgukiaren luzeraren aldaketa (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metro

Kargaren masa (m) = 200 gramo = 0.2 kg

Kargaren pisua (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Newton

Bilatzen dena: Malguki-konstantea (k)

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Potentzial-diferentziaren ekuazioa

3 galdera potentzial-diferentziaren ekuazioari buruz

1. Karga elektriko bat 2√3 N-ko indarrarekin mugitzen da eremu elektriko homogeneo batean, 20 cm-ko distantziara. Indarraren norabidea 30 ° -ko angelua bada karga elektrikoaren desplazamenduarekiko, zein da energia potentzial elektrikoaren arteko aldea karga elektrikoaren hasierako eta amaierako posizioetan?

Ezagunak:

Indarra (F) = 2√3 N

Distantzia (s) = 20 cm = 0.2 m

Angelua (θ) = 30 o

Bilatzen dena: Potentzial elektrikoaren diferentzia

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Abiadura angeluarraren ekuazioa

3 galdera abiadura angeluarraren ekuazioari buruz

1. Bide zirkular batean mugitzen ari den objektu batek 0.5 m-ko erradioa du. Partikulak 60π rad-eko angelua 15 segundotan egiteko gai da. Zehaztu objektuaren abiadura angeluarra.

Ezagunak:

Erradioa (r) = 0.5 metro

Angelua (θ) = 60π rad

Denbora-tartea (t) = 15 segundo

Bilatzen dena: Abiadura angeluarra (ω)

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Indar erresultantearen ekuazioa

3 galdera indar erresultantearen ekuazioari buruz

1. 5 tonako masa duen auto bat geldiunetik 50 segundotan mugitzen da, 72 km/h-ko abiadura lortuz. Autoaren gaineko indarra…

Ezagunak:

Masa (m) = 5 tona = 5000 kg

Hasierako abiadura (vo) = 0

Azken abiadura (vt) = 72 km/h = 20 m/s

Denbora-tartea (t) = 50 segundo

Bilatzen da: Indarra (F)

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Bulkada-ekuazioa

3 galdera bulkada-ekuazioari buruz

1. 250 kg-ko masa duen auto bat 72 km/h-ko abiaduran mugitzen ari da, eta ondoren indar konstante batekin azeleratzen da, 5 segundotan bere abiadura 80 km/h-koa izan dadin. Zehaztu 5 segundoko bulkada.

Ezagunak:

Autoaren masa (m) = 250 kg

Hasierako abiadura (v o ) = 72 km/h = 20 m/s

Azken abiadura (v t ) = 80 km/h = 22 m/s

Denbora-tartea (t) = 5 segundo

Bilatzen dena: Bulkada zehaztu (I)

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Marruskadura-indarraren ekuazioa

3 galdera marruskadura-indarraren ekuazioari buruz

1. 3 kg-ko A blokea mahai gainean jartzen da eta gero soka bati lotzen zaio, B = 2 kg-ko harriari polea baten bidez lotuta dagoena, erakusten den bezala. Poleen masa eta marruskadura baztertzen dira. Grabitatearen azelerazioa g = 10 m/s 2 . Zehaztu sistemaren azelerazioa eta sokaren tentsioa baldin eta:

a) mahai leunaMarruskadura-indarraren 1. ekuazioa

b) 0.4ko marruskadura zinetiko koefizientea duen mahai zakarra

Ezagunak:

A blokearen masa (m² A ) = 3 kg

B arrokaren masa (m²B ) = 2 kg

Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²

A blokearen pisua (w A ) = mg = (3)(10) = 30 Newton

Arrokaren pisua B (w B ) = mg = (2)(10) = 20 Newton

Bilatzen dena: Sistemaren azelerazioa (a) eta sokaren tentsioa (T)

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Indar normalaren ekuazioa

3 galdera indar normalaren ekuazioari buruz

1. Bloke batek 5 kg-ko masa du. g = 10 m/s 2 bada , zehaztu:

a) Blokearen pisua

b) blokea plano lau batean jartzen bada, indar normala

c) blokea horizontalarekiko 30 ° -ko angelua osatzen duen plano inklinatu batean dagoenean egiten duen indar normala

Ezagunak:

Blokearen masa (m) = 5 kg

Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²

Bilatzen dena: w, N planoan eta N maldan

Irtenbidea:

Irakurri gehiago

Soka-tentsioaren ekuazioa

3 galdera soka-tentsioaren ekuazioari buruz

1. Beheko irudiak hiru bloke erakusten ditu, A, B eta C, plano horizontal leun batean kokatuta daudenak. A masa = 1 kg, B masa = 2 kg eta C masa = 2 kg eta F = 10 N badira, zehaztu A eta B arteko sokaren tentsioaren eta B eta C arteko sokaren tentsioaren arteko erlazioa.

Ezagunak:Soka-tentsioaren 1. ekuazioa

A-ren masa (m A ) = 1 kg

B masa (m²B ) = 2 kg

C-ren masa (mC ) = 2 kg

Tentsio-indarra (F) = 10 N

Bilatzen dena: T AB : T BC

Irtenbidea:

Irakurri gehiago