1. Una pilota de futbol xutada surt del terra en un angle θ = 30 ° respecte a l'horitzontal amb una velocitat inicial de 14 m/s. Calcula la velocitat final abans que la pilota toqui el terra.
Conegut:
Angle ( θ ) = 30 °
Velocitat inicial (v o ) = 14 m/s
Acceleració de la gravetat (g) = 10 m/ s²
Es busca: Velocitat final abans que la pilota toqui a terra
Solució:
Component horitzontal de la velocitat inicial:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
Component vertical de la velocitat inicial:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
Velocitat final en direcció vertical
Trieu la direcció ascendent com a positiva i la direcció descendent com a negativa.
Conegut:
Velocitat inicial (v o ) = 7 m/s (positiva cap amunt)
Acceleració de la gravetat (g) = – 10 m/s² ( negativa cap avall)
Alçada (h) = 0 (objecte de tornada a la posició inicial)
Es busca: Velocitat final (v t )
Solució:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
v t = √49 = 7 m/s
Velocitat final en direcció horitzontal
La velocitat inicial en direcció horitzontal és de 7 √ 3 m/s. La velocitat és constant, de manera que la velocitat final és la mateixa que la velocitat inicial.
Velocitat final abans que l'objecte toqui el terra
![]()
2. Un cos es projecta cap amunt en un angle de 30 ° amb l'horitzontal des d'un edifici de 5 metres d'alçada. La seva velocitat inicial és de 10 m/s. Calcula la velocitat final abans que l'objecte toqui el terra! L'acceleració de la gravetat és de 10 m/ s².
Conegut:
Angle ( θ ) = 30 °
Alçada inicial (h o ) = 5 metres
Velocitat inicial (v o ) = 10 m/s
Acceleració de la gravetat (g) = 10 m/ s²
Es busca: Velocitat final
Solució:
Component horitzontal de la velocitat inicial:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
Component vertical de la velocitat inicial:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Velocitat final en direcció vertical
Conegut:
Velocitat inicial (v o ) = 5 m/s (positiva cap amunt)
Acceleració de la gravetat (g) = – 10 m/s² ( negativa cap avall)
Alçada (h) = -5 m ( negativa perquè el terra està per sota de l'alçada inicial)
Es busca: Velocitat final (v t )
Solució:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/ s
Velocitat final en direcció horitzontal
La velocitat final en direcció horitzontal és de 5 √3 m/s.
Velocitat final
![]()
3. Una petita pilota es projecta horitzontalment amb una velocitat inicial v o = 8 m/s des d'un edifici de 12 metres d'alçada. Calcula la velocitat final abans que la pilota toqui el terra ! L'acceleració de la gravetat és de 10 m/ s²
Conegut:
Alçada (h) = 12 metres
Velocitat inicial (v o ) = 8 m/s
Acceleració de la gravetat (g) = 10 m/ s²
Es busca: Velocitat final (v t )
Solució:
Component horitzontal de la velocitat inicial:
v ox = v o = 8 m/s
Component vertical de la velocitat inicial:
v oy = 0 m/s
Velocitat final en direcció vertical
calculat mitjançant l'equació de moviment de caiguda lliure.
Conegut:
Acceleració de la gravetat (g) = 10 m/ s²
Alçada (h) = 12 m
Es busca: Velocitat final (v t )
Solució:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 m/ s
Velocitat final en direcció horitzontal
La velocitat inicial en direcció horitzontal és de 8 m/s. La velocitat és constant, de manera que la velocitat inicial és igual a la velocitat final. Per tant, la velocitat final en direcció horitzontal és de 8 m/s.
Velocitat final
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- Resol la velocitat inicial en components horitzontal i vertical
- Determineu el desplaçament horitzontal
- Determineu l'alçada màxima
- Determineu l'interval de temps
- Determina la posició de l'objecte
- Determineu la velocitat final