Σωματίδια σε μονοδιάστατη ισορροπία – εφαρμογή προβλημάτων και λύσεις του πρώτου νόμου του Νεύτωνα

1. Μάζα ενός αντικειμένου, m = 10 kg, που στηρίζεται σε ένα κορδόνι. Βρείτε την τάση στο κορδόνι! g = 10 m/s 2

Σωματίδια σε μονοδιάστατη ισορροπία – εφαρμογή προβλημάτων του πρώτου νόμου του Νεύτωνα και λύσεις 1Γνωστό:

Μάζα (m) = 10 kg

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²

Ζητείται: Η δύναμη εφελκυσμού (T)

Λύση:

ΣFy = 0

Τ – w = 0

Τ = w

T = mg

T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²

T = 100 Νιούτον

[irp]

2. Η μάζα του αντικειμένου είναι 10 kg. Βρείτε την τάση στο σχοινί….. Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας = 10 m/ s².

Λύση

Γνωστό:

Μάζα (m) = 10 kg

Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s².

Ζητείται: Η δύναμη εφελκυσμού (T)

Λύση:

Σωματίδια σε μονοδιάστατη ισορροπία – εφαρμογή προβλημάτων του πρώτου νόμου του Νεύτωνα και λύσεις 2w = βάρος = mg = (10 kg)(10 m/s2) = 100 kg m/s2

T1 = η δύναμη εφελκυσμού 1

T 1x = η συνιστώσα x της δύναμης εφελκυσμού 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1

T 1y = η συνιστώσα y της δύναμης εφελκυσμού 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1

T2 = η δύναμη εφελκυσμού 2

T 2x = η συνιστώσα x της δύναμης εφελκυσμού 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2

T 2y = η συνιστώσα y της δύναμης εφελκυσμού 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2

Η συνθήκη ισορροπίας ΣF = 0.

άξονας y:

ΣFy = 0

T 1y + T 2y – w = 0

0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0

0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– εξίσωση 1

άξονας x:

ΣF x = 0

Τ 2x – Τ 1x = 0

0.7T 2 – 0.7T 1 = 0

0.7T 2 = 0.7T 1

T2 = T1 —– εξίσωση 2

Προσδιορίστε το μέγεθος του T1 :

0.7T 1 + 0.7T 1 = 100

1.4T 1 = 100

Τ1 = 100 / 1.4

T1 = 71.4 Newton

T1 = T2 άρα T2 = 71.4 Νιούτον

[wpdm_package id = '486 ′]

  1. Σωματίδια σε μονοδιάστατη ισορροπία
  2. Σωματίδια σε δισδιάστατη ισορροπία
  3. Ισορροπία σωμάτων που συνδέονται με σχοινιά και τροχαλίες
  4. Ισορροπία σωμάτων σε κεκλιμένο επίπεδο

Αφήστε ένα σχόλιο