Bulkada-galderen adibidea

4 bulkada-galderen adibide

1. 0,5 kg-ko masa duen pilota bat zorutik h1 = 7,2 m-ko altueratik libreki erortzen da eta h2 = 3,2 m -ko altuerara errebotatzen du . Grabitatearen azelerazioa 10 ms -2 bada , pilotari eragiten dion bulkada...

A. 2,0 Ns

B. 3,0 Ns

C. 10 Ns

D. 40 Ns

E. 80 Ns

Eztabaida

Jakina da :

Baloiaren masa (m) = 0,5 kg

Erortzen ari den pilotaren altuera (h1 ) = 7,2 metro

Jauzi egiten ari den pilotaren altuera (h2 ) = 3,2 metro

Lurraren grabitazio-azelerazioa (g) = 10 m/ s²

Galdera : Baloiari eragiten dion bulkada

Erantzuna :

Baloiaren abiadura talka egin aurretik (v)o)

Kalkulatu pilotaren abiadura talka egin aurretik erorketa libreko formula erabiliz. Altuera (h) = 7,2 metro, grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s² eta lurra jo aurretik azken abiadura kontuan hartuta , erabili v² = 2 gh formula.

v o 2 = 2(10)(7,2) = 144

v o = 2(10)(7,2) = 12 m/s

Baloiaren abiadura talka egin aurretik (v o ) -12 m/s da. Zeinu negatiboak norabidea bakarrik adierazten du.

Talkaren ondoren berehala pilotaren abiadura (v)t)

Kalkulatu pilotaren abiadura talkaren ondoren berehala, goranzko mugimendu bertikalaren formula erabiliz. Altuera (h) = 3,2 metro, grabitazio-azelerazioa (g) = -10 m/s² kontuan hartuta , azken abiadura altuera maximoan (vt² ) = 0 da eta hasierako abiadura lurra jo ondoren eskatzen da, beraz, erabili formula hau : vt² = v0² + 2gh

v t² = v₂ + 2 gh

0 = v o 2 + 2 (-10)(3,2)

v o2 = 64

v o = √64 = 8 m/s

Talkaren ondoren pilotaren abiadura (vt ) 8 m/s da.

Baloiari eragiten dion bulkada (I)

Bulkada bulkada-momentu teoremaren formula erabiliz kalkulatzen da.

Bulkada (I) = momentuaren aldaketa (Δp)

I = m (v t – v o ) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = 10 Newton segundo

Erantzun zuzena C da.

2. 5 gramoko masa duen ping-pong pilota bat altuera jakin batetik libreki erortzen da (g = 10 ms -2 ). Lurrera jotzen duenean, pilotaren abiadura 6 ms -1 da eta lurrera jo bezain laster, pilota gorantz jauzi egiten du 4 ms -1 abiaduran . Pilotari eragiten dion bulkadaren magnitudea...

A. 0,50 Ns

B. 0,25 Ns

C. 0,10 Ns

D. 0,05 Ns

E. 0,01 Ns

Eztabaida

Jakina da :

Bolaren masa (m) = 5 gramo = 0,005 kg

Pilotak lurra jo aurretik duen abiadura (v o ) = -6 m/s

Pilotak lurra jo bezain laster duen abiadura (vt ) = 4 m/s

Abiadura positiboek eta negatiboek esan nahi dute talkaren aurretik pilotaren abiaduraren norabidea edo pilotaren mugimenduaren norabidea talkaren ondoren pilotaren mugimenduaren norabidearen aurkakoa dela.

Galdera : Bulkada (I)

Erantzuna :

Bulkada-momentuaren teoremak dio bulkada (I) momentu-aldaketaren (Δp) berdina dela .

I = Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Newton segundo

Erantzun zuzena D da.

3. 20 gramoko pilota bat ezkerrera v 1 = 4 ms -1 abiadurarekin jaurtitzen da . Horma jo ondoren, pilota eskuinera v 2 = 2 ms -1 abiadurarekin errebotatzen da . Sortzen den bulkada… da.

A. 0,24 Ns1. bulkada adibidea

B. 0,12 Ns

C. 0,08 Ns

D. 0,06 Ns

E. 0,04 Ns

Eztabaida

Jakina da:

Bolaren masa (m) = 20 gramo = 0,020 kg

Baloiaren abiadura talka baino lehen (v o ) = -4 m/s (ezkerretara)

Talkaren ondoren pilotaren abiadura (v t ) = +2 m/s (eskuinera)

v o-ri zeinu negatiboa ematen zaio bere norabidea v t- tik bereizteko.

Galdera: Bulkada

Erantzuna:

Bulkada (I) = momentuaren aldaketa (Δp) = mv t – mv o

Bulkada (I) = m (v t – v o ) = 0,02 (2 – (-4))

Bulkada (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)

Impulsoa (I) = 0,12 Newton segundo.

Erantzun zuzena B da.

4. 100 gramoko tenis pilota bat 20 cm-ko altueratik lurrera botatzen da hasierako abiadurarik gabe. Lurrera jo ondoren, pilota 1 ms -1 abiadurarekin errebotatzen da eta (g = 10 ms -2 ). Pilotak jasaten duen momentu-aldaketa...

A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns

Eztabaida
Jakina da :
Bolaren masa (m) = 100 gramo = 0,1 kg
Altuera (h) = 20 cm = 0,2 metro
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Pilotak lurra jo bezain laster duen abiadura (v)t) = 1 m/s
Galdetu : pilotaren momentuaren aldaketa
Jawab :
Baloiaren abiadura talka egin aurretik (v)o)
Kalkulatu pilotaren abiadura talka egin aurretik erorketa librearen formula erabiliz. Pilotaren erorketa librearen altuera (h) = 0,2 metro dela kontuan hartuta, grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2 eta pilotak lurra jotzean izango duen abiadura galdetu zen, beraz, formula erabili zen v2 = 2 gh
v2 = 2 (10)(0,2) = 4
v= √4 = -2 m/s
Zeinu negatiboa ematen zaio, lurrarekin talka egin aurretik pilotak duen mugimenduaren noranzkoa lurrarekin talka egin ondoren duen mugimenduaren kontrakoa delako.
Baloiaren momentuaren aldaketa (Δp)
Δp = mvt – mvo = m (vt - vo)
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Newton segundo
Erantzun zuzena B da.

Galderaren iturria:

Batxilergoko/Lanbide Heziketako Fisikako Galderak Azterketa Nazionalean

Utzi iruzkina