Moment inercije čestice
1. Kugla mase 100 grama pričvršćena je na jedan kraj užeta dužine 30 cm. Koliki je moment inercije kugle oko ose rotacije AB? Zanemarite masu užeta.
Poznato:
Osa rotacije u tački AB
Masa kugle (m) = 100 grama = 100/1000 = 0.1 kg
Udaljenost između kugle i ose rotacije (r) = 30 cm = 0.3 m
Traži se: Moment inercije kugle (I)
Rešenje:
I = mr² = ( 0.1 kg)(0.3 m²
I = (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.009 kg m²
[irp]
2. Kugla od 100 grama, m1 , i kugla od 200 grama, m2 , povezane su štapom dužine 60 cm. Masa štapa se zanemaruje. Osa rotacije se nalazi u centru štapa. Koliki je moment inercije kugle oko ose rotacije?
Poznato:
Masa kugle 1 (m1 ) = 100 grama = 100/1000 = 0.1 kg
Udaljenost kugle 1 i ose rotacije (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Masa kugle (m² ) = 200 grama = 200/1000 = 0.2 kg
Udaljenost kugle 2 i ose rotacije (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Traži se: moment inercije kuglica
Odgovor:
I = m1 / r1 /2 + m2 / r2 / 2
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.2 kg)( 0.3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.2 kg)( 0.09 m² )
I = 0.009 kg m² + 0.018 kg m²
I = 0.027 kg m²
[irp]
3. Kugla od 200 grama, m 1 i kugla od 100 grama, m 2, povezane su štapom dužine 60 cm. Zanemarite masu štapa. Osa rotacije se nalazi u kugli m 2 . Koji je moment inercije kugli? Zanemarite masu štapa.
Poznato:
Masa kugle 1 (m1 ) = 200 grama = 200/1000 = 0.2 kg
Udaljenost između kugle 1 i ose rotacije (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
Masa kugle 2 (m² ) = 100 grama = 100/1000 = 0.1 kg
Udaljenost između kugle 2 i ose rotacije (r2 ) = 0 m
Traži se: Moment inercije kuglica
Rešenje:
I = m1 / r1 /2 + m2 / r2 / 2
I = (0.2 kg)( 0,6 m) ² + (0.2 kg)(0 ) ²
I = (0.2 kg)( 0.36 m² ) + 0
I = 0.072 kg m²
[irp]
4. Masa svake kugle je 100 grama, povezane su užetkom. Dužina užeta je 60 cm, a širina užeta je 30 cm. Koliki je moment inercije kugle oko ose rotacije? Zanemarite masu užeta.
Poznato:
Masa kugle = m1 = m2 = m3 = m4 = 100 grama = 100/1000 = 0.1 kg
Udaljenost između kugle i ose rotacije (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Udaljenost između kugle 2 i ose rotacije (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Udaljenost između kugle 3 i ose rotacije (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Udaljenost između kugle 4 i ose rotacije (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Poznato: Moment inercije
Rešenje:
I = m1 r12 +m2 r22 +m3 r32 +m4 r42
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m)² + (0.1 kg)(0.3 m) ² + (0,1 kg)(0,3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.036 kg m²
[irp]
Moment inercije krutog objekta
5. Koliki je moment inercije uniformnog štapa dužine 2 m, dugog 2 kg? Osa rotacije se nalazi u centru štapa.
Poznato:
Masa štapa (M) = 2 kg
Dužina štapa (L) = 2 m
Traži se: Moment inercije
Rešenje:
Formula momenta inercije kada se osa rotacije nalazi u centru dugog uniformnog štapa:
I = (1/12) ML 2
I = (1/12) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/12) (2 kg)(4 m² )
I = (1/12)(8 kg m² )
I = 8/12 kg m²
I = 2/3 kg m²
[irp]
6. Koliki je moment inercije uniformnog štapa dužine 2 m, dugog 2 kg? Osa rotacije se nalazi na jednom kraju štapa.
Poznato:
Masa štapa (M) = 2 kg
Dužina krute šipke (L) = 2 m
Traži se: Moment inercije
Rešenje:
Formula za moment inercije kada se osa rotacije nalazi na jednom kraju štapa:
I = (1/3) ML 2
I = (1/3) (2 kg)( 2 m) ²
I = (1/3) (2 kg)(4 m² )
I = (1/3)(8 kg m² )
I = 8/3 kg m²
[irp]
7. Puni cilindar mase 10 kg sa poluprečnikom od 0.1 m. Osa rotacije se nalazi u centru punog cilindra, kao što je prikazano na slici ispod. Koliki je moment inercije cilindra?
Poznato:
Masa čvrstog cilindra (M) = 10 kg
Poluprečnik cilindra (L) = 0.1 m
Traži se: Moment inercije
Traži se: Moment inercije
Rešenje:
Formula momenta inercije kada se osa rotacije nalazi u centru cilindra:
I = (1/2) MR 2
I = (1/2) (10 kg)(0.1 m) ²
I = (1/2) (10 kg)(0.01 m² )
I = (1/2)(0.1 kg m² )
I = 0.05 kg m²
8. Jednolična kugla mase 20 kg i dužine 0.1 m. Osa rotacije koja se nalazi u centru kugle prikazana je na slici ispod.
Poznato:
Masa kugle (M) = 20 kg
Poluprečnik sfere (L) = 0.1 m
Traži se: trenutak inercije
Rešenje:
Formula za moment inercije kada se osa rotacije nalazi u centru sfere:
I = (2/5) MR 2
I = (2/5)(20 kg)(0.1 m) ²
I = (2/5)(20 kg)(0.01 m² )
I = (2/5)(0.2 kg m² )
I = 0.4/5 kg m²
I = 0.08 kg m²
[irp]
9. Tanka pravougaona ploča mase 2 kg, dužine 0.5 m i širine 0.2 m. Osa rotacije se nalazi u centru pravougaone ploče prikazane na slici ispod. Koliki je moment inercije pravougaonika?
Poznato:
Masa pravougaone ploče (M) = 2 kg
Dužina ploče (a) = 0.5 m
Širina ploče (b) = 0.2 m
Traži se: Moment inercije
Rešenje:
Formula momenta inercije kada se osa rotacije nalazi u centru ploče:
I = (1/12 ) M ( a² + b² )
I = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
I = (2/12)(0.25 + 0.04)
I = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 kg m²
Čitaj više