සමාන්තර ප්‍රතිරෝධක ගැටළු සඳහා උදාහරණය

සමාන්තර ප්‍රතිරෝධක ගැටළු සඳහා උදාහරණ 4ක්

සමාන්තර ප්‍රතිරෝධක පිළිබඳ ද්‍රව්‍ය සහ ශ්‍රේණි ප්‍රතිරෝධක ගැටළු සඳහා උදාහරණ , විද්‍යුත් ප්‍රතිරෝධක ගැටළු සඳහා උදාහරණ අධ්‍යයනය කරන්න.

1. R 1 = 2 Ω සහ R 2 = 4 Ω සමාන්තරව සම්බන්ධ වී ඇති බැවින් , ප්‍රතිස්ථාපන ප්‍රතිරෝධකයේ අගය කොපමණද? (Ω = ඕම්).

සාකච්ඡා

1/ආර් = 1/ආර් 1 + 1/ආර් 2 = 1/2 + 1/4 = 2/4 + 1/4 = 3/4

ආර් = 4/3 Ω

ප්‍රතිස්ථාපන ප්‍රතිරෝධයේ අගය, ශ්‍රේණිගතව සම්බන්ධ කර ඇති එක් එක් ප්‍රතිරෝධකයේ අගයට වඩා වැඩිය.

2. ආර්1 = 1 Ω, ආර්2 = 2 Ω, ආර්3 = 3 Ω. ප්‍රතිස්ථාපන ප්‍රතිරෝධක අගය වන්නේ…..සමාන්තර ප්‍රතිරෝධක උදාහරණය 1

සාකච්ඡා

1/R = 1/R 1 + 1/R 2 + 1/R 3 = 1/1 + 1/2 + 1/3 = 6/6 + 3/6 + 2/6 = 11/6

ආර් = 6/11 Ω.

3. R ​​1 = 4 Ω, R 2 = 2 Ω, V = 12 වෝල්ට්. (අ) ප්‍රතිස්ථාපන ප්‍රතිරෝධකයේ අගය (ආ) පරිපථයේ ගලා යන විද්‍යුත් ධාරාව (ඇ) ප්‍රතිරෝධක R 1 සහ R 2 හරහා ගමන් කරන විද්‍යුත් ධාරාව තීරණය කරන්න.

සමාන්තර ප්‍රතිරෝධක උදාහරණය 2සාකච්ඡා

(අ) ආදේශන ප්‍රතිරෝධකය

1/ආර් = 1/ආර් 1 + 1/ආර් 2 = 1/4 + 1/2 = 1/4 + 2/4 = 3/4

ආර් = 4/3 Ω.

(ආ) පරිපථයේ විද්‍යුත් ධාරාව

I = V / R = 12 : 4/3 = 12 x 3/4 = 9 ඇම්පියර්

(ඇ) ප්‍රතිරෝධක R 1 සහ R 2 හරහා ගමන් කරන විද්‍යුත් ධාරාව

R 1 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 2 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = වෝල්ට් 12.

I 1 = V / R 1 = 12 / 4 = 3 ඇම්පියර්

I 2 = V / R 2 = 12 / 2 = 6 ඇම්පියර්

මෙම ප්‍රතිඵලය කර්චොෆ්ගේ පළමු නියමයට අනුකූල වේ :

මම = මම 1 + මම 2

9 ඒ = 3 ඒ + 6 ඒ

4. R1 = 2 Ω, ආර්2 = 4 Ω, ආර්3 = 6 Ω, ආර්4 = 8 Ω, V = වෝල්ට් 12. (අ) ප්‍රතිස්ථාපන ප්‍රතිරෝධකයේ අගය තීරණය කරන්න (ආ) පරිපථයේ ගලා යන විද්‍යුත් ධාරාව (ඇ) ප්‍රතිරෝධකය හරහා ගලා යන විද්‍යුත් ධාරාව R2 (d) ප්‍රතිරෝධකයේ දෙපසම ඇති විද්‍යුත් වෝල්ටීයතාවය R4.

සමාන්තර ප්‍රතිරෝධක උදාහරණය 3සාකච්ඡා

(අ) ආදේශන ප්‍රතිරෝධකය

1/R = 1/R 1 + 1/ R 2 + 1/R 3 + 1/R 4 = 1/2 + 1/4 + 1/6 + 1/8 = 12/24 + 6/24 + 4/24 + 3/24 = 25/24

ආර් = 24/25 Ω

(ආ) පරිපථය හරහා ගමන් කරන විදුලි ධාරාව

I = V / R = 12 : 24/25 = 12 x 25/24 = 1 x 25/2 = 12,5 A ඇම්පියර්

(ඇ) ප්‍රතිරෝධක R හරහා ගමන් කරන විද්‍යුත් ධාරාව1, R2, R3, R4

R 1 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 2 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 3 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 4 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = වෝල්ට් 12.

I 1 = V / R 1 = 12 / 2 = 6 ඇම්පියර්

I 2 = V / R 2 = 12 / 4 = 3 ඇම්පියර්

I 3 = V / R 3 = 12 / 6 = 2 ඇම්පියර්

I 4 = V / R 4 = 12 / 8 = 1,5 ඇම්පියර්

මෙම ප්‍රතිඵලය කර්චොෆ්ගේ පළමු නියමයට අනුකූල වේ:

මම = මම 1 + මම 2

12,5 A = 6 A + 3 A + 2 A + 1,5 A

(ඈ)

R 1 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 2 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 3 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = R 4 හි කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස = වෝල්ට් 12.

අදහස අත්හැර