1. En sparket fodbold forlader jorden i en vinkel θ = 30 ° i forhold til vandret med en starthastighed på 14 m/s. Beregn den endelige hastighed, før bolden rammer jorden.
Kendt:
Vinkel ( θ ) = 30 °
Starthastighed (v o ) = 14 m/s
Tyngdeaccelerationen (g) = 10 m/ s²
Ønsket: Sluthastighed før bolden rammer jorden
opløsning:
Horisontal komponent af starthastighed:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
Vertikal komponent af starthastighed:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
Sluthastighed i lodret retning
Vælg en opadgående retning som positiv og en nedadgående retning som negativ.
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 7 m/s (positiv opadgående)
Tyngdeacceleration (g) = – 10 m/s² ( negativ nedadgående)
Højde (h) = 0 (objekt tilbage til udgangsposition)
Ønsket: Sluthastighed (v t )
opløsning:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
vt = √49 = 7 m/ s
Sluthastighed i vandret retning
Starthastigheden i vandret retning er 7 √3 m /s. Hastigheden er konstant, så sluthastigheden er den samme som starthastigheden.
Sluthastighed før objektet rammer jorden
![]()
2. Et legeme projiceres opad i en vinkel på 30 ° med vandret fra en bygning, der er 5 meter høj. Dets starthastighed er 10 m/s. Beregn den endelige hastighed, før objektet rammer jorden! Tyngdeaccelerationen er 10 m/ s².
Kendt:
Vinkel ( θ ) = 30 °
Starthøjde (h o ) = 5 meter
Starthastighed (v o ) = 10 m/s
Tyngdeaccelerationen (g) = 10 m/ s²
Ønsket: Sluthastighed
opløsning:
Horisontal komponent af starthastighed:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
Vertikal komponent af starthastighed:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Sluthastighed i lodret retning
Kendt:
Starthastighed (v o ) = 5 m/s (positiv opadgående)
Tyngdeacceleration (g) = – 10 m/s² ( negativ nedadgående)
Højde (h) = -5 m ( negativ fordi jorden er under den oprindelige højde)
Ønsket: Sluthastighed (v t )
opløsning:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/ s
Sluthastighed i vandret retning
Sluthastigheden i vandret retning er 5 √3 m/s.
Sluthastighed
![]()
3. En lille kugle kastes vandret ud med en starthastighed v o = 8 m/s fra en bygning, der er 12 meter høj. Beregn den endelige hastighed, før kuglen rammer jorden ! Tyngdeaccelerationen er 10 m/s².
Kendt:
Højde (h) = 12 meter
Starthastighed (v o ) = 8 m/s
Tyngdeaccelerationen (g) = 10 m/ s²
Ønsket: Sluthastighed (v t )
opløsning:
Horisontal komponent af starthastighed:
v ox = v o = 8 m/s
Vertikal komponent af starthastighed:
v oy = 0 m/s
Sluthastighed i lodret retning
beregnet ved hjælp af ligningen for frit fald bevægelse.
Kendt:
Tyngdeaccelerationen (g) = 10 m/ s²
Højde (h) = 12 m
Ønsket: Sluthastighed (v t )
opløsning:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 m/ s
Sluthastighed i vandret retning
Starthastigheden i vandret retning er 8 m/s. Hastigheden er konstant, så starthastigheden er lig med sluthastigheden. Så sluthastigheden i vandret retning er 8 m/s.
Sluthastighed
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- Opløs starthastigheden i vandrette og lodrette komponenter
- Bestem den vandrette forskydning
- Bestem den maksimale højde
- Bestem tidsintervallet
- Bestem objektets position
- Bestem den endelige hastighed
Horisontal komponent af starthastighed:
Horisontal forskydning:
Vertikal komponent af starthastighed:
Vertikal komponent af starthastighed:
Tid i luften beregnes ved hjælp af ligningen for frit faldende bevægelse.
Vertikal komponent af starthastighed:
opløsning:
Horisontal komponent af starthastighed ::
Horisontal komponent af starthastighed = starthastighed = 10 m/s.
Opdel starthastigheden i x-komponent (horisontal) og y-komponent (lodret).