Exemple de problemes de resistències en sèrie

4 exemples de problemes de resistències en sèrie

Estudia també el material de la resistència en sèrie i exemples de problemes de resistències en paral·lel.

1. Donat que R1 = 2 Ω i R2 = 4 Ω estan connectats en sèrie. Quin és el valor de la resistència de recanvi? (Ω = Ohm).

Discussió

R = R1 + R2 = 2 + 4 = 6 Ω.

El valor de la resistència de reemplaçament és més gran que el valor de cada resistència connectada en sèrie.

2. R1 = 1 Ω, R2 = 2 Ω, R3 = 3 Ω. El valor de la resistència de recanvi és…

Exemple del problema 1 de la resistència en sèrieDiscussió

R = R1 + R2 + R3 = 1 + 2 + 3 = 6 Ω.

3. R ​​1 = 4 Ω, R 2 = 2 Ω, V = 12 volts. Determineu (a) el valor de la resistència de recanvi (b) el corrent elèctric que circula pel circuit (c) el corrent elèctric que passa per la resistència R 2

Exemple del problema 2 de la resistència en sèrieDiscussió

(a) Resistència de recanvi

R = R1 + R2 = 4 + 2 = 6 Ω.

(b) Corrent elèctric

I = V / R = 12 volts / 6 Ω = 2 volts / Ω = 2 amperes

(c) Corrent elèctric que passa per la resistència R2

Segons la primera llei de Kirchhoff, no hi ha punts de ramificació, de manera que el corrent elèctric que passa per R1 = corrent elèctric que passa per R2 = corrent elèctric que passa pel circuit = 2 amperes.

4. R1 = 2 Ω, R2 = 4 Ω, R3 = 6 Ω, R4 = 8 Ω, V = 12 volts. Determineu (a) El valor de la resistència de recanvi (b) El corrent elèctric que circula pel circuit (c) El corrent elèctric que circula per la resistència R2 (d) El voltatge elèctric a tots dos extrems de la resistència R4.

Exemple del problema 3 de la resistència en sèrieDiscussió

(a) Resistència de recanvi

R = R1 + R2 + R3 + R4 = 2 + 4 + 6 + 8 = 20 Ω

(b) Corrent elèctric

I = V / R = 12 volts / 20 Ω = 0,6 volts / Ω = 0,6 amperes

(c) Corrent elèctric que passa per la resistència R2

Segons la primera llei de Kirchhoff, no hi ha punts de ramificació, de manera que el corrent elèctric que passa pel circuit = corrent elèctric que passa per la resistència R2 = 0,6 amperes.

(d) V = I⁴ R⁴ = ( 0,6 A)(8 Ω) = 4,8 volts.

Deixa un comentari