Diffraktionsgitre – problemer og løsninger
1. Et gitter med 4000 spalter pr. centimeter belyses med et monokromatisk lys og producerer en andenordens klar linje i en vinkel på 30°. Hvad er bølgelængden af det anvendte lys? (1 Å = 10⁻⁴ -10⁻¹ m)
Kendt:
Afstanden mellem spalterne (d) = 1 / (4000 spalter / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10-4 cm = 2.5 x 10-6 meter
Orden (n) = 2
Sinus 30 o = 0.5
1 Å = 10⁻⁴⁻¹⁰⁰ m
Observer et objekt, der bevæger sig lodret opad, indtil det når en maksimal højde, før det bevæger sig nedad mod sin udgangsposition. Når vægten bevæger sig lodret opad med h, er den modsatrettet i forhold til forskydningen. Vægten udfører således negativt arbejde på objektet.