1. Βρείτε τις δυνάμεις εφελκυσμού T1 , T2 και T3 . Αγνοήστε τη μάζα του κορδονιού.

Λύση

(α) Διάγραμμα ελεύθερου σώματος για αντικείμενο (β) Διάγραμμα ελεύθερου σώματος για κορδόνι
Εφαρμόστε τον πρώτο νόμο του Νεύτωνα στο αντικείμενο:
ΣFy = 0
T 1 – w = 0
T1 = w = mg
T1 = ( 5 kg)(9.8 m/ s² )
T1 = 49 kg m/ s2
T1 = 49 N
Εφαρμόστε τον πρώτο νόμο του Νεύτωνα στο κορδόνι:
∑ Fx = 0
Τ 3x – Τ 2x = 0
T 3 cos 30 o – T 2 cos 40 o = 0
0.87 T 3 – 0.77 T 2 = 0
0.87 T3 = 0.77 T2
T2 = 0.87 T3 / 0.77 = 1.1 T3 ———- Εξίσωση 1
[irp]
-
∑ Fy = 0
T 3y + T 2y – T 1y = 0
T 3 sin 30 o + T 2 sin 40 o – T 1 = 0
0.5 T 3 + 0.64 T 2 – 49 N = 0 ———- Εξίσωση 2
Αντικαθιστώντας το T2 στην εξίσωση 2 στην εξίσωση 2:
0.5 T3 + 0.64 (1.1 T3 ) – 49 N = 0
0.5 T 3 + 0.70 T 3 – 49 = 0
1.2 T 3 – 49 = 0
1.2 T 3 = 49
Τ 3 = 49 / 1.2
T3 = 41 N
---
Τ2 = 1.1 Τ3
T2 = ( 1.1 )(40.8 N)
T2 = 45 N
[wpdm_package id = '488 ′]
- Σωματίδια σε μονοδιάστατη ισορροπία
- Σωματίδια σε δισδιάστατη ισορροπία
- Ισορροπία σωμάτων που συνδέονται με σχοινιά και τροχαλίες
- Ισορροπία σωμάτων σε κεκλιμένο επίπεδο