1. Die brandpuntsafstand van die objektieflens is 400 cm en die brandpuntsafstand van die ooglens is 20 cm. Indien die oog ontspanne is, bepaal:
a) Die algehele vergroting van die teleskoop (M)
b) die beeldafstand vanaf die objektieflens ( dob ' ),
c) die beeldafstand vanaf die ooglens ( d o c )
d) die afstand tussen die lense
Bekend:
Die brandpuntsafstand van die objektieflens ( fob ) = 400 cm
Die brandpuntsafstand van die ooglens ( foc ) = 20 cm
Die oog is ontspanne sodat die werklike beeld wat deur die objektieflens gegenereer word, by die fokuspunt van die objektieflens en die eerste fokuspunt van die okulêre lens is.
oplossing:
a) Die algehele vergroting (M)
M = f ob / f o c
M = 400 cm / 20 cm = 20 X
Die beeld is virtueel en omgekeerd.
b) Die beeldafstand vanaf die objektieflens ( dob ' )
As die oog ontspanne is, is die beeldafstand vanaf die objektieflens ( dob ' ) = die brandpuntsafstand van die objektieflens ( fob ) = 400 cm = 4 m.
c) Die afstand van die werklike beeld vanaf die ooglens ( d o c )
As die oog ontspanne is, is die afstand van die werklike beeld en die okulêre lens (s o c ) = die brandpuntsafstand van die okulêre lens (f oc ) = 20 cm = 0.2 m.
d) Die afstand tussen die lense
Die afstand tussen die lense = die teleskooplengte (l) = die brandpuntsafstand van die objektieflens (fob ) + die brandpuntsafstand van die okulêre lens (foc ) = 400 cm + 20 cm = 420 cm.
[irp]
2. Die afstand tussen die objektieflens en die okulêre lens is 20 cm . Die algehele vergroting van die teleskoop wanneer die oog ontspanne is, is 40X. Bereken die brandpuntsafstand van die okulêre lens (f o c ) en die brandpuntsafstand van die objektieflens (f ob ).
Bekend:
die teleskooplengte (l) = 20 cm
die algehele vergroting van die teleskoop (M) = 40
oplossing:
As die oog ontspanne is, is die brandpuntsafstand van die ooglens (f oc ) + die brandpuntsafstand van die objektieflens (f ob ) = die teleskooplengte (l)
f o c + f ob = l
f ob = l – f o c
f ob = 20 – f o c —–> vergelyking 1
Die algehele vergroting van die teleskoop (M):
M = f ob / f o c
f ob = M f o c
f ob = 40 f o c —–> vergelyking 2
Die brandpuntsafstand van die ooglens :
Vervang f ob in vergelyking 1 met f ob in vergelyking 2:
f ob = 20 – f o c
40 f o c = 20 – f o c
40 f o c + f o c = 20
41 f o c = 20
f o c = 20 cm / 41
f o c = 0.5 cm
Die brandpuntsafstand van die ooglens = 0.5 cm.
Die brandpuntsafstand van die objektieflens :
f ob = 20 – f oc
f ob = 20 – 0.5
f ob = 19.5 cm
[wpdm_package id = '876 ′]
- Konkawe spieëlprobleme en oplossings
- Probleme en oplossings met konvekse spieëls
- Probleme en oplossings met uiteenlopende lense
- Konvergerende lensprobleme en oplossings
- Optiese instrumente menslike oogprobleme en oplossings
- Probleme en oplossings vir kontaklense van optiese instrumente
- Optiese instrumentbrille
- Probleme en oplossings vir vergrootglase met optiese instrumente
- Optiese instrumentmikroskoop – probleme en oplossings
- Probleme en oplossings vir optiese instrumentteleskope