Exemple de problemes de resistències paral·leles

4 exemples de problemes de resistències en paral·lel

Estudia també el material sobre resistències paral·leles i exemples de problemes de resistències en sèrie , exemples de problemes de resistència elèctrica.

1. Donat que R1 = 2 Ω i R2 = 4 Ω estan connectats en paral·lel. Quin és el valor de la resistència de recanvi? (Ω = Ohm).

Discussió

1/R = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/2 + 1/4 = 2/4 + 1/4 = 3/4

R = 4/3 Ω

El valor de la resistència de reemplaçament és més gran que el valor de cada resistència connectada en sèrie.

2 R1 = 1 Ω, R2 = 2 Ω, R3 = 3 Ω. El valor de la resistència de recanvi és…Exemple del problema de resistències paral·leles 1

Discussió

1/R = 1/R 1 + 1/R 2 + 1/R 3 = 1/1 + 1/2 + 1/3 = 6/6 + 3/6 + 2/6 = 11/6

R = 6/11 Ω.

3. R ​​1 = 4 Ω, R 2 = 2 Ω, V = 12 volts. Determineu (a) el valor de la resistència de recanvi (b) el corrent elèctric que circula pel circuit (c) el corrent elèctric que passa per les resistències R 1 i R 2

Exemple del problema de resistències paral·leles 2Discussió

(a) Resistència de recanvi

1/R = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/4 + 1/2 = 1/4 + 2/4 = 3/4

R = 4/3 Ω.

(b) Corrent elèctric al circuit

I = V / R = 12 : 4/3 = 12 x 3/4 = 9 amperes

(c) Corrent elèctric que passa a través de les resistències R1 i R2

Diferència de potencial a tots dos extrems de R 1 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 2 = 12 Volts.

I 1 = V / R 1 = 12 / 4 = 3 amperes

I 2 = V / R 2 = 12 / 2 = 6 amperes

Aquest resultat és d'acord amb la primera llei de Kirchhoff :

I = I₁ + I₂

9 A = 3 A + 6 A

4. R1 = 2 Ω, R2 = 4 Ω, R3 = 6 Ω, R4 = 8 Ω, V = 12 volts. Determineu (a) El valor de la resistència de recanvi (b) El corrent elèctric que circula pel circuit (c) El corrent elèctric que circula per la resistència R2 (d) El voltatge elèctric a tots dos extrems de la resistència R4.

Exemple del problema de resistències paral·leles 3Discussió

(a) Resistència de recanvi

1/R = 1/R 1 + 1/ R 2 + 1/R 3 + 1/R 4 = 1/2 + 1/4 + 1/6 + 1/8 = 12/24 + 6/24 + 4/24 + 3/24 = 25/24

R = 24/25 Ω

(b) Corrent elèctric que passa pel circuit

I = V / R = 12 : 24/25 = 12 x 25/24 = 1 x 25/2 = 12,5 A amperes

(c) Corrent elèctric que passa per la resistència R1, R2, R3, R4

Diferència de potencial a tots dos extrems de R 1 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 2 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 3 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 4 = 12 Volts.

I 1 = V / R 1 = 12 / 2 = 6 amperes

I 2 = V / R 2 = 12 / 4 = 3 amperes

I 3 = V / R 3 = 12 / 6 = 2 amperes

I 4 = V / R 4 = 12 / 8 = 1,5 amperes

Aquest resultat és d'acord amb la primera llei de Kirchhoff:

I = I₁ + I₂

12,5 A = 6 A + 3 A + 2 A + 1,5 A

(D)

Diferència de potencial a tots dos extrems de R 1 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 2 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 3 = diferència de potencial a tots dos extrems de R 4 = 12 Volts.

Deixa un comentari