Parabolik hərəkətin zaman intervalını təyin etmək üçün sual nümunəsi

Parabolik hərəkətin zaman intervalını təyin etmək üçün 4 sual nümunəsi

1. Top 30 dərəcə bucaq altında yuxarıya doğru atılıro Topun maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalını təyin edin! Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi = 10 m/s2
Müzakirə
Məlumdur ki:
Bucaq (θ) = 30o
Kecepatan başlanğıc (v)o) = 10 m/s
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Soruşuldu: Topun maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalı
Cavab:
Parabolik hərəkətin zaman intervalının təyin edilməsinə nümunə 1Şaquli istiqamətdə topun ilkin sürəti:
voy = vo sin θ = (10 m/s)(sin 30o) = (10 m/s)(0,5) = 5 m/s

Topun maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalı düsturla hesablanır yuxarıya doğru şaquli hərəkət.
Yuxarıya doğru şaquli hərəkətlə bağlı məsələlərin həllində yuxarıya doğru yönəlmiş vektor kəmiyyətinə müsbət işarə verilir, vektor miqdarı aşağıya doğru istiqamət mənfi işarə ilə göstərilir.
Məlumdur ki:
İlkin sürət (v)o) = 5 m/s (müsbətdir, çünki başlanğıc sürətin istiqaməti yuxarıya doğrudur)
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = -10 m/s2 (mənfi, çünki cazibə qüvvəsinin sürətlənməsinin istiqaməti aşağıya doğrudur)
Son sürət (v)t) = 0 (maksimum hündürlükdə, cisim istiqaməti dəyişməzdən əvvəl bir anlıq hərəkətsiz qalır)
Soruşuldu: Zaman intervalı (t)
Cavab:
Məlumdur ki, vo, g və vt, t soruşuldu, buna görə də v düsturu istifadə olunurt = vo + gt
vt = vo + gt
0 = 5 + (-10)t
0 = 5 – 10 t
5 = 10 t
t = 5/10 = 0,5 saniyə
Topun maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalı 0,5 saniyədir.

2. Top 30 bucaq altında yuxarıya atılıro üfüqi olaraq, ilkin sürəti 8 m/s olan topun topa çatması nə qədər vaxt aparır?parabolik hərəkətCazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə = 10 m/s2
Müzakirə
Məlumdur ki:
Bucaq (θ) = 30o
İlkin sürət (v)o) = 8 m/s
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Soruşuldu: Topun parabola şəklində hərəkət etməsi üçün vaxt intervalı
Cavab:
Parabolik hərəkətin zaman intervalının təyin edilməsinə nümunə 2Şaquli istiqamətdə topun ilkin sürəti:
voy = vo sin θ = (8 m/s)(sin 30o) = (8 m/s)(0,5) = 4 m/s

Əvvəlcə, yuxarıya doğru şaquli hərəkət düsturundan istifadə edərək cismin maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalını hesablayın.
Yuxarıya doğru şaquli hərəkətlə bağlı məsələlərin həllində yuxarıya doğru yönəlmiş vektor kəmiyyətinə müsbət işarə, aşağıya doğru yönəlmiş vektor kəmiyyətinə isə mənfi işarə verilir.
Məlumdur ki:
İlkin sürət (v)o) = 4 m/s (müsbətdir, çünki başlanğıc sürətin istiqaməti yuxarıya doğrudur)
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = -10 m/s2 (mənfi, çünki cazibə qüvvəsinin sürətlənməsinin istiqaməti aşağıya doğrudur)
Son sürət (v)t) = 0 (maksimum hündürlükdə, cisim istiqaməti dəyişməzdən əvvəl bir anlıq hərəkətsiz qalır)
Soruşuldu: Zaman intervalı (t)
Cavab:
Məlumdur ki, vo, g və vt, soruşuldu t beləliklə düstur istifadə olunur vt = vo + gt
vt = vo + gt
0 = 4 + (-10)t
0 = 4 – 10 t
4 = 10 t
t = 4/10 = 0,4 saniyə
Topun maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalı 0,4 saniyədir.
Topun trayektoriyası simmetrikdir, buna görə də topun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün vaxt intervalı topun aşağıya doğru hərəkət etməsi üçün vaxt intervalı ilə eynidir. Beləliklə, ümumi vaxt intervalı 2 x 0,4 saniyə = 0,8 saniyədir.

3. Güllə 30° bucaq altında yuxarıya doğru atılıro Yerdən 10 metr yüksəklikdəki bir nöqtədən üfüqi olaraq. Güllənin ilkin sürəti 40 m/s-dir. Güllənin yerə çatması nə qədər vaxt aparır? Cazibə qüvvəsindən qaynaqlanan sürətlənmə 10 m/s-dir.2
Müzakirə
Məlumdur ki:
Bucaq (θ) = 30o
İlkin hündürlük (ho) = 10 metr
İlkin sürət (v)o) = 40 m/s
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Soruşuldu: Güllənin havada olduğu vaxt
Cavab:
Şaquli istiqamətdə topun ilkin sürəti:
voy = vo sin θ = (40 m/s)(sin 30o) = (40 m/s)(0,5) = 20 m/s

Əvvəlcə, yuxarıya doğru şaquli hərəkət düsturundan istifadə edərək güllənin maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalını hesablayın.
Yuxarıya doğru şaquli hərəkətlə bağlı məsələlərin həllində yuxarıya doğru yönəlmiş vektor kəmiyyətinə müsbət işarə, aşağıya doğru yönəlmiş vektor kəmiyyətinə isə mənfi işarə verilir.
Məlumdur ki:
İlkin sürət (v)o) = 20 m/s (müsbətdir, çünki başlanğıc sürətin istiqaməti yuxarıya doğrudur)
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = -10 m/s2 (mənfi, çünki cazibə qüvvəsinin sürətlənməsinin istiqaməti aşağıya doğrudur)
Son sürət (v)t) = 0 (maksimum hündürlükdə, cisim istiqaməti dəyişməzdən əvvəl bir anlıq hərəkətsiz qalır)
Soruşuldu: Zaman intervalı (t)
Cavab:
Məlumdur ki, vo, g və vt, soruşuldu t beləliklə düstur istifadə olunur vt = vo + gt
vt = vo + gt
0 = 20 + (-10)t
0 = 20 – 10 t
20 = 10 t
t = 20/10 = 2 saniyə
Topun maksimum hündürlüyə çatması üçün vaxt intervalı 2 saniyədir.
Topun trayektoriyası simmetrikdir, ona görə də topun havada olduğu vaxt intervalı 2 x 2 saniyə = 4 saniyədir.

Güllə yerdən 10 metr yüksəklikdəki bir nöqtədən atılır. Topun başlanğıc nöqtəsinə çatması 4 saniyə çəkir. Top aşağıya doğru hərəkət etməyə davam edir.

Topun 10 metr hündürlükdən aşağıya doğru hərəkət etməsi üçün vaxt intervalı sərbəst düşmə hərəkəti üçün vaxt intervalını təyin etmək üçün hesablanır.
Məlumdur ki:
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Hündürlük (h) = 10 metr
Soruşuldu: Zaman intervalı (t)
Cavab:
g, h verilən və t soruşulan, beləliklə istifadə olunan sərbəst düşmə hərəkəti düsturu belədir h = 1/2 gt2
h = 1/2 gt2
10 = 1/2 (10) t2
10 = 5 t2
t2 = 10/5 = 2
t = √2 = 1,4 saniyə
Bir güllənin 10 metr hündürlükdən düşməsi üçün lazım olan vaxt intervalı 1,4 saniyədir.

Güllənin havada qalma müddəti 4 saniyə + 1,4 saniyə = 5,4 saniyədir.

4. Mərmər 5 metr hündürlükdən 15 m/s ilkin sürət ilə üfüqi olaraq sağa atılır. Mərmərin havada olduğu zaman intervalını təyin edin! Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə = 10 m/s2
Müzakirə
Məlumdur ki:
Hündürlük (h) = 5 metr
İlkin sürət (v)o) = 15 m/s
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Soruşuldu: Mərmərin havada qaldığı vaxt
Cavab:
Parabolik hərəkətin zaman intervalının təyin edilməsinə nümunə 3Mərmərin trayektoriyası şəkildə göstərildiyi kimidir. Mərmərin havada olduğu zaman intervalı düsturla hesablanır. sərbəst düşmə hərəkəti.
Məlumdur ki:
Hündürlük (h) = 5 metr
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2

Soruşuldu: Zaman intervalı (t)
Cavab:
g, h verilən və t soruşulan, beləliklə istifadə olunan sərbəst düşmə hərəkəti düsturu belədir h = 1/2 gt2
h = 1/2 gt2
5 = 1/2 (10) t2
5 = 5 t2
t2 = 5/5 = 1
t = √1 = 1 saniyə
Bir güllənin 5 metr hündürlükdən düşməsi üçün lazım olan vaxt intervalı 1 saniyədir.

[İngilis dili: Mərmi hərəkəti məsələlərinin həlli – zaman intervalının təyini ]

 

Şərh yazın