Sərbəst Düşmə Hərəkəti Suallarına 16 Nümunə.
1. Hindistancevizi meyvəsi gövdəsindən ayrılır və üç saniyədən sonra yerə çatır. Yerə dəyəndə hindistan cevizinin sürəti nə qədərdir? g = 10 m/s2
Müzakirə
Məlumdur :
t = 3 saniyə
g = 10 m/s2
Sorğu :
Son sürət (v)t)
Cavab :
Formulasız.
Sərbəst düşərkən meyvə 10 m/s cazibə qüvvəsi ilə sürətlənir.2 və ya saniyədə 10 m/s. Bu o deməkdir ki, meyvənin sürəti hər saniyədə 10 m/s artır.
1 saniyədən sonra meyvənin sürəti = 10 m/s
2 saniyədən sonra meyvənin sürəti = 20 m/s
3 saniyədən sonra meyvənin sürəti = 30 m/s.
Düsturdan istifadə.
GLBB Formulu :
vt = vo + gt
h = vo t + ½ gt2
vt2 = vo2 + 2 gh
Sərbəst düşmə zamanı cismin ilkin sürəti yoxdur (v)o = 0). Buna görə də yuxarıdakı düstur aşağıdakı kimi dəyişir:
GJB Formulu :
vt = gt
h = ½ gt2
vt2 = 2 gh
Təsvir: vt = son sürət, g = cazibə qüvvəsinə görə təcil, t = zaman intervalı, h = hündürlük.
g və t verildikdə, v soruşulurt buna görə də ilk düsturdan istifadə edin.
vt = gt
vt = (10)(3)
vt = 30 m/s
Meyvənin son sürəti = 30 m/s
2. Bir cisim yerdən 5 metr hündürlükdən sərbəst şəkildə düşür. (a) hindistan cevizinin yerə dəyəndə sürətini (b) Meyvənin yerə çatana qədər düşdüyü vaxt intervalını təyin edin.
g = 10 m/s2
Müzakirə
Məlumdur :
h = 5 metr
g = 10 m/s2
Sorğu :
(a) Son sürət (v)t)
(b) Zaman intervalı (t)?
Cavab :
GJB Formulu :
vt = gt
h = ½ gt2
vt2 = 2 gh
(a) Son sürət (v)t)
h və g verildikdə, v soruşuldut buna görə də üçüncü düsturdan istifadə edin.
vt2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100
vt = 10 m/s
(b) Zaman intervalı (t)
h və g verildikdə, t-ni tapmaq üçün ikinci düsturdan istifadə edin.
h = ½ gt2
5 = ½ (10) t2
5 = 5 t2
t2 = 5/5 = 1
t = 1 saniyə
Vaxt intervalı = 1 saniyə
3. Top müəyyən bir hündürlükdən yerə atılır. (a) cismin sürətlənməsini (b) 3 saniyədə qət etdiyi məsafəni (c) cismin 20 m/s sürətə çatması üçün vaxt intervalını təyin edin.
g = 10 m/s2
Müzakirə
Məlumdur :
g = 10 m/s2
Sorğu :
(a) Sürətlənmə (a) ?
(b) Əgər t = 3 saniyədirsə, qət edilən məsafə (saat) nədir?
(c) Əgər v varsa, zaman intervalı (t)t = 20 m/s ?
Cavab :
GJB Formulu
vt = gt
h = ½ gt2
vt2 = 2 gh
(a) Sürətlənmə (a) ?
Cismin sürətlənməsi = cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə = 10 m/s2Bu, cismin sürətinin 1 saniyədə 10 m/s artması deməkdir.
(b) Əgər t = 3 saniyədirsə, qət edilən məsafə (saat) nədir?
g = 10 və t = 3 olduqda, h-ni tapmaq üçün ikinci düsturdan istifadə edin.
h = ½ gt2 = ½ (10)(3) = (5)(3)2) = (5)(9) = 45 metr
(c) Əgər v varsa, zaman intervalı (t)t = 20 m/s ?
g = 10 və v verilən haldat = 20, t soruşuldu, buna görə də birinci düsturdan istifadə edin.
vt = gt
20 = (10) t
t = 20 / 10 = 2 saniyə
4. 80 metr hündürlüyündə bir qüllənin zirvəsindən daş atılır. Əgər cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s-dirsə.2, daşın yerə dəyən sürəti...
A. 10 m/s
B. 20 m/s
C. 30 m/s
D. 40 m/s
Şərq 50 m/s
Müzakirə
Məlumdur ki:
h = 80 metr
g = 10 m/s2
Soruşuldu:
Son sürət (v)t) qaya ?
Cavab:

Düzgün cavab D-dir.
5. Çoxmərtəbəli binadan ilkin sürət olmadan bir cisim düşürülür. İki saniyədən sonra cisim yerə çatır (g = 10 m/s).2). Bir cismin düşdüyü hündürlük...
A. 10 metr
B. 20 metr
C. 30 metr
D. 40 metr
Şərq 50 metr
Müzakirə
Məlumdur ki:
t = 2 saniyə
g = 10 m/s2
Soruşuldu:
Hündürlük (h) ?
Cavab:

Düzgün cavab B-dir.
6. Aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi, top X hündürlüyündən atılır. Əgər birinci sıçrayış zamanı topun hündürlüyü 50 sm, ikinci sıçrayış isə 20 sm-dirsə, x-in böyüklüyü…-dir.
A. 60 sm
B. 70 sm
C. 100 sm
D. 125 sm
E. 150 sm
Müzakirə

Düzgün cavab D-dir.
7. Aşağıdakı şəklə baxın! Əvvəlcə top (1) mövqeyindən buraxılır və yerə toxunduqdan sonra sıçrayır. Əgər g = 10 ms olarsa.-2, onda h hündürlüyü…-dir.
A. 74 sm
B. 70 sm
C. 66 sm
D. 64 sm
E. 60 sm
Müzakirə

Düzgün cavab D-dir.
8. 45 m hündürlüyündə bir qüllənin zirvəsindən daş atılır. Əgər cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s -2 olarsa , daşın yerə dəyən sürəti...
A. 25 ms-1
B. 30 ms-1
C. 35 ms-1
D. 40 ms-1
E. 45 ms-1
Müzakirə
Məlumdur :
Hündürlük (h) = 45 metr
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Sorğu Daşın yerə dəyəndə sürəti (v)t)
Cavab :
Formula sərbəst düşmə hərəkəti :
vt2 = 2 gh
Daşın yerə dəyəndə sürəti :
vt2 = 2 (10)(45) = 900
vt = √900 = 30 m/s2
Düzgün cavab B-dir.
9. Bir cisim qüllənin zirvəsindən heç bir ilkin sürət olmadan düşür. 2 saniyədən sonra cisim yerə çatır. Əgər g = 10 ms -2 olarsa, qüllənin hündürlüyü...
A. 40 m
B. 25 m
C. 20 m
D. 10 m
Şərq 5 m
Müzakirə
Məlumdur :
Zaman intervalı (t) = 2 saniyə
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Sorğu Qüllənin hündürlüyü (h)
Cavab :
Sərbəst düşmə hərəkəti düsturu :
h = ½ gt2
Qüllənin hündürlüyü :
h = ½ (10)(2)2 = (5)(4) = 20 metr
Düzgün cavab C-dir.
10. 2 kq ağırlığında bir cisim yerdən 20 m hündürlükdən sərbəst şəkildə düşür. Cisim yerə nə qədər vaxt aparır? (g = 10 ms)-2)
A. 20 saniyə
B. 18 saniyə
C. 10 saniyə
D. 5 saniyə
E. 2 saniyə
Müzakirə
Sərbəst düşmə məsələlərini həll edərkən cismin kütləsi nəzərə alınmır.
Məlumdur :
Hündürlük (h) = 20 metr
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Sorğu Cismin yerə çatması üçün vaxt intervalı (t)
Cavab :
Sərbəst düşmə hərəkəti düsturu :
h = ½ gt2
Bir cismin yerə çatması üçün vaxt intervalı :
20 = ½ (10)(t)2)
20= (5)(t)2)
20/5 = t2
4 = t2
t = √4
t = 2 saniyə
Düzgün cavab E-dir.
11. 45 m hündürlükdə olan qüllənin zirvəsindən daş atılır. Əgər cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 m/s-dirsə.-2, daşın yerə dəyən sürəti...
A. 25 ms-1
B. 30 ms-1
C. 35 ms-1
D. 40 ms-1
E. 45 ms-1
Müzakirə

12. Bir cisim qüllənin zirvəsindən heç bir ilkin sürət olmadan düşür, 2 saniyədən sonra cisim yerə çatır. Əgər g = 10 ms olarsa-2, onda qüllənin hündürlüyü...
A. 40 m
B. 25 m
C. 20 m
D. 10 m
Şərq 5 m
Müzakirə

13. 2 kq ağırlığında bir cisim yerdən 20 m hündürlükdən sərbəst şəkildə düşür. Cisim yerə nə qədər vaxt aparır? (g = 10 ms)-2)
A. 20 saniyə
B. 18 saniyə
C. 10 saniyə
D. 5 saniyə
E. 2 saniyə
Müzakirə
Sərbəst düşmə məsələlərini həll edərkən cismin kütləsi nəzərə alınmır.

14. Hindistancevizi və manqo bir hündürlükdən birlikdə düşür1 və h2. Nə vaxt h1 :h2 = 2 : 1, deməli, kokos və manqo arasındakı düşmə vaxtının nisbəti...
A. 1: 2
B. 1: 2√2
C. √2 : 1
D. 2: 1
E. 2√2 : 1
Müzakirə
Məlumdur ki:
Hindistancevizi bir metr hündürlükdən düşür1 = 2
Manqo hündürlükdən düşdü2 = 1
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə = g
Sual: Hindistancevizi və manqo arasında düşmə vaxtının müqayisəsi (t1 : t2)
Cavab:
Hündürlük (h) və vaxt (t) nəzərə alınmaqla, istifadə olunan sərbəst düşmə hərəkəti düsturu h = 1/2 gt-dir.2

Düzgün cavab D-dir.
15. Yerdən h hündürlükdən bir cisim düşürülür. Yerə çatdıqdan sonra onun sürəti 10 m/s-dir.-1, onda yerdən 1/2 saat yüksəkliyə çatmaq üçün tələb olunan vaxt (g = 10 ms)-2) budur...
A. 1/2 √2 saniyə
B. 1 saniyə
C. √2 saniyə
D. 5 saniyə
E. 5√2 saniyə
Müzakirə
Məlumdur ki:
Son sürət (v)t) = 10 m/s
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Sual: Yerdən 1/2 saat yüksəkliyə çatmaq üçün tələb olunan vaxt
Cavab:
Hündürlüyü h hesablayın:
Məlumdur ki, vt və g, h soruşuldu, buna görə də sərbəst düşmə hərəkəti düsturundan istifadə edin vt2 = 2 q saat.

Hündürlük 1/2 saat = 1/2 (5 metr) = 2,5 metr. Yerdən 2,5 metr hündürlüyə çatmaq üçün tələb olunan vaxt:

16. Aşağıdakı şəklə baxın!
Düşən kokos qozunun hərəkəti (şəkil I) və şagird tərəfindən şaquli olaraq yuxarıya doğru ən yüksək nöqtəyə atılan topun hərəkəti (şəkil II) hərəkət növünə malikdir...
Müzakirə
Şəkil 1 = sərbəst düşmə hərəkəti = vahid sürətlənmiş xətti hərəkət (GLBB)
Şəkil 2 = yuxarıya doğru şaquli hərəkət = vahid sürətlənmiş xətti hərəkət (VHH) yavaşladı
Düzgün cavab A-dır.
Pulsuz payız hərəkəti sualları
1. Hindistancevizi meyvəsi gövdəsindən ayrılır və iki saniyədən sonra yerə çatır. Yerə dəyəndə hindistan cevizinin sürəti nə qədərdir? g = 10 m/s2
Cavab:
20 m / s
2. Bir cisim yerdən 20 metr hündürlükdən sərbəst şəkildə düşür. (a) hindistan cevizinin yerə dəyəndə sürətini (b) Meyvənin yerə çatana qədər düşdüyü vaxt intervalını təyin edin.
g = 10 m/s2
Cavab:
(a) = 20 m/s, (b) = 2 saniyə
3. Top müəyyən bir hündürlükdən yerə atılır. (a) cismin sürətlənməsini (b) 5 saniyədə qət etdiyi məsafəni (c) cismin 10 m/s sürətə çatması üçün vaxt intervalını təyin edin.
g = 10 m/s2
Cavab:
(a) = 10 m/s2, (b) = 125 metr, (c) 1 saniyə
[İngilis dili: Sərbəst düşmə hərəkəti – problemlər və həllər ]