Dinamika rotacijskih gibanj – problemi in rešitve
1. Jermenica z vztrajnostnim momentom I = 2/5 MR² ima maso 2 kg. Če je moment sile na jermenici 4 Nm, kolikšen je linearni pospešek jermenice? Pospešek zaradi gravitacije je g = 10 ms⁻².
Znano :
Vztrajnostni moment jermenice (I) = 2/5 MR 2
Masa škripca (M) = 2 kg
Moment sile (τ) = 4 Nm
Pospešek zaradi gravitacije (g) = 10 ms -2
Polmer škripca (R) = 20 cm = 0.2 m
Iščemo: linearni pospešek (a)
Rešitev:
Vztrajnostni moment škripca (I):
I = 2/5 MR 2 = 2/5 (2)(0.2) 2 = 2/5 (2)(0.04) = 2/5 (0.08) = 0.16 / 5 = 0.032 kg m 2
Kotni pospešek (α):
τ = Iα
α = τ/I = 4 / 0.032 = 125 rad.s -2
Linearni pospešek (a):
a = R α = (0.2)(125) = 25 ms -2
Linearni pospešek roba škripca je 25 ms -2.
2. Pospešek škripca je 2 ms -2 . Pospešek zaradi gravitacije je g = 10 ms -2 . Kolikšen je vztrajnostni moment škripca?
Znano:
Linearni pospešek roba škripca (a) = 2 ms-2
Pospešek zaradi gravitacije (g) = 10 ms -2
Polmer škripca (R) = 10 cm = 0.1 m
Teža predmeta (w) = mg = (4)(10) = 40 N
Iščem: Vztrajnostni moment škripca
Rešitev:
Moment sile (τ):
τ = FR = w R = (40)(0.1) = 4 Nm
Kotni pospešek jermenice (α):
a = Rα
α = a/R = 2 / 0.1 = 20 rad.s -2
Vztrajnostni moment jermenice (I):
τ = Iα
I = τ/α = 4/20 = 0.2 kg m²
3. Škripec je pospešil s časom 1 ms -2 . Če je polmer škripca 10 cm, kolikšen je vztrajnostni moment škripca?
Znano:
Linearni pospešek roba škripca (a) = 1 ms-2
Pospešek zaradi gravitacije (g) = 10 ms -2
Polmer škripca (R) = 10 cm = 0.1 m
Sila (F) = 4 N
Iščemo: Vztrajnostni moment jermenice
Rešitev:
Moment sile (τ):
τ = FR = (4)(0.1) = 0.4 Nm
Kotni pospešek jermenice (α):
a = Rα
α = a/R = 1 / 0.1 = 10 rad.s -2
Vztrajnostni moment škripca (I):
τ = Iα
I = τ/α = 0.4 / 10 = 0.04 kg m 2
- Kaj je rotacijski ekvivalent mase pri linearnem gibanju?
- Odgovor: Rotacijski ekvivalent mase pri linearnem gibanju je vztrajnostni moment, pogosto označen kot .
- Kakšna je povezava med navorom in rotacijskim gibanjem in silo pri linearnem gibanju?
- Odgovor: Navor je rotacijski ekvivalent sile. Medtem ko sila povzroča linearni pospešek v telesih, navor povzroča kotni pospešek v vrtečih se telesih. Navor se izračuna kot produkt uporabljene sile in pravokotne razdalje od osi vrtenja do točke delovanja sile.
- Kakšna je povezava med kotnim pospeškom, navorom in vztrajnostnim momentom?
- Odgovor: Razmerje je podano z Newtonovim drugim zakonom za vrtenje: , Kjer je navor, je vztrajnostni moment in je kotni pospešek.
- Če se vztrajnostni moment vrtečega se predmeta poveča, medtem ko zunanji navor ostane nespremenjen, kaj se zgodi s kotnim pospeškom?
- Odgovor: Če se vztrajnostni moment poveča in zunanji navor ostane konstanten, se bo kotni pospešek zmanjšal.
- V čem sta koncepta linearnega in kotnega momenta analogna pri linearnem in rotacijskem gibanju?
- Odgovor: Linearni moment (podan z , Kjer je masa in je hitrost) je produkt mase in linearne hitrosti, medtem ko je kotni moment (podan z , Kjer je vztrajnostni moment in je kotna hitrost) je produkt vztrajnostnega momenta in kotne hitrosti.
- Kaj pomeni ohranitev kotnega momenta?
- Odgovor: Ohranitev kotnega momenta pravi, da v odsotnosti zunanjih navorov skupni kotni moment zaprtega sistema ostane konstanten.
- Zakaj se umetnostni drsalci vrtijo hitreje, ko med pirueto skrčijo roke?
- Odgovor: Ko umetnostni drsalci skrčijo roke, zmanjšajo svoj vztrajnostni moment. Zaradi ohranitve kotnega momenta se mora ob zmanjšanju vztrajnostnega momenta kotna hitrost (ali hitrost vrtenja) povečati, da se kotni moment ohrani konstanten.
- Kako se rotacijska kinetična energija predmeta primerja z njegovo linearno kinetično energijo?
- Odgovor: Rotacijska kinetična energija (podana z 1/2 ) je analogna linearni kinetični energiji (podani z 1/2 ). Prvi je povezan z vrtenjem objekta, drugi pa z njegovim linearnim gibanjem.
- Ali lahko ima telo hkrati rotacijsko in linearno kinetično energijo?
- Odgovor: Da, predmet ima lahko tako rotacijsko kot linearno kinetično energijo. Na primer, kotalno kolo ima rotacijsko kinetično energijo zaradi vrtenja in linearno kinetično energijo zaradi gibanja naprej.
- Če se polmer vrtečega se kolesa podvoji, medtem ko njegova kotna hitrost ostane konstantna, kako se spremeni njegov vztrajnostni moment?
- Odgovor: Vztrajnostni moment trdnega diska je podan z 1/2 , Kjer je masa in je polmer. Če se polmer podvoji in masa ostane konstantna, se vztrajnostni moment poveča za faktor štiri.