රේඛීය ගම්යතා ප්රශ්න සඳහා උදාහරණ 8ක්
1. කිලෝග්රෑම් 1 ක ස්කන්ධයක් ඇති වස්තුවක් 10 m/s වේගයකින් චලනය වේ. ගම්යතාව වස්තුව…
සාකච්ඡා
ඩිකෙටාහුයි :
ස්කන්ධය (මීටර්) = 1 kg
වේගය (v) = 10 m/s
ඇසුවා : රේඛීය ගම්යතාව (p)
ජවාබ් :
ගම්යතා සූත්රය: p = mv
විස්තරය: p = ගම්යතාව, m = ස්කන්ධය, v = වේගය.
වස්තුවක ගම්යතාව යනු:
p = mv = (1)(10) = 10 kg m/s2
2. 2 kg සහ 4 kg ස්කන්ධයක් ඇති වස්තූන් දෙකක් 20 m/s වේගයෙන් ගමන් කරයි. එක් එක් වස්තුවේ ගම්යතාව...
සාකච්ඡා
ඩිකෙටාහුයි :
වස්තුවේ ස්කන්ධය A (m)A) = 2 කිලෝග්රෑම්
B වස්තුවේ ස්කන්ධය (m)B) = 4 කිලෝග්රෑම්
A වස්තුවේ වේගය (vA) = 20 m/s
B වස්තුවේ වේගය (v)B) = 20 m/s
ඇසුවා : A වස්තුවේ ගම්යතාව (pA) සහ B වස්තුවේ ගම්යතාව (pB)
ජවාබ් :
A වස්තුවේ ගම්යතාව :
pA = එම්A vA = (2)(20) = 40 kg m/s
B වස්තුවේ ගම්යතාව :
pB = එම්B vB = (4)(20) = 80 kg m/s
වස්තූන් දෙකෙහිම වේගය සමාන නම්, වැඩි ස්කන්ධයක් ඇති වස්තුවට වැඩි ගම්යතාවයක් ඇත.
3. A සහ B වස්තූන්හි ස්කන්ධය කිලෝග්රෑම් 2 කි. A වස්තුව තත්පරයට මීටර් 2 ක වේගයකින් චලනය වන අතර B වස්තුව තත්පරයට මීටර් 4 ක වේගයකින් චලනය වේ. A වස්තුවේ සහ B වස්තුවේ ගම්යතාව ...
සාකච්ඡා
ඩිකෙටාහුයි :
වස්තුවේ ස්කන්ධය A (m)A) = 2 කිලෝග්රෑම්
B වස්තුවේ ස්කන්ධය (m)B) = 2 කිලෝග්රෑම්
A වස්තුවේ වේගය (vA) = 2 m/s
B වස්තුවේ වේගය (v)B) = 4 m/s
ඇසුවා : A වස්තුවේ ගම්යතාව (pA) සහ B වස්තුවේ ගම්යතාව (pB)
ජවාබ් :
A වස්තුවේ ගම්යතාව :
pA = එම්A vA = (2)(2) = 4 kg m/s
B වස්තුවේ ගම්යතාව :
pB = එම්B vB = (2)(4) = 8 kg m/s
වස්තූන් දෙකෙහිම ස්කන්ධ සමාන නම්, වැඩි වේගයක් ඇති වස්තුවට වැඩි ගම්යතාවයක් ඇත.
4. කිලෝග්රෑම් 5 ක ස්කන්ධයක් ඇති වස්තුවක් නිශ්චලව පවතී. වස්තුවේ ගම්යතාව…
සාකච්ඡා
ඩිකෙටාහුයි :
වස්තුවේ ස්කන්ධය (m) = 5 kg
වස්තු ප්රවේගය (v) = 0
ඇසුවා : වස්තුවේ ගම්යතාව (p)
ජවාබ් :
p = mv = (5)(0) = 0
වස්තුවක් නිශ්චලව පවතී නම්, එම වස්තුවේ ස්කන්ධය කොතරම් විශාල වුවත්, එහි ගම්යතාව ශුන්ය වේ.
5. බේස්බෝල් ක්රීඩාවකදී, 0,5 kg ස්කන්ධයක් සහිත බෝලයක් මුලින් 2 ms -1 වේගයකින් චලනය වේ . ඉන්පසු බෝලයේ චලනයට ප්රතිවිරුද්ධ බලයකින් F පහර දෙනු ලැබේ, එවිට බෝලයේ වේගය 6 ms -1 දක්වා වෙනස් වේ . බෝලය තත්පර 0,01 ක් පිත්ත සමඟ ස්පර්ශ වුවහොත්, ගම්යතාවයේ වෙනස වන්නේ...
අ. කිලෝග්රෑම් 8 ms -1
ආ. 6 kg ms -1
සී. කිලෝග්රෑම් 5 ms -1
ඩී. 4 kg ms -1
ඊ. 2 kg ms -1
සාකච්ඡා
දන්නා කරුණ නම්:
බෝලයේ ස්කන්ධය (m) = 0,5 kg
ආරම්භක ප්රවේගය (v o ) = 2 m/s
අවසාන ප්රවේගය (v t ) = -6 m/s
කාල පරතරය (t) = තත්පර 0,01
අසන ලද්දේ: ගම්යතාවයේ වෙනසක්
පිළිතුර :
ගම්යතා වෙනස් කිරීමේ සූත්රය:
∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )
∆ p = (0,5 kg)(- 6 m/s – 2 m/s)
∆ p = (0,5 kg)(-8)
∆ p = 4 kg m/s
නිවැරදි පිළිතුර D වේ.
6. ග්රෑම් 100 ක ස්කන්ධයක් සහිත වස්තුවක් 5 ms -1 ක වේගයකින් චලනය වේ . වස්තුව නැවැත්වීම සඳහා, ප්රතිරෝධී බලයක් F තත්පර 0,2 ක් ක්රියා කරයි. F බලයේ විශාලත්වය...
ඒ. 0,5 එන්
බී. 1,0 එන්
සී. 2,5 එන්
ඩී. 10 එන්
ඊ. 25 එන්
සාකච්ඡා
දන්නා කරුණ නම්:
වස්තුවේ ස්කන්ධය (m) = 100 ග්රෑම් = 100/1000 = 0,1 kg
වස්තුවේ ආරම්භක ප්රවේගය (v o ) = 5 m/s
වස්තුවේ අවසාන වේගය (v t ) = 0
ගැටීමේ කාලය (Δt) = තත්පර 0,2
ප්රශ්නය: බලයේ විශාලත්වය F
පිළිතුර :
ආවේග-ගම්යතා ප්රමේයයෙන් කියැවෙන්නේ ආවේගය ගම්යතාවයේ වෙනසට සමාන බවයි.
I = ΔP
F (Δt) = m (v t – v o )
එෆ් (0,2) = 0,1 (0 – 5)
එෆ් (0,2) = -0,5
එෆ් = -0,5 / 0,2
F = -2,5N
බලයේ විශාලත්වය නිව්ටන් 2,5 කි. සෘණ ලකුණ බලයේ දිශාව දක්වයි. සෘණ Gaa ලකුණක් මඟින් බලය වස්තුවේ චලිතයට ප්රතිවිරුද්ධව යොමු කර ඇති බව දක්වයි.
නිවැරදි පිළිතුර C වේ.
7. ග්රෑම් 100 ක ස්කන්ධයක් සහිත ටෙනිස් බෝලයක් ආරම්භක ප්රවේගයකින් තොරව සෙන්ටිමීටර 20 ක උසකින් බිමට හෙළනු ලැබේ. බිම වැදීමෙන් පසු, බෝලය 1 ms -1 සහ (g = 10 ms -2 ) ප්රවේගයකින් පිම්බේ. බෝලය අත්විඳින ගම්යතාවයේ වෙනස වන්නේ...
අ. 0,1 නිත
ආ. 0,3 නිත
සී. 0,5 එන්
ඩී. 0,8 එන්
ඊ. 0,9 එන්
සාකච්ඡා
එය දන්නා කරුණකි :
බෝල ස්කන්ධය (m) = ග්රෑම් 100 = 0,1 kg
උස (h) = 20 cm = මීටර් 0,2
ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2
බිම වැදුණු වහාම පන්දුවේ වේගය (v t ) = 1 m/s
අසන ලද්දේ : බෝලයේ ගම්යතාවයේ වෙනස
පිළිතුර :
පහර දීමට පෙර පන්දුවේ වේගය (v)o)
නිදහස් වැටීමේ චලන සූත්රය භාවිතයෙන් බලපෑමට පෙර පන්දුවේ වේගය ගණනය කරන්න. නිදහස් වැටීමේ බෝලයේ උස (h) = මීටර් 0,2 ක් වන විට, ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2 සහ පන්දුව බිමට වදින විට එහි වේගය විමසනු ලැබේ, එබැවින් v 2 = 2 gh සූත්රය භාවිතා වේ.
v 2 = 2 (10)(0,2) = 4
v = √4 = -2 මීටර්/තත්පර
බිම සමඟ ගැටීමට පෙර පන්දුව චලනය වන දිශාව, බිම සමඟ ගැටීමෙන් පසු පන්දුව චලනය වන දිශාවට ප්රතිවිරුද්ධ බැවින් එයට සෘණ ලකුණක් ලබා දී ඇත.
බෝලයේ ගම්යතාවයේ වෙනස (Δp)
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 නිව්ටන් තත්පර
නිවැරදි පිළිතුර B වේ.
8. මුලින් නිශ්චලව තිබූ වස්තුවක් 3:2 අනුපාතයකින් කොටස් දෙකකට පුපුරා ගියේය. විශාල ස්කන්ධයක් සහිත කොටස 20 ms -1 වේගයකින් විසි කරන ලදී . එබැවින් කුඩා කොටස විසි කරන ලද වේගය...
අ. 13,3 එම්එස් –1
ආ. 20 එම්එස් –1
සී. 30 එම්එස් –1
ඩී. 40 මි.සැ. –1
ඊ. 60 එම්එස් –1
සාකච්ඡා
දන්නා කරුණ නම්:
ගැටීමට පෙර වස්තුව 1 හි ස්කන්ධය = m
ගැටීමට පෙර වස්තුව 1 හි වේගය = 0 (නිශ්චලතාවයේ ඇති වස්තුව)
ගැටීමෙන් පසු 1 වන කොටසෙහි ස්කන්ධය (m 1 ) = 3m
ගැටීමෙන් පසු 2 වන කොටසෙහි ස්කන්ධය (m 2 ) = 2m
ගැටීමෙන් පසු 1 වන කොටසෙහි ප්රවේගය (v 1 ') = 20 m/s
ප්රශ්නය: ගැටීමෙන් පසු 2 වන කොටසෙහි ප්රවේගය (v 2 ')
පිළිතුර :
ගම්යතා සංරක්ෂණ නීතිය සඳහා සූත්රය:
m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '
(m)(0) = (3m)(20) + (2m) v 2 '
0 = මීටර් 60 + (මීටර් 2) v 2 '
මීටර් 60 = -2 මීටර් v 2 '
60 = -2 v 2 '
v 2 ' = -60/2
v 2 ' = -30 m/s
සෘණ ලකුණෙන් දැක්වෙන්නේ 2 වන කොටසෙහි චලනය වන දිශාව 1 වන කොටසෙහි දිශාවට ප්රතිවිරුද්ධ බවයි. උදාහරණයක් ලෙස, 1 වන කොටස නැගෙනහිරට විසි කළහොත්, 2 වන කොටස බටහිරට විසි කරනු ලැබේ.
නිවැරදි පිළිතුර C වේ.
ප්රශ්න මූලාශ්රය:
ජ්යෙෂ්ඨ උසස් පාසල/වෘත්තීය උසස් පාසල සඳහා ජාතික විභාග භෞතික විද්යා ප්රශ්න