27 Pohyb projektilu – problémy a riešenia
1. Guľka je vystrelená pod uhlom θ = 60 o s rýchlosťou 20 m/s. Zrýchlenie v dôsledku gravitácie je 10 m/s² . Aký je časový interval na dosiahnutie maximálnej výšky?
Známe:
Počiatočná rýchlosť strely (v o ) = 20 m/s
Uhol (θ) = 60 ° C
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = 10 ms –2
Požadovaný časový interval na dosiahnutie maximálnej výšky
riešenie:
Počiatočná rýchlosť v horizontálnom smere (os x):
v ox = v o cos 60 o = (20) (0.5) = 10 m/s
Počiatočná rýchlosť vo vertikálnom smere (os y):
v oy = vo sin 60 o = (20) (0.5√3) = 10√3 m/s
Časový interval na dosiahnutie maximálnej výšky, vypočítaný pomocou tejto rovnice:
v ty = v oy + gt
v ty = konečná rýchlosť vo vertikálnom smere = konečná rýchlosť v najvyššom bode = 0 m/s
v oy = počiatočná rýchlosť v horizontálnom smere = 10√3 m/s
g = gravitačné zrýchlenie = 10 m/ s²
t = časový interval
Časový interval:
v ty = v oy + gt
0 = 10√3 – 10 t
10√3 = 10 t
t = 10√3 / 10
t = √3 sekundy
2. Predmet premietaný pod uhlom. Výška predmetu je rovnaká, keď časový interval = 1 sekunda a 3 sekundy. Aký je časový interval, počas ktorého sa predmet nachádza vo vzduchu?
riešenie:

Objekt vo vzduchu 4 sekundy.
3. Lietadlo sa pohybuje horizontálne rýchlosťou 50 m/s. Vo výške 2 km z lietadla padá predmet. Tiažové zrýchlenie = 10 m/ s2, aký je časový interval, kým predmet dopadne na zem?
Známe:
Výška = 2 km = 2000 metrov
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = 10 m/ s²
Hľadaný: Časový interval (t)
riešenie:
h = 1/2 gt 2
2000 = 1/2 (10) t²
2000 = 5 t 2
t² = 2000/5 = 400
t = √400 = 20 sekúnd
4. Kopnutá futbalová lopta sa od zeme odlepí pod uhlom θ = 45 o , pričom horizontálna rovina má počiatočnú rýchlosť 25 m/s. Určte vzdialenosť X. Tiažové zrýchlenie je 10 m/ s².
Známe:
Počiatočná rýchlosť (v o ) = 25 m/s
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = 10 m/ s²
Uhol (θ) = 45 °
Hľadaný : X
riešenie:
Horizontálna zložka počiatočnej rýchlosti:
v ox = v o cos θ = (25 m/s) (cos 45 o ) = (25 m/s) (0.5√2) = 12.5√2 m/s
Vertikálna zložka počiatočnej rýchlosti:
v oy = v o sin θ = (25 m/s) (sin 45 o ) = (25 m/s) (0.5√2) = 12.5√2 m/s
Pohyb projektilu možno pochopiť samostatnou analýzou horizontálnej a vertikálnej zložky pohybu. Pohyb x prebieha konštantnou rýchlosťou a pohyb y prebieha pri konštantnom gravitačnom zrýchlení.
Čas vo vzduchu (t):
Čas vo vzduchu sa vypočíta pomocou rovnice vertikálneho pohybu nahor.
Zvoľte smer nahor ako kladný a smer nadol ako záporný.
Známe:
Počiatočná rýchlosť (v o ) = 12.5√2 m/s (smer nahor, kladná)
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = -10 m/s² ( smerom nadol, záporné)
Výška (v) = 0
Hľadaný: Časový interval (t)
riešenie:
h = v o t + 1/2 gt 2
0 = (12.5√2) t + 1/2 (-10) t²
0 = 12.5√2 t – 5 t 2
12.5√2 t = 5 t²
12.5√2 = 5 t
t = 12.5√2 / 5
t = 2.5√2 sekundy
Horizontálna vzdialenosť (X):
Vypočítané pomocou rovnice rovnomerného lineárneho pohybu s konštantnou rýchlosťou.
Známe:
Rýchlosť (v) = 12.5√2 m/s
Časový interval (t) = 2.5√2 sekundy
Hľadané: Vzdialenosť
riešenie:
d = vt = (12.5√2)(2.5√2) = (12.5)(2.5)(2) = 62.5 metra
5. Teleso vrhnuté nahor pod uhlom θ = 30 o s horizontálou má počiatočnú rýchlosť 20 m/s. Jeho gravitačné zrýchlenie je 10 m/s² . Určte maximálnu výšku.
Známe:
Počiatočná rýchlosť (vo) = 20 m/s
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = 10 m/ s²
Uhol (θ) = 30 °
Požadovaná výška : Maximálna
riešenie:
Najprv nájdite vertikálnu zložku počiatočnej rýchlosti (v oy ):
v oy = v o sin 30 o = (20) (sin 30 o ) = (20) (0.5) = 10 m/s
Vypočítajte maximálnu výšku. Zvoľte smer nahor ako kladný a smer nadol ako záporný.
Známe:
Zrýchlenie v dôsledku gravitácie (g) = -10 m/s² ( smerom nadol , záporné )
Vertikálna zložka počiatočnej rýchlosti (v oy ) = 10 m/s ( smer nahor, kladná )
Rýchlosť v maximálnej výške (v ty ) = 0
Požadovaná: Maximálna výška (v)
riešenie:
vt2 = vo2 + 2gh
0 2 = 10 2 + 2 (-10) h
0 = 100 – 20 hod.
100 = 20 hodín
h = 100/20
h = 5 metrov
Maximálna výška je 5 metrov.
6. Predmet je hodený pod určitým uhlom výšok. Výška predmetu je rovnaká po 1 sekunde a 3 sekundách. Určte čas strávený vo vzduchu.
A. 3.6 s
B. 4.0 s
C. 5.6 s
D. 6.4 s
Riešenie
Čas vo vzduchu = 4 sekundy.
Správna odpoveď je B.
7. Lietadlo sa pohybuje horizontálne rýchlosťou 50 m/s. Z lietadla vo výške 2 km môže z neho voľne padať predmet. Určte typ pohybu.
A. Voľný pád
B. Plávajúci pohyb
C. Horizontálny pohyb
D. Pohyb projektilu
riešenie:
Predmet je spustený z pohybujúcej sa roviny, pretože má rovnakú rýchlosť ako rýchlosť lietadla, teda 50 m/s. Pohyb predmetov nie je ako voľný pád, ale parabolický pohyb. Prípad je rovnaký, ako keby ste púšťali predmety z vnútra pohybujúceho sa auta.
Správna odpoveď je D.
8. Lopta je hodená vodorovne rýchlosťou 15 m/s z útesu vysokého 60 metrov. Ako dlho trvá, kým dopadne na zem?
Riešenie: Pomocou \( h = \frac{1}{2} gt^2 \) zistíme, že čas je \( t = \sqrt{\frac{2h}{g}} \approx 3.5\ \text{s} \).
9. Projektil je vystrelený pod uhlom 30° nad horizontálu s počiatočnou rýchlosťou 20 m/s. Aká je maximálna dosiahnutá výška?
Riešenie: Použitím \( h = \frac{v^2 \sin^2 \theta}{2g} \) je maximálna výška \( h \approx 10.2\ \text{m} \).
10. Kameň je hodený vodorovne rýchlosťou 10 m/s z veže vysokej 80 metrov. Vypočítajte vodorovnú vzdialenosť, ktorú prejde, kým dopadne na zem.
Riešenie: Použitím času zisteného podobným spôsobom ako v úlohe 1 je horizontálna vzdialenosť \( d = vt \približne 40\ \text{m} \).
11. Delová guľa je vystrelená rýchlosťou 40 m/s pod uhlom 45°. Nájdite čas letu.
Riešenie: Použitím \( t = \frac{2v \sin \theta}{g} \) je čas letu \( t \približne 5.8 \text{s} \).
12. Bejzbalová loptička je hodená pod uhlom 60° rýchlosťou 12 m/s. Nájdite horizontálny dosah.
Riešenie: Použitím \( R = \frac{v^2 \sin 2\theta}{g} \) je rozsah \( R \približne 14.0\ \text{m} \).
13. Strela je vypustená s počiatočnou rýchlosťou 50 m/s pod uhlom 37° nad horizontálou. Aká je vertikálna zložka rýchlosti?
Riešenie: Vertikálna zložka je (v_y = v sin theta približne 30 m/s).
14. Projektil je vypustený horizontálne rýchlosťou 20 m/s z výšky 100 metrov. Aká je vertikálna rýchlosť tesne predtým, ako dopadne na zem?
Riešenie: Použitím \( v_y = \sqrt{2gh} \) je vertikálna rýchlosť \( v_y \približne 44.7\ \text{m/s} \).
15. Kameň je hodený pod uhlom 25° nad horizontálu s počiatočnou rýchlosťou 15 m/s. Aká je horizontálna a vertikálna zložka rýchlosti?
Riešenie: Horizontálna zložka je (v_x = v \cos \theta \približne 13.4\ \text{m/s} \) a vertikálna zložka je (v_y \približne 6.4\ \text{m/s} \).
16. Futbalová lopta je kopnutá s počiatočnou rýchlosťou 30 m/s pod uhlom 40° nad horizontálou. Aká je jej horizontálna zložka rýchlosti?
Riešenie: Horizontálna zložka je (v_x = v \cos \theta \približne 22.9\ \text{m/s} \).
17. Golfová loptička je zasiahnutá s počiatočnou rýchlosťou 70 m/s pod uhlom 20°. Aký je čas letu?
Riešenie: Pomocou rovnice času letu je čas \( t \približne 4.9\ \text{s} \).
18. Projektil je vystrelený zo zeme rýchlosťou 25 m/s pod uhlom 53° nad horizontálou. Aká je jeho počiatočná vertikálna zložka rýchlosti?
Riešenie: Vertikálna zložka je (v_y = v sin theta približne 20 m/s).
19. Bejzbalová loptička je hodená s počiatočnou rýchlosťou 20 m/s pod uhlom 50°. Aká je maximálna výška?
Riešenie: Použitím rovnice pre maximálnu výšku je výška \( h \približne 15.3\ \text{m} \).
20. Guľka je vystrelená horizontálne s rýchlosťou 200 m/s z výšky 10 metrov. Ako dlho trvá, kým dopadne na zem?
Riešenie: Pomocou časovej rovnice je čas \( t \približne 1.4\ \text{s} \).
21. Delová guľa je vystrelená rýchlosťou 45 m/s pod uhlom 30°. Nájdite vzdialenosť.
Riešenie: Pomocou rovnice rozsahu je rozsah \( R \približne 88.2\ \text{m} \).
22. Basketbalová lopta je hodená pod uhlom 75° rýchlosťou 10 m/s. Nájdite horizontálny dosah.
Riešenie: Pomocou rovnice rozsahu je rozsah \( R \približne 5.3\ \text{m} \).
23. Strela je vypustená s počiatočnou rýchlosťou 30 m/s pod uhlom 22° nad horizontálou. Aká je vertikálna rýchlosť tesne predtým, ako dopadne na zem?
Riešenie: Použitím rovnice vertikálnej rýchlosti je vertikálna rýchlosť \( v_y \približne 11.4\ \text{m/s} \).
24. Kameň je hodený horizontálne rýchlosťou 8 m/s z veže vysokej 40 metrov. Aká je horizontálna vzdialenosť, ktorú prejde?
Riešenie: Pomocou rovnice horizontálnej vzdialenosti je vzdialenosť \( d \approx 16\ \text{m} \).
25. Futbalová lopta je kopnutá s počiatočnou rýchlosťou 12 m/s pod uhlom 30° nad horizontálou. Aká je horizontálna a vertikálna zložka rýchlosti?
Riešenie: Horizontálna zložka je \(v_x \približne 10.4\ \text{m/s} \) a vertikálna zložka je \(v_y \približne 6\ \text{m/s} \).
26. Golfová loptička je zasiahnutá s počiatočnou rýchlosťou 50 m/s pod uhlom 15°. Aký je čas letu?
Riešenie: Pomocou rovnice času letu je čas \( t \približne 2.6\ \text{s} \).
27. Projektil je vystrelený zo zeme rýchlosťou 40 m/s pod uhlom 60° nad horizontálou. Aká je jeho počiatočná horizontálna zložka rýchlosti?
Riešenie: Horizontálna zložka je (v_x = v \cos \theta \približne 20\ \text{m/s} \).