၁။ လူတစ်ဦးသည် အပေါ်သို့ အဆက်မပြတ်အလျင်ဖြင့် ရွေ့လျားနေသော ဓာတ်လှေကားထဲတွင် ရှိနေပါသည် ။ ထိုသူ၏ အလေးချိန် မှာ 800 N ဖြစ်သည်။ ဓာတ်လှေကားကြိုးသည် ချက်ချင်းပြတ်သွားသောကြောင့် ဓာတ်လှေကား ပြုတ်ကျသွားသည်။ ဓာတ်လှေကားကြိုး ပြတ်တောက်ခြင်း မတိုင်မီနှင့် ပြတ်တောက်ပြီးနောက်တွင် ဓာတ်လှေကားကြမ်းပြင်က ထိုသူအပေါ် သက်ရောက်သည့် ပုံမှန်အားကို ဆုံးဖြတ်ပါ။
က။ ၈၀၀ N နှင့် ၀
ခ။ ၈၀၀ N နှင့် ၈၀၀ N
ဂ။ ၁၆၀၀ မြောက်နှင့် ၀
ဃ။ ၁၆၀၀ မြောက်နှင့် ၈၀၀ မြောက်
လူသိများသည် :
အလေးချိန် (w) = ၈၀၀ နယူတန်
လိုအပ်သည်- ပုံမှန်အား (N)
ဖြေရှင်းချက်
ဓာတ်လှေကားကြိုးမကျိုးခင်
လူတစ်ဦးသည် ဓာတ်လှေကားကြမ်းပြင်ပေါ်တွင် ရပ်နေသည့်အခါ၊ လူ၏ ဦးတည်ရာသည် အောက်ဘက်သို့ ဦးတည်နေသည့်အခါ အလေးချိန်သည် လူအပေါ်သို့ သက်ရောက်မှုရှိသည်။ ထိုသူသည် အနားယူနေသောကြောင့် ပုံမှန်အား၏ ဦးတည်ရာသည် အပေါ်သို့ ဦးတည်နေပြီး ပုံမှန်အား၏ ပမာဏသည် အလေးချိန်၏ ပမာဏနှင့် တူညီနေသည့်အခါတွင် ပုံမှန်အားတစ်ခုသည် လူအပေါ်သို့ သက်ရောက်မှုရှိရမည်။
လူသည် ဓာတ်လှေကားထဲတွင် အနားယူနေပြီး ဓာတ်လှေကားသည် တည်ငြိမ်သောအမြန်နှုန်းဖြင့် ရွေ့လျားနေသောကြောင့်ဖြစ်သည် (မဟုတ်ပါ) အရှိန်) ထို့ကြောင့် လူအပေါ် သက်ရောက်ရန် အသားတင်အား မရှိပါ။
∑F = 0
N – w = 0
N = w
N = ၄၂၀ နယူတန်
ဓာတ်လှေကားကြိုးပြတ်သွားပြီးနောက်
ဓာတ်လှေကားကြိုးပြတ်သွားပြီးနောက် ဓာတ်လှေကားနှင့် လူသည် လွတ်လပ်စွာ အတူတကွ ပြုတ်ကျသွားပြီး ၎င်းတို့၏ အရှိန်၏ ပမာဏနှင့် ဦးတည်ရာသည် ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန်နှင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။ လူအပေါ်တွင် ပုံမှန်အား မရှိပါ။
အဖြေမှန်က A ပါ။
၂။ ပြင်ပအား 2 N သည် ကြမ်းတမ်းသော အလျားလိုက်ကြမ်းပြင်ပေါ်တွင် ကိန်းသေအလျင်ဖြင့် ရွေ့လျားပါက 2 ဂရမ်အလေးချိန်ရှိသော ဘလောက်တစ်ခုသည် ကိန်းသေအလျင်ဖြင့် ရွေ့လျားသည်။ ဘလောက်မှ ခံစားရသော ပွတ်တိုက်အား ပမာဏကို ဆုံးဖြတ်ပါ ။
က။ ၁၅၀၀ မြောက်
ခ။ ၃၀၀၀ မြောက်
ဂ။ ၄,၅၀၀ မြောက်
D. ၇,၅၀၀ မြောက်
လူသိများသည် :
အလေးချိန် (m) = ၈၄ ဂရမ်
အား (F) = 2 နယူတန်
လိုချင်သည်- ဘလောက်မှ ကြုံတွေ့ရသော ပွတ်တိုက်အားပမာဏ။
ဖြေရှင်းချက်
နယူတန်၏ ရွေ့လျားမှုဆိုင်ရာ ပထမနိယာမအရ၊ ဘလောက်တစ်ခုသည် အလျင်နှုန်းဖြင့် ရွေ့လျားပါက ဘလောက်တွင် အရှိန်မရှိပါ။ ဘလောက်သည် အလျင်နှုန်းဖြင့် ရွေ့လျားပြီး အောက်ပါအခြေအနေများတွင် အရှိန်မရှိပါ။
– ပွတ်တိုက်အားပမာဏ (F fric ) သည် ပြင်ပအားပမာဏ (F) နှင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။
– ပွတ်တိုက်အား (F fric ) သည် ပြင်ပအား (F) နှင့် ဆန့်ကျင်ဘက် ဦးတည်ချက်ရှိသည်။
နယူတန်၏ ရွေ့လျားမှုဆိုင်ရာ ပထမနိယာမကို အသုံးချပါ-
∑ F = 0
F – F ဖရစ် = 0
F = F ဖ ရစ်
F ဖရစ် = ၂ နယူတန်
အဖြေမှန်က C ပါ။
၃။ အလျား ၀.၆ မီတာနှင့် အမြင့် ၀.၄ မီတာရှိသော ချောမွေ့သော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်တစ်ခု။ အလေးချိန် ၁၃၅၀ N ရှိသော ကျောက်တုံးတစ်ခုသည် စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ကို အသုံးပြု၍ အပေါ်သို့ ရွေ့လျားလိမ့်မည်။ ကျောက်တုံးကို ရွှေ့ရန် လိုအပ်သော အားပမာဏကို ဆုံးဖြတ်ပါ။
က။ ၁၅၀၀ မြောက်
ခ။ ၃၀၀၀ မြောက်
ဂ။ ၄,၅၀၀ မြောက်
D. ၇,၅၀၀ မြောက်
လူသိများသည် :
ဘလောက်အလေးချိန် (w) = ၁၃၅၀ နယူတန်
ဟိုက်ပတစ် = ၀.၆ မီတာ
opp = 0.4 မီတာ
လိုအပ်သည်- အနည်းဆုံးအင်အား
ဖြေရှင်းချက်
hyp = ac = 0.6 m
opp = bc = 0.4 m
Sin θ = bc/ac = 0.4/0.6 = 4/6 = 2/3
နယူတန်၏ ရွေ့လျားမှုဆိုင်ရာ ပထမနိယာမအရ၊ ဘလောက်သည် အပေါ်သို့ ရွေ့လျားလာပြီးနောက် ပြင်ပအား (F) သည် အလေးချိန်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း (w x ) နှင့် အနည်းဆုံး တူညီပါသည် ။
∑ F = 0
F – w x = 0
F = w x
F = w x ဖြစ်ပါက အရာဝတ္ထုသည် အလျင်နှုန်းအတည်ဖြင့် အပေါ်သို့ ရွေ့လျားပါသည်။
w x = w sin θ = (1350)(2/3) = (2)(450) = 900 Newtons
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက D ပါ။
၄။ F 1 = 22 N၊ F 2 = 18 N နှင့် F 3 = 40 N ဟူသော အားသုံးခုသည် ဘလောက်တစ်ခုပေါ်တွင် သက်ရောက်မှုရှိသည်။ မည်သည့်ပုံသည် နယူတန်၏ ပထမနိယာမကို ဖော်ပြသနည်း။

ဖြေရှင်းချက်
နယူတန်၏ ပထမနိယာမ- အသားတင်အား (ΣF) = 0။
A. F 1 + F 2 – F 3 = 22 N + 18 N – 40 N = 40 N – 40 N = 0
B. F 2 + F 3 – F 1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (ညာဘက်သို့)
ဂ။ F ၂ + F ၃ – F ၁ = ၁၈ N + ၄၀ N – ၂၂ N = ၅၈ N – ၂၂ N = ၃၆ N (ညာဘက်သို့)
D. F 1 + F 3 – F 2 = 22 N + 40 N – 18 N = 62 N – 18 N = 44 N (ဘယ်ဘက်သို့)