Xarxes de difracció: problemes i solucions
1. Una xarxa de reflexos que conté 4000 escletxes per centímetre s'il·lumina amb llum monocromàtica i produeix la línia brillant de segon ordre amb un angle de 30°. Quina és la longitud d'ona de la llum utilitzada? (1 Å = 10⁻¹⁵ m )
Conegut:
La distància entre escletxes (d) = 1 / (4000 escletxes / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10⁻⁴ cm = 2.5 x 10⁻⁶ metres
Ordre (n) = 2
Sin 30 o = 0.5
1 Å = 10⁻¹⁵ m
Observa un objecte que es mou verticalment cap amunt fins a assolir una alçada màxima abans de moure's cap avall cap a la seva posició inicial. Quan es mou verticalment cap amunt h, el pes és en direcció oposada al desplaçament. Per tant, el pes fa un treball negatiu sobre l'objecte.