1. Тело масе 1 кг пада слободно из стања мировања, са висине од 80 м. Убрзање гравитације је 10 м/с² . Колика је кинетичка енергија када тело удари о тло?
Познато:
Маса (m) = 1 kg
Висина (в) = 80 м
Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²
Тражена: кинетичка енергија када тело удари о тло
Решење:
Почетна механичка енергија (ME o ) = гравитациона потенцијална енергија (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 џула
Коначна механичка енергија (M E t ) = кинетичка енергија ( KE )
Принцип очувања механичке енергије :
М Е о = М Е т
П Е = К Е
800 = К Е
Коначна кинетичка енергија је 800 џула.
[ирп]
2. Тело масе 4 кг слободно пада из стања мировања, са висине од 10 м. Убрзање гравитације је 10 мс –2 . Колика је кинетичка енергија и брзина на 5 метара изнад тла?
Познато:
Промена висине (h) = 10 – 5 = 5 метара s
Маса (m) = 4 kg
Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²
Тражи се: Кинетичка енергија на 5 метара изнад тла и брзина на 5 метара изнад тла
Решење:
(а) Кинетичка енергија на 5 метара изнад земље
Почетна механичка енергија (MEo ) = гравитациона потенцијална енергија ( Pe )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 џула
Коначна механичка енергија (EM t ) = кинетичка енергија (EK)
М Е т = К Е
Принцип очувања механичке енергије каже да је почетна механичка енергија = коначна механичка енергија.
М Е о = М Е т
200 = К Е
Кинетичка енергија на 5 метара изнад земље је 200 џула.
(б) брзина на 5 метара изнад тла
Почетна механичка енергија ( MEo ) = коначна механичка енергија ( MEt )
П Е = К Е
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v2
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
Брзина тела на висини од 5 метара изнад тла је 10 m/s.
[ирп]
3. Манго слободно пада из стања мировања, са висине од 2 метра. Убрзање гравитације је 10 ms –2 . Одредити брзину манга када удари о тло.
Познато:
Висина (h) = 2 метара s
Убрзање гравитације (g) = 10 m/ s²
Тражи се: брзина манга када удари о тло.
Решење:
Почетна механичка енергија (MEo ) = гравитациона потенцијална енергија ( Pe )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Коначна механичка енергија (M E t ) = кинетичка енергија ( KE )
М Е т = К Е = ½ мв 2
Принцип одржања механичке енергије каже да је почетна механичка енергија = коначна механичка енергија.
М Е о = М Е т
20 m = ½ mv²
20 = ½ према 2
2(20) = v2
40 = v 2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 м/ с
[впдм_пацкаге ид = '1166 ′]
- Проблеми и решења посла обављеног силом
- Проблеми са радом и кинетичком енергијом и решења
- Проблеми и решења принципа радно-механичке енергије
- Проблеми и решења гравитационе потенцијалне енергије
- Потенцијална енергија проблема са еластичним опругама и решења
- Проблеми са напајањем и решења
- Примена одржања механичке енергије за кретање слободним падом
- Примена одржања механичке енергије за кретање горе-доле у слободном паду
- Примена закона очувања механичке енергије за кретање по закривљеној површини
- Примена закона очувања механичке енергије за кретање по нагнутој равни
- Примена одржања механичке енергије за кретање пројектила